Kyrgyzstán pohřbívá první mrtvé

Kyrgyzstán pohřbívá první mrtvé | foto: Reuters

Kyrgyzové pohřbili oběti násilností, po nichž padla vláda. O nové se stále jedná

  • 6
Situace v Kyrgyzstánu se po krvavém svržení vlády zklidnila. V Biškeku se konaly pohřby obětí násilností, které ve středu vedly k pádu vlády. Kyrgyzská prozatímní vláda zahájila vyjednávání se svrženým prezidentem Kurmanbekem Bakijevem o způsobech, jak ukončit politickou krizi. Bakijev se skrývá na neznámém místě a odmítá rezignovat.

"Prozatímní vláda je připravena vyjednávat. První pokus uskutečnit tyto rozhovory byl učiněn minulou noc," řekl dle Reuters zvláštní vyslanec Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Prozatímní vláda to však dle agentury AFP okamžitě popřela.

V Biškeku byly v sobotu na čestném pohřebišti Ata-bejit za účasti 10 tisíc lidí pohřbeny oběti násilností, které ve středu vedly k pádu vlády. Slavnostního obřadu se zúčastnila také premiérka nové vlády Roza Otunbajevová, která oběti, jejichž 15 rakví bylo zahaleno do státních vlajek, nazvala hrdiny.

Podle zpřesněných údajů při střetech s represivními orgány režimu zahynulo 79 lidí, přes 1500 dalších bylo zraněno.

Jihozápadně od Biškeku v okolí Džalalabadu, kde se zřejmě zdržuje svržený prezident Bakijev, demonstrovalo v sobotu asi 5 tisíc lidí za jednotu země. Dav převážně etnických Uzbeků vyzýval především stoupence svržené vlády, aby svými akcemi nerozpoutali občanskou válku. Na podporu Bakijeva se dle Reuters sešel podstatně menší počet lidí, do centra Džalalabadu dorazilo asi 200 jeho stoupenců.

Vůdce tamní uzbecké komunity řekl agentuře, že Bakijev chce na svou stranu získat další stoupence a zahájit povstání, které by rozdělilo sever a jih.

Nebude však úspěšný, protože prý na své straně mnoho lidí nemá.

Rezignace výměnou za bezpečí

Provizorní vláda v čele se sociální demokratkou Otunbajevovou chce, aby se prezident vzdal úřadu. Pokud rezignuje, slíbila mu Otunbajevová bezpečnou cestu ze země. Oznámila také finanční potíže poté, co Bakijev a jeho přívrženci při útěku údajně vyprázdnili státní kasu. Kyrgyzské úřady se již se žádostí o finanční pomoc obrátily na Rusko.

Situaci v zemi monitoruje jako zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN i slovenský diplomat Ján Kubiš, který je považován za experta na postsovětskou střední Asii. Bývalý slovenský ministr zahraničí působil koncem 90. let jako zvláštní vyslanec OSN v Tádžikistánu, v letech 2005-06 byl zvláštním zástupcem Evropské unie pro oblast střední Asie. Byl členem doprovodu generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který krátce před propuknutím protivládních nepokojů Biškek navštívil.

Kubiš se má v Biškeku setkat s ústavními činiteli a zástupci politických skupin. Mohl by se pokusit i o setkání s lidmi kolem svrženého prezidenta.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video