Ivan Langer chce zrušit rozpačité nařízení jeho předchůdce na ministerstvu vnitra. Ilustrační foto.

Ivan Langer chce zrušit rozpačité nařízení jeho předchůdce na ministerstvu vnitra. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Langer chce zrušit dětské pasy

  • 28
Ministr vnitra Ivan Langer chce prosadit zákon, aby si rodiče zase zapisovali děti jen do svých pasů. V cizině se zákonu o dětských pasech z pera bývalého ministra Františka Bublana nestačí divit. Lidem, kteří budou chtít vycestovat i s dětmi by se mělo opět ulevit.

Čtyři pochůzky po úřadech obtěžkaná dvěma dětmi, dva ztracené dny a pět set korun navrch. Tím si musela projít Zuzana Aidomoan, když chtěla vycestovat se svými dětmi do Anglie za manželem. Musela totiž potomkům, kterým jsou teprve jeden a dva roky, pořídit pasy. - více zde

Ještě před rokem by se podobnému martyriu vyhnula. Až do loňského září si rodiče totiž mohli děti zapisovat do svých pasů. Jenže pak začal platit zákon z dílny exministra vnitra Františka Bublana (ČSSD), podle kterého děti do pěti let musí mít svůj vlastní cestovní doklad. A rodiče jej navíc musí rok co rok obnovovat.

"Je to naprostý nesmysl. V Anglii nad tím úředníci na hranicích kroutili hlavami. Nevěděli ani, jestli jsem máma dětí, protože ve svém novém pase jsem je už neměla zapsané," rozčiluje se Zuzana Aidomoan.

Potvrzení za potvrzením
Za pár měsíců zdlouhavé kolečko po úřadech možná odpadne. Zítra totiž vláda projedná návrh nového zákona, kterým by se vše vrátilo do starých kolejí - rodiče by své děti do pěti a možná i do deseti let měli opět zapsané jen ve svém pasu.
 
Nemuseli by tak každý rok znovu shánět potvrzení o trvalém pobytu, bez nějž úřady cestovní doklady dětí neobnoví. Fotografové na pasových odděleních by také přestali řešit, jak donutit několikaměsíční mimino, aby se tvářilo předpisově neutrálně.

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) chce prosadit, aby Sněmovna projednala novelu zákona o cestovních dokladech rychleji, než je běžné. "Chceme to stihnout ještě před začátkem turistické sezony," vysvětlil. Na jednání vlády půjde s dvěma variantami: aby si rodiče mohli děti zapisovat do pasů do pěti nebo do deseti let jejich věku.

Politici obrátili
Ve Sněmovně má jeho návrh šanci na úspěch. Dokonce i exministr vnitra František Bublan, který dětské pasy prosazoval, už ubral plyn. "Můžeme uvažovat o tom, že se budou do pasů rodičů zapisovat děti do pěti let. Do deseti - to už je příliš," řekl včera.

Původně přitom Bublan chtěl, aby se dětské pasy obnovovaly po půl roce. Tvrdil tehdy, že cestovní doklady sníží riziko únosů dětí do ciziny. Odvolával se také na směrnici Evropské unie. Jenže ta byla dobrovolná a české úřady ji přijaly v té nejtvrdší podobě. Například Němci mohou své děti zapisovat do pasu dál a britským dětem platí cestovní doklady pět let.

Když Bublan v minulosti čelil kritice, ukončil debatu o potřebnosti pasů pro kojence a batolata slovy: "Rodiny s dětmi zase tolik necestují. A ty, co ano, na nové pasy mají."
 
Příznivě se k Langerovu návrhu, který by rodičům ulehčil život, stavějí i lidovci a komunisté. Je přitom s podivem, že když Sněmovna hlasovala o zavedení dětských pasů, našli se jen čtyři poslanci, kteří pro to nezvedli ruku. Ano tehdy řeklo 135 zákonodárců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video