Odběr vzorků bahna vytěženého z Luhačovické přehrady, které Povodí Moravy nechalo vyvézt na pole u Dolní Lhoty, což vadí majitelům půdy. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Bahno z přehrady nám zničilo půdu těžkými kovy, zuří majitelé polí

  • 14
Majitelé orné půdy u Dolní Lhoty nedaleko Luhačovic se pustili do boje s Povodím Moravy. Vodohospodáři totiž nechali vyvézt na jejich pole bláto vytěžené ze zanesené Luhačovické přehrady. Majitelé o tom nevěděli a zuří, že bahno znehodnotilo kvalitní ornou půdu těžkými kovy, například niklem. Vzorky sedimentů nyní otestuje laboratoř.

Šestnácti vlastníkům půdy v Dolní Lhotě se nelíbí, že mají na svých pozemcích bahno z Luhačovické přehrady. "Stovky let se tady tvořila dobrá orná půda a teď je na ní bahno kontaminované těžkými kovy. Je znehodnocená," zlobí se jeden z vlastníků pozemků Roman Malota.

Sedimenty z přehrady začaly na jejich pozemky vozit těžké nákladní vozy už předloni. Dohodnuté to však bylo jen se zemědělským družstvem Olšava, které má pozemky v nájmu. Majitelé půdy o tom vůbec nevěděli. A teď se zlobí, že na polích mají pořád vysokou vrstvu bahna, ve kterém je i podle vyjádření krajského úřadu nebezpečný nikl.

Povodí Moravy naopak trvá na tom, že podle jejich rozborů je půda v pořádku a sedimenty už jsou odvezené.

Jestli mají pravdu vlastníci, nebo Povodí, bude jasné za dva týdny. Tedy v době, kdy bude mít výsledky rozboru půdy k dispozici obecní úřad v Dolní Lhotě i odbor životního prostředí v Luhačovicích. Právě tento odbor totiž aktuálně řeší stížnost majitelů pozemků.

Na začátku týdne proto úřad na pozemky poslal zástupce akreditované laboratoře. Ti vyhloubili díry a odebrali vzorky. Další odborníci dorazili na pozemky nad Lhotou ve čtvrtek. Zavolala si je místní radnice na žádost vlastníků pozemků.

Na celém území, což je asi patnáct hektarů půdy, udělali na 70 drobných vrtů do hloubky asi 80 centimetrů.

Zatím nedokázali říct, jestli jde skutečně o sediment z přehrady. "To musí potvrdit laboratoř," podotkl Vladimír Bláha, technik odběru vzorků z odborné firmy v Hradci Králové.

Sedimentu je více, potvrzuje expert

Majitelé ale upozorňují, že nic jiného na polích být nemůže. Zemědělské družstvo na nich totiž rok nehospodařilo. Navíc jsou na místě jasně viditelné stopy, které prokazují odkud se bahno vzalo. Na poli je možné najít téměř metrové balvany, pařezy viditelně vyhlazené vodou, klády, a dokonce i škeble.

Přitom podle zákona by na orné půdě mělo být maximálně deset centimetrů sedimentu. V Dolní Lhotě ho vlastníci mají místy více než půl metru. "Na první pohled je podle vrtu patrné, že navážka je vyšší," potvrdil Bláha.

Do doby, než budou výsledky jisté, se ale pozemky možná změní k nepoznání. Zemědělské družstvo má totiž své plány. "Posbíráme kameny a zasejeme," oznámil předseda družstva Zdeněk Machů. Je přesvědčený, že sedimenty půdě neškodí. Spíš naopak. "Je to kvalitní hnojivo plné dusíku," oznámil Machů.

Pokud bude chtít, na žádné rozhodnutí odborníků čekat nemusí. "My mu nic zakázat nemůžeme," potvrdil vedoucí luhačovického odboru životního prostředí Petr Záhorovský. Jestli ale odborníci potvrdí, že na poli je skutečně sediment z přehrady, nařídí úřad jeho odvezení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video