Podle Klause se stav vyjednávání o vládě vrátil o 190 dnů zpět.

Podle Klause se stav vyjednávání o vládě vrátil o 190 dnů zpět. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Kývnu i vládě bez vyjednané podpory, naznačil Klaus

  • 1498
Prezident Václav Klaus se po návratu z Afriky vyjádřil k poslednímu vývoji vyjednávání o vládě. Pokud mu premiér přinese návrh kabinetu a půjde-li s ním žádat o důvěru i bez předem vyjednané podpory, bude to prý chápat jako "co nejrychlejší" cestu ke třetímu pokusu a předčasným volbám.

Prezident zároveň na dálku odpověděl šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, který ho dopoledne vyzval, aby případnou vládu opírající se o přeběhlíky odmítl jmenovat. Klaus už dříve řekl, že kabinet opřený o hlasy pár zběhů nechce a dává přednost dohodě stran. - více zde

"Vrátili jsme se do bodu nula, ke 3. červnu 2006, tedy o 190 dní zpátky," uvedl prezident.

Prezident předeslal, že další představy Mirka Topolánka v této chvíli nezná. Kdyby byl v Praze, požádal by ho o okamžitou schůzku. Topolánek je ale na summitu v Bruselu. Podle posledních informací se však dnes večer vrátí.

Politolog: To co Klaus vyřkl, je nebezpečné
Také další bod prezidentova prohlášení vyvolal řadu otazníků. Klaus v něm připustil možnost, že by mu Topolánek mohl vrátit jmenování předsedou vlády. V tom případě se prý pokusí nalézt jiné řešení. "S neřešením nemohu souhlasit," uvedl.

Klausova formulace o "vrácení jmenování" je podle politologa Tomáše Lebedy zarážející. Z ústavního hlediska to totiž podle něj není možné. "A je velmi nevhodné, že hlava státu formulovala tuto tezi. Ústava nepřipouští možnost, že prezident jmenuje a následně bude jmenování vráceno," řekl iDNES.cz expert.

Podle něj je to velmi účelová interpretace, vnášející do ústavního systému prvky, které v něm nejsou. Lebeda za nápadem vidí prezidentovu snahu přivlastnit si ještě jeden pokus o jmenování premiéra.

"On už vyčerpal své dva pokusy, ten třetí už náleží předsedovi Sněmovny. Tímto by si osoboval možnost mít tři pokusy, což je podle mého názoru ústavně naprosto nepřijatelné," míní politolog.

"Už jen to, že to bylo vyřčeno, je velmi nebezpečné pro naše ústavní zvyklosti," dodal.

Hrad si však trvá na svém. "Ústava to samozřejmě umožňuje, je to výčet všech možností, které jsou. Do hlasování o důvěře vlády trvá druhý pokus," řekl ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek.

ODS: Topolánek se nevzdá
Občanští demokraté ale neuvažují o tom, že by se Topolánek druhého pokusu vzdal. "Je to krajně nepravděpodobná varianta a výkonná rada by něco takového neschválila," soudí místopředseda ODS Petr Nečas.

"Když pan prezident takto 'natvrdo' premiéra jmenoval, aniž vytvořil prostor třeba pro pouhé pověření, tak předseda ODS to přijal. Vidím jako
nepravděpodobné, že by toto pověření nyní vrátil," řekl Nečas ČTK.

Stanovisko prezidenta republiky

1. Vrátili jsme se do bodu nula, ke 3. červnu 2006, tedy o 190 dní zpátky.

2. Další představy jmenovaného (designovaného) předsedy vlády neznám, kdyby byl v Praze, žádal bych ho o okamžitou schůzku.

3. Přinese-li mi návrh vládní sestavy a půjde-li k hlasování o důvěře vlády bez dohody, budu to chápat jako cestu co nejrychleji k třetímu pokusu a k předčasným volbám.

4. Vrátí-li jmenování předsedou vlády, pokusím se o nalezení jiného řešení. S neřešením nemohu souhlasit.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video