"S majitelem jednáme o odprodeji. Dá se dokonce říci, že jsme v podstatě dohodnuti. V následujících měsících chceme vyřešit všechny formality a už na letní sezonu by měla být Labská bouda moje," uvedl Holeček, který v minulosti provozoval Luční boudu. Na té skončil po změně spolumajitele loni v létě a od konce roku se věnuje plánům na provozování další boudy.
Jedna z nejznámějších hřebenových chat v Krkonoších leží nedaleko pramene Labe v nejpřísněji chráněné zóně národního parku. Devítipodlažní železobetonový kolos, který v roce 1975 nahradil původní vyhořelou Labskou boudu, se kvůli svému vzhledu pravidelně objevuje v anketách o největší stavební hrůzy Krkonoš.
Při privatizaci státních Interhotelů Krkonoše ji získala v roce 1996 dopravní firma Pumr & Ryba z Lázní Bělohradu, která ji vlastní dodnes.
"Pan Holeček Labskou boudu v současné době provozuje a má ji v nájmu na dobu neurčitou. To je vše, co k tomu mohu v této chvíli říci," sdělil pouze Martin Pumr, který nyní pobývá v zahraničí.
Spokojení jsou i správci KRNAP
Správcům Krkonošského národního parku se změna provozovatele Labské boudy zamlouvá.
"Působení Jiřího Holečka na Labské boudě vítáme. Je pravda, že zhruba před pěti lety se mezi námi v souvislosti s masivním navážením hostů na kulturní akce na Luční boudu vytvořilo určité napětí. Ale to časem vyprchalo a poté jsme spolu vycházeli výborně a vzájemně jsme si vycházeli vstříc," sdělil mluvčí Krkonošského národního parku Radek Drahný.
Labské boudě by podle něj měla změna prospět: "Jak jsem znal tým lidí okolo pana Holečka, tak to vždycky byli profesionálové, kteří se na hosty usmívali. A to je v Krkonoších stále poměrně vzácný jev."
Turistům zatím na Labské boudě slouží bufet, restaurace a 24 zrekonstruovaných pokojů.
Labská boudaLeží u pramene Labe ve výšce 1 340 metrů nad mořem v nejpřísněji chráněné zóně Krkonošského národního parku. Železobetonový kolos navržený architektem Zdeňkem Říhákem dokončili stavbaři v roce 1975. Na tehdejší dobu špičkově vybavený hotel nabízel po otevření 79 pokojů a byl vybaven i vlastní úpravnou pitné vody, kotelnou na lehké topné oleje a několika výtahy. |
Pokud Holeček chatu získá, chtěl by do dvou let její provoz upravit podle svých představ včetně většího množství nabízených pokojů, kvalitnějších služeb a nových expozic s horskou a přírodovědnou tematikou.
"Pan Holeček na Luční dokázal, že je opravdu velice kvalitní hřebenový boudař, a věřím, že má šanci zvednout i Labskou. I když tam to bude mít podle mého názoru ještě těžší," řekl krajinný ekolog a krkonošský podnikatel v cestovním ruchu Pavel Klimeš.
Před několika měsíci to vypadalo, že Labská bouda navždy zmizí z hřebenů Krkonoš. Stát však od plánu na její vykoupení a zbourání kvůli nedostatku peněz ustoupil a slavná krkonošská chata naopak dostane šanci na znovuzrození (více o plánu na bourání čtěte zde).