Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ládinův hlas to nebyl, tvrdí vědci

  21:48aktualizováno  21:48
Švýcarští vědci zpochybnili autentičnost zvukového záznamu, na němž údajně hovořil terorista Usáma bin Ládin a který v polovině listopadu vysílala katarská televize Al-Džazíra. Badatelé z ústavu IDIAP v Lausanne, který se zabývá smyslovou a umělou inteligencí, tvrdí, že na záznamu na 95 procent není bin Ládinův hlas.

Americké zpravodajské služby přitom poté, co televize záznam vysílala, dospěly k závěru, že prakticky jistě jde o bin Ládina. Kdyby to byla pravda, byl by to po roce vůbec první důkaz, že bin Ládin přežil americké bombardování Afghánistánu.

Analýzu záznamu zadala švýcarskému ústavu francouzská televize France-2.

Jeho ředitel Hervé Bourlard v nočním pořadu France-2 řekl, že hlas na záznamu byl porovnáván s dvaceti nahrávkami bin Ládinových promluv. Věří závěru svého ústavu, vypočtené procento možného omylu mu však neumožňuje, aby si byl zcela jist.

"Kdyby mi někdo dal pistoli ke spánku a chtěl po mně volbu, rozhodl bych se, že o bin Ládinův hlas nejde."

"Mohl to být nějaký šejdíř," usoudil o nahrávce Bourlardův kolega Samy Bengio.

Systém, který ústav používá, lze podle něho oklamat pouze velmi nesnadno. Záznam se dostatečně lišil od jiných záznamů bin Ládinova hlasu, takže žádné pochybnosti nevznikly, podotkl.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ:
Zřejmě to byl on, tvrdili Američané
Hlas na zvukovém záznamu, který v 12. listopadu odvysílala katarská televizní stanice Al-Džazíra, byl podle amerických protiteroristických expertů téměř s jistotou hlasem nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina.

"Je to s velkou pravděpodobností jeho hlas," sdělil tehdy agentuře Reuters nejmenovaný americký expert. "Nemohu to však říci s absolutní jistotou."

Americký prezident George Bush při setkání s vedením Kongresu řekl, že nahrávka naznačuje, že bin Ládin je naživu. I on však upozornil na to, že závěry nejsou konečné.

Vojenští činitelé, kteří se přímo zúčastnili lovu vrchního šéfa Al-Kajdy v Afghánistánu a v okolních zemích, vesměs tvrdili, že chápou zvukový záznam jako důkaz toho, že bin Ládin skutečně žije.

Muž, který hovořil ze záznamu v televizi Al-Džazíra, přivítal nedávné teroristické útoky na indonéském ostrově Bali, v Kuvajtu a v Jemenu, které byly namířeny proti obyvatelům západních zemí, i zajetí rukojmích v moskevském divadle.

Jiné nahrávky údajného bin Ládina, kterých Al-Džazíra odvysílala během posledního roku několik, neobsahovaly žádná takováto konkrétní prohlášení a spekulovalo se, zda nejsou staršího data.

Televize Al-Džazíra odmítla uvést, jakým způsobem zvukový záznam získala. Pouze sdělila, že ho obdržela ve stejný den, kdy ho zařadila do vysílání, tedy v úterý.

Američtí experti podrobili nahrávku detailnímu zkoumání a nejrůznějším technickým analýzám. Především ji porovnávali s autentickými nahrávkami jiných projevů Usámy bin Ládina.

Ještě před definitivními výsledky tvrdili islámští aktivisté a úředníci ze zemí Perského zálivu, že hlas na záznamu je autentickým hlasem saúdskoarabského milionáře, zakladatele nechvalně proslulé teroristické organizace Al-Kajda.

Usáma bin Ládin je hlavním podezřelým ze zosnování hrůzných teroristických útoků na New York a Washington z loňského 11. září a Spojené státy vypsaly na jeho dopadení odměnu 25 milionů dolarů.

Američtí lingvisté, kteří zkoumali záznam, sdělili agentuře Reuters, že jsou prakticky přesvědčeni o tom, že hlas, který na pásku varoval obyvatele zemí, jež vystupují jako spojenci USA, že se mohou stát terčem nových útoků, je opravdu hlasem Usámy bin Ládina.

Dosti rezervovaně se k dosavadním zjištěním vyjadřovali představitelé amerických tajných služeb. Její činitelé mírnili vzedmuté emoce a tvrdili, že je třeba získat stoprocentní jistotu.

"Pokud přijmeme fakt, že nahrávka je autentická, může jít o snahu posílit morálku mezi jeho stoupenci," sdělil nejmenovaný činitel americké CIA. "Je to pokus dát bojovníkům Al-Kajdy najevo, že vrcholné velení organizace stále funguje. A může to být rovněž signál k budoucím útokům."

Američtí činitelé údajně očekávali, že bin Ládin by přišel se zvukovým a nikoli s obrazovým záznamem. Zvukový záznam je jednodušší vyrobit, o autorovi tolik neprozrazuje, snáze skryje případné projevy nemoci nebo cokoli jiného, co má zůstat utajeno.

