Laboratoř testuje výstroj vojáků i horolezců

  • 3
Záchranáři se dobrovolně vystavují extrémním podmínkám. Jak jsou ale sami chráněni? Neriskují příliš? Odpovědi hledají pracovníci příbramské speciální laboratoře Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany. Dokážou odhalit nejen chyby v ochranných oděvech, ale i v lidské psychice či fyzičce.

Hodiny tu trávili i příslušníci české protichemické jednotky před odjezdem do Kuvajtu. Vyzkoušeli si tu plynové masky, speciální obleky, maskovací soupravy i neprůstřelné vesty. Ve speciální klimatické komoře si nanečisto zažili i klima, které je na misi čeká.

"Umíme vytvořit podmínky, které jsou pro danou zemi typické," říká ředitel ústavu Stanislav Brádka.

Potřebujete vítr, vysokou vlhkost, teploty kolem minus 35 stupňů Celsia nebo naopak horko až 75 stupňů Celsia? Žádný problém. Během chvíle odborníci promění klimatickou komoru třeba v arktickou pustinu či nemilosrdnou poušť.

Každý, kdo náročnými testy projde, se nejprve musí podrobit zdravotnímu vyšetření. Jako pupeční šňůra ho různé hadičky spojí se speciálními měřicími přístroji. Pak může zkouška začít.

V komoře velikosti malého pokoje se může třeba jen stát, chodit či běhat na jezdícím pásu. Sebemenší změny v organismu zaznamená počítač. "Prozradí toho hodně," poznamenává Brádka.

Ústav má akreditaci pro měření mikroklimatu, radonu, pracovně-tepelné zátěže, zkouší prostředky chemické ochrany lidí, identifikuje chemické a biologické látky.

V laboratoři například horolezci testovali výstroj do Himálaje. Kde jinde by zjistili, že třeba v botách, které si chtějí vzít, je nebudou zábst nohy?

Komorou prošly i výrobky ze skla, aby se zjistilo, zda bez úhony přežijí dlouhou cestu k zámořskému odběrateli.

V příbramské laboratoři Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany si voják zkouší běh s výstrojí v extrémních podmínkách, 4. dubna 2003

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video