Ladronku získá šestka

P r a h a - Ačkoli mělo ve čtvrtek městské zastupitelstvo na stole čtyři návrhy, jak nejlépe využít bývalý statek Ladronka, přiklonili se nakonec poslanci k projektu šesté městské části. Ten počítá s několika funkcemi, které by měla Ladronka plnit - restaurační, sportovně rekreační, včetně půjčovny sportovních potřeb, a kulturně společenskou. Členové zastupitelstva rovněž uvažovali o nejnovějším návrhu na využití břevnovské usedlosti, s nímž přišlo hospicové občanské sdružení Cesta domů. Pro hospic se přimlouval například Vladimír Říha (KDU-ČSL).

Jak se vyvíjela kauza Ladronka:

V září 1993 statek Ladronka neoprávněně obsazuje skupinka mladých lidí. Provádí drobné opravy a zřizuje tam koncertní sál; magistrátu squatteři předkládají projekt Autonomního sociálně kulturního centra.

Prvního června 1994 squatteři podepisují s městem smlouvu o užívání objektu. Podle ní mohou Ladronku využívat k práci na svém projektu budoucí přestavby statku.

Na jaře 1997 o statek projevuje zájem firma Santé, jež tam chce vybudovat luxusní sanatorium. S městem uzavírá smlouvu.

19. září 2000 na magistrát přichází petice se 102 podpisy lidí z okolí squatu, kteří si stěžují na hluk a nepořádek. Tento dokument byl podle radního Filipa Dvořáka impulsem k vyklizení budovy.

9. listopadu nechávají radní Dvořák a Rudolf Blažek v doprovodu několika desítek strážníků břevnovský statek vyklidit.

Právník squatterů Jan Křeček den poté podává trestní oznámení kvůli neoprávněnému vyklizení.

Koncem prosince firma Santé odstupuje od smlouvy s městem. "Po vystěhování jsme byli vystaveni neadekvátnímu tlaku," tvrdí zástupci firmy, proč statek už nechtějí.

V lednu o budoucnosti barokního statku jedná radnice šestého obvodu s magistrátem. Obě strany se shodují, že se objekt přemění na restauraci pro všechny věkové skupiny.

"Je to výhodná lokalita i proto, že v blízkosti jsou tři nemocnice a hospicových lůžek má město nedostatek," řekl. Jiří Witzany (US) a Marián Hošek (KDU-ČSL) usilovali o to, aby město nechalo rozpracovat oba projekty, což však neprosadili.

TÉMA: LADRONKA
Policie při vyklízení porušila zákon
Ředitel MP Praha: Strážníci nepochybili
Případ Ladronka jde k ledu

Stranou pozornosti zůstal návrh Nadace Michaela Kocába na zřízení kulturního a společenského střediska i projekt občanského sdružení Ladronka na vybudování kulturně sociálního centra.

Členy sdružení nechalo město z Ladronky násilně vystěhovat vloni na podzim. Komunista Miroslava Prokeš se ve čtvrtek zasazoval o to, aby město sdružení našlo nějaký jiný objekt a pronajalo mu ho za symbolickou cenu, ale podporu zastupitelstva nezískal.

Při vyklízení Ladronky zasahovalo asi dvacet městských policistů s chrániči, bezpečnostními přilbami a ochrannými štíty, kteří připomínali státní zásahovou jednotku. (9. listopadu 2000)

Iva Mathého odvážejí policisté po vyklizení statku Ladronka v Praze 6. (9. listopadu 2000)

Během vyklízení statku Ladronka v Praze byl v listopadu roku 2000 zadržen i Ivo Mathé.

Ivo Mathé, jeden ze squatterů, upozorňuje, že při vystěhování se strážníci dopustili více přehmatů. "Ani nás nevyzvali, abychom předložili občanky a opustili půdu. Řvali na nás, ať si chytíme psy, že jinak budou střílet," popsal. (9. listopadu 2000)

Strážníci postupovali nesprávně i v rámci interních předpisů. Dívku, kterou již předtím prohlédli jejich kolegové na půdě, opět kontrolují muži. (9. listopadu 2000)

Ředitel Inspekce městské policie Josef Tomíček přitom zdůraznil, že ženu by měla prohlížet vždy strážnice. "V opačném případě je to minimálně neetické," uvedl Tomíček. (9. listopadu 2000)

Záběr z policejní kamery potvrzuje, že se městští policisté do squatu Ladronka dobývají násilím. Podle zákona by však k oprávněnosti takového postupu musel být ohrožen například život člověka, což však nebyl. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vykopnout dveře do objektu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Páční vstupních dveří squatu Ladronka. (9. listopadu 2000)

Policista se snaží vypáčit dveře Ladronky. (9. listopadu 2000)

Policista konečně vypáčil dveře do objektu ladronky. (9. listopadu 2000)

Strážníci vnikají do objektu Ladronky vypáčenými vstupními dveřmi. (9. listopadu 2000)

Těžkooděnci městské policie zdržují jednoho ze squatterů. (9. listopadu 2000)

Těžkooděnci městské policie prohledávají jednu ze squatterek, kterou chytili na půdě statku. (9. listopadu 2000)

Prohledávání squatterů na půdě Ladronky. O několik okamžiků později, když kontrolují její přítelkyni z Kanady, lze na záznamu slyšet: "Neboj se jí na to sáhnout, na to máš právo." Právníci se shodují, že strážníci tak překročili své pravomoci. (9. listopadu 2000)

V břevnovském statku Ladronka bydleli od roku 1993 squatteři, kteří tam pořádali různé kulturní akce. Magistrát je však nechal za asistence strážníků vystěhovat. Tento zásah vzbudil různorové reakce a zabývala se jím i policie. (5. dubna 2001)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video