Mluvčí Rady národní bezpečnosti Sean McCormack uvedl, že válku s terorismem neovlivní, zda je bin Ládin naživu, nebo ne. "Nejde o jednu osobu. Nadále budeme pronásledovat všechny členy Al-Kajdy." 

Budete zabíjeni a bombardováni, řekl terorista č.1

Muž, který hovořil ze zázamu, přivítal nedávné útoky na indonéském ostrově Bali, v Kuvajtu a zajetí rukojmích v moskevském divadle. Toto je přepis jeho nahrávky, jak ji odvysílala stanice Al-Džazíra:

"Ve jménu Boha milosrdného, slitovného, od otroka božího Usámy bin Ládina, lidem v zemích spojených s tyranskou vládou USA. Ať boží mír provází ty, kteří sledují správnou cestu. Cesta k bezpečí začíná skoncováním s agresí. Odveta je součástí spravedlnosti.

Incidenty, k nimž došlo od útoků na New York a Washington - jako zabití Němců v Tunisku a Francouzů v Karáčí, bombardování obřího francouzského tankeru v Jemenu, zabití příslušníků námořní pěchoty na Fajlace (v Kuvajtu) a Britů a Australanů při výbuších na Bali, operace v Moskvě a některé sporadické akce - jsou jen reakcí a odvetou. Tyto akce vykonali horliví synové islámu na obranu jejich náboženství a jako odpověď na příkaz Boha a proroka, ať ho Boží mír provází.

Co Bush, faraon tohoto věku, dělal, pokud jde o zabíjení našich synů v Iráku, a co Izrael, spojenec USA, dělal v Palestině, co se týče bombardování domů, které jsou přístřeším starců, žen a dětí, letadly vyrobenými v USA, to postačuje k tomu, aby vnuklo vašim vládcům zdravý rozum, aby se distancovali od tohoto zločineckého gangu. Náš pokrevní lid v Palestině je týrán a krutě mučen po téměř celé století.

Jestliže bráníme svůj lid v Palestině, svět je pobouřen a spojuje se proti muslimům, nespravedlivě a falešně, pod záminkou boje proti terorismu. Co chtějí vaše vlády, když se spojují se zločinci v Bílém domě? Copak nevědí, že gangsteři z Bílého domu jsou největšími řezníky tohoto věku? Rumsfeld, řezník z Vietnamu, zabil více než dva miliony lidí, nemluvě o těch, kteří byli raněni. Cheney a Powel zabili a zničili v Bagdádu víc než Mongol Hülegü-chán (Čingischánův vnuk, pozn. red).

Co očekávají vaše vlády od svého spojenectví s Amerikou při útoku na nás v Afghánistánu? Hovořím zejména o Británii, Francii, Itálii, Kanadě, Německu a Austrálii. Varovali jsme Austrálii, aby se nepřipojovala (k válce) v Afghánistánu, a před jejím opovrženíhodným úsilím pro odtržení východního Timoru. Nedbala výstrahy, dokud neprocitla ve zvuku výbuchů na Bali.

Jste-li sklíčeni smrtí svých lidí v Tunisku, Karáčí, na Failace, Bali a v Ammánu, vzpomeňte na naše děti, které každý den umírají v Palestině a Iráku, vzpomeňte na naše mrtvé v mešitách v Chóstu a vzpomeňte na zabíjení našich lidí na svatbách v Afghánistánu. Jste-li sklíčeni smrtí občanů v Moskvě, vzpomeňte na naši rodinu v Čečensku.

Proč by strach, zabíjení, ničení, vystěhování, osiření a ovdovění mělo být nadále naším údělem, zatímco bezpečnost, stabilita a štěstí zůstane údělem vaším? Je na čase, abychom si byli rovni. Budete zabíjeni, tak jako zabíjíte, a budete bombardováni, tak jako bombardujete.

A očekávejte další věci. Islámský národ, díky Bohu, začal na vás útočit rukama milovaných synů, kteří budou pokračovat v džihádu tak dlouho, dokud budou naživu. Závěrem žádám Boha, aby nám pomohl bojovat za jeho náboženství, pokračovat v džihádu. Modlete se k Bohu všemohoucímu."Hlavní zprávy

Další z rubriky

Severokorejský diktátor Kim Čong-un v zajetí nadšeného davu v Pchjongajngu (12....
S novými sankcemi nepřežije KLDR ani rok, tvrdí severokorejský úředník

Nové americké sankce vůči Severní Koreji jsou tak tvrdé, že to země zřejmě nepřežije, tvrdí Ri Jong-ho, který jako vysoce postavený úředník vozil třicet let...  celý článek

Na 3,3 milionu dětí v Jemenu trpí podvýživou.
Saúdská armáda blokuje jemenské přístavy. Zemí se šíří cholera a hlad

Situace ve válkou sužovaném Jemenu v posledních měsících eskaluje. V zemi chybí jídlo i základní léky. Velkou měrou k tomu přispívá blokáda Saúdské Arábie,...  celý článek

Ksenija Sobčaková bude kandidovat na prezidentku v ruských prezidentských...
Na ruskou prezidentku bude kandidovat hvězda moskevských salonů Sobčaková

Populární televizní moderátorka Ksenija Sobčaková hlásící se k ruské opozici ve středu oznámila kandidaturu v prezidentských volbách v březnu 2018....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.