Labutí píseň sociálního levičáka

Jistě jste se s ním již někdy ve svém životě setkali. Je snaživý, uhlazený, pracovitý, stále čekající na svou příležitost uskutečnit své nejfantastičtější nápady bez ohledu reality na financování jeho snů. Má cítění litého odboráře. Pokud působí v podniku jsou jeho požadavkem stále větší platy, zaměstnanecké výhody, vyšší prémie. Nezajímá ho rentabilita podniku, uvěrové zatížení, konkurenceschopnost, náklady. Zrcadlem takového postupu jsou ČSD.

Vzrůstající apetit odborářů vede ke zvýšení jízdného a propouštění. Pokud je majitelem podniku zahraniční investor přesune výrobu jinam, kde jsou nižší náklady. Většinou právě v době, kdy končí daňové prázdniny udělené státem a kdy by měl do státního rozpočtu dávat daně.
 
Horší však je, pokud se takový člověk dostane do tripartity, nebo nějaké větší strany či do vlády. V těchto postech plně rozvine svůj sen o sociálním státě. Všichni lidé bratry jsou. Poučen historií není zastáncem znárodnění. Naopak, kdo více pracuje bez ohledu na osobní volno, kdo rozmnožuje zcela legálně svůj majetek, ten potřebuje zdanit a věnovat část svého života ve prospěch ostatních, kteří jsou neúspěšní, sedí doma a nehledají z převážné většiny zaměstnání ze své pohodlnosti. Raději si přivydělají na černo. Mzdu dostanou na ruku. Spotřebovávají příspěvky všech ostatních ze státní pokladny na platby za zdravotní a sociální pojištění. /Jsou samozřejmě lidé, kupříkladu v důchodovém věku a děti, ale také nezaměstnaní, kteří  si zaměstnání poctivě hledají. Tam prvky solidarity být musí.O těch však článek nepojednává./
 
Nápad č.1: Zlegalizujme jejich černé příjmy do určité výše, ať ve své nezaměstnanosti mají další  plat ke státnímu příspěvku. A  zvedněme sociální minimum, tím do sociální sítě skočí další, kterým se pro pár stovek rozdílu nevyplatí dojíždět do zaměstnání, brzo vstávat a pozdě odpoledne jezdit domů.
Nápad č.2: Zvyšme odvody na sociální pojištění OSVČ a podnikatelů minimálně na čtyřnásobek, jsou to většinou živnostníci. / Již teď se za neúměrných nákladů a velké konkurence drží sotva nad vodou./  Ať platí více do společného koše. Doporučuji zvednout daně minimálně na čtyřicet procent. A když je to zlikviduje, mohou být zaměstnanci. Nebo nezaměstnaní? Máme přece dobře propracovaný sociální systém.
Nápad č.3: Daně z nemovitostí určovat podle tržní ceny. Ať si ten, kdo má na dům, nebo rekreační domácnost, zaplatí odhadce a platí státu vyšší daň. Čím více ho bude udržovat, tím více bude platit.
Nápad č.4: Odetneme sekerou placení zdravotní péče. /Nutně však musíme zvednout odvody z kapes pracovitějšího poplatníka./
Nápad č.5: Zavedeme Tobinovu daň, aby obchodníci s akciemi či jiní, kteří přesouvají peníze po internetu, neměli přehnanou marži. Že se zhroutí akcivé trhy v ČR? Žili jsme přece celá léta bez nich před rokem 89.
Nápad č.6: Zaměstnanci mají právo na důstojný život, své koníčky, zájmy a rodinu. A kdo svůj majetek získal za odřeknutí si těchto požitků za čtnáctihodinové denní práce, převzal odpovědnost za sebe a dal se do podnikání, zanedbával svou rodinu, jeho chyba, zaplatí odvahu zdaněním a vyššími odvody.
Nápad č.7: Auta si podnikatelé budou kupovat ty nejlevnější, aby jejich odpisy byly co nejnižší.Pokud se jim takový vůz k podnikání nehodí? Nařídíme to zákonem.
Nápad č.8: Zavedeme milionářskou daň, jako v roce 48. Doplníme ji o majetkové přiznání. Každý si zaplatí svého odhadce.
Nápad č.9: Do důchodu  může jít každý, kdy bude chtít, ale bude mít nižší důchod. /Již teď odchod lidí do předčasného důchodu neúměrně zatěžuje sociální systém.Jistě půjdou rádi do důchodu i dříve a k tomu si přivydělají.Nejen z těchto příčin vzniká velký propad na důchodovém účtu./
Nápad č.10: Pozveme k nám mladé cizince. Populace ubývá, musí doplnit počet pracujících. /Připravovaná novela má zpřísnit azylový zákon, protože se stáváme cílovou zemí pro cizince z východních, asijských zemí, kteří chtějí užívat výhod našeho sociálního systému a v mnoha procentech se podílí na kriminalitě, pokud nemají práci./
Nápad č.11: Pro nezaměstnané rekvalifikaci  a  dotovaná místa. /Příspěvky na politiku v zaměstnanosti by se měly přesunout  do důchodového systemu. Převážná většina nezaměstnaných se těchto kurzů zúčastňuje, aby nebyl krácen říspěvek. Nezájem firem o rekvalifikované, nízká úroveň vyškolení. Neprůhlednost firem pořádajících rekvalifikace. Dotovaná místa se zneužívají k levné pracovní síle, po stanovené lhůtě se propouští a cyklus se opakuje./
 
Jeho heslem se stávají výroky typu:,, K právu a sociální spravedlnosti nevede žádná jiná cesta, než svěřit moc lidem, nechat naoko fungovat demokracii. Zregulujeme tržní hospodářství a přerozdělíme zisky ve prospěch sociálně slabých. Konec novodobému nevolnictví."

Žili jsme za tohoto hesla padesát tři let od roku 48. Dokonce si podpoří své levicové myšlení úryvkem ruské válečné písně z roku 1905.,,Jsme připraveni, naše válečná zbroj se na slunci zlověstně blýská". Bohužel jeho idea ho vrací právě do těchto let, či spíše do dob starého Říma, naprosto nevhodná pro moderní dobu.

Jeho rétorika spíše napovídá o snadné manipulovatelnosti své osoby, která zneužita pro cíle ostatních, zapadne v zapomnění. Možná odejme extremistickým stranám při volbách pár procent voličů. Na druhé straně bude úbytek těch, kteří pro dosavadní politiku ve straně zůstávali a místo zisku hlasů bude následovat propad. Oslovení střední vrstvy zůstane pouze snem.Takový člověk vytváří v demokratické společnosti prvky třídní nenávisti, kdy jedni jsou bohatí a druzí chudí svým neustálým zdůrazňováním. Bohudík v demokratické společnosti, která se přibližuje k EU s cílem do ní během pár let vstoupit, není pro takovou rétoriku a závistivé myšlenky místo.

Pavel Kuthan
[mailto:p.kuthan@iol.cz]


 

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video