Langerovo ministerstvo slibuje změnu a připravuje revoluci na úřadech. Chce zřídit místa, kde by lidé získali snadno úřední dokumenty.

Langerovo ministerstvo slibuje změnu a připravuje revoluci na úřadech. Chce zřídit místa, kde by lidé získali snadno úřední dokumenty. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Langer chystá revoluci na úřadech, zřídí Czech Pointy

  • 170
Potřebujete výpis z katastru nemovitostí nebo z rejstříku trestů? Od příštího roku možná nebudete muset obíhat úřady a bude vám stačit zastávka na nejbližším obecním úřadu. Vláda tento týden schválila změnu zákona, díky níž by na poštách a matrikách mohly vzniknout takzvané Czech Pointy.

Czech Pointy jsou místa, kde by mohl každý požádat o ověřené dokumenty. Kouzlo návrhu je v tom, že například výpis z katastru nemovitostí by mohl člověk získat na obecním úřadě či poště kdekoli v republice a nemusel by cestovat na konkrétní katastrální úřad.

"Zatím počítáme s tím, že by od 1. ledna z Czech Pointů byly přístupné rejstřík trestů, katastr nemovitostí a obchodní a živnostenský rejstřík," plánuje náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, který má projekt na starosti. Jedním dechem přiznává, že to bude ještě dlouhá cesta.

Začne se v 35 městech
Už v dubnu chce ministerstvo spustit pilotní projekt v pětatřiceti městech a obcích.

"Vyzkoušíme, jestli nám funguje spojení mezi registry, a také spočítáme, kolik bude takový provoz stát," říká Zajíček. Ve stejné době bude ministr vnitra Ivan Langer (ODS) v Poslanecké sněmovně bojovat, aby prošla zmíněná novela zákona. Ta totiž zjednoduší přístup úředníků z Czech Pointů k databázím.

"Pokud se podaří zákon do podzimu schválit a vyjde i pilotní projekt, od 1. ledna otevřeme Czech Pointy na třech stovkách obecních úřadů a postupně se dostaneme na 1200 poboček," slibuje Zajíček.

Když k tomu připočteme dva a půl tisíce Czech Pointů, které plánuje otevřít na svých pobočkách Česká pošta, bude možné pořídit výpisy z rejstříků na každém rohu.

Jak bude Czech Point vypadat v praxi?
Představte si, že si jdete třeba požádat o stavební povolení. Úředník s vámi sepíše žádost a vy už jen přidáte svůj souhlas s tím, aby si potřebné dokumenty sám "vytáhl" z ostatních registrů. Odpadne vám tak cesta na katastr nemovitostí a do ruky dostanete už hotové stavební povolení.

"Samozřejmě zaplatíte poplatek i za výpis z katastru nemovitostí, ale ušetříte čas, který by padl na zbytečnou pochůzku," řekl Zajíček. Ministerstvo se však nechce zastavit jen u vydávání ověřených dokumentů.

Jednou možná budou lidé mít své vlastní Czech Pointy doma na svém počítači. S elektronickým podpisem by člověk mohl nejen stahovat ověřené dokumenty z různých databází, ale také si ověřit, jaká řízení s ním stát vede.

Novela zákona má šanci na úspěch, pro je i KSČM
"Z Czech Pointů by se postupně měly stát jakési univerzální podatelny," plánuje Zajíček. K tomu však musí nejdřív poslanci schválit několik zákonů – třeba ten, který by zrovnoprávnil elektronický dokument s tradičním orazítkovaným papírem.

Novela zákona, kterou ve středu schválila vláda, má ve Sněmovně šanci. Zvednout ruku pro ni chtějí koaliční strany a proti nejsou ani komunisté. Topolánkova vláda přitom není první, která se pokouší lidem zjednodušit jednání s úřady.

Paroubkův kabinet se zaměřil na živnostníky – od loňského srpna si lidé mohou o živnostenský list požádat, aniž by museli obíhat ještě finanční úřad, správu sociálního zabezpečení, finanční úřad a úřad práce.

Úředníci si také sami shánějí doklad o bezdlužnosti a výpis z rejstříku trestů. Jenže celá procedura trvá dlouho, protože úřady si listiny nepředávají elektronicky, ale zatím postaru v papírové podobě poštou.

"Náš projekt s papírem vůbec nepočítá. Navíc nechápu, proč by to měli mít živnostníci jednodušší než ostatní lidé. Czech Pointy budou pro každého," slibuje Zajíček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video