Kyperský prezident Nikos Anastasiadis

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis | foto: Profimedia.cz

Kypr má naději na sjednocení, turečtina může být oficiálním jazykem EU

  • 109
Napjaté vztahy mezi řeckou a tureckou částí Kypru mohou být minulostí. Lídři obou států se ve čtvrtek sejdou v Davosu a mají dojednat postupné spojení svých zemí do jednoho federativního celku. Pokud budou jednání úspěšná, mohla by se stát turečtina dalším oficiálním jazykem EU. Přestože Turecko není členským státem.

Do boje za uznání turečtiny jako oficiálního jazyka Evropské unie se před jednáními v Davosu pustil kyperský prezident Nikos Anastasiadis. Turečtina by se tak mohla stát 25. oficiálním unijním jazykem (seznam oficiálních úředních jazyků EU najdete zde).

Zástupci Severokyperské turecké republiky tento krok ocenili a označili za vstřícné gesto před chystaným jednáním Anastasiadise a severokyperského prezidenta Mustafy Akıncıa, píše server Hurriyet Daily News.

Vleklé spory

Spory znesvářených částí Kypru se táhnou již několik desítek let. Krize na kyperských ostrovech vypukla v roce 1974 povstáním místní řecké populace. Ta si vytkla za cíl připojení ostrova k Řecku. Turecká strana reagovala invazí motivovanou údajnou ochranou turecké části obyvatelstva. Výsledkem byl vznik dvou nezávislých států. Severokyperskou tureckou republiku však v současnosti uznává pouze Turecko.

První snahy o sjednocení ostrova vyvrcholily v roce 2004 referendem. Severní část Kypru referendum 65 procenty hlasů přijala, v řecké části však pro sjednocení hlasovalo pouhých 25 procent obyvatel. Referendum tak bylo zamítnuto. V témže roce se stala řecká část Kypru členem Evropské unie.

Spory obou částí ostrova přináší celou řadu problémů ve vztazích s EU. Problematická je například rozvojová pomoc turecké části Kypru, kterou se Řekové snaží sabotovat. Paradoxní situaci pak přináší plány Turecka na vstup do EU. Ankara totiž chce vstoupit do společenství a zároveň „okupuje“ část území jejího stabilního člena.

Naděje na jednotu Kypru

Světové ekonomické fórum v Davosu, které odstartovalo ve středu, by mělo po mnoha letech přinést konstruktivní debatu. Anastasiades a Akıncıse se sejdou na jednání pojmenovaném „Znovusjednocení Kypru“, píše agentura Reuters. „Obě strany jasně vidí výhody, které by z překonání sporů vyplynuly,“ uvedl Espen Barth Eide, norský vyslanec OSN na Kypru.

Aktuální snahy o sjednocení Kypru se naplno zažehly po prezidentských volbách v loňském roce. Na turecké části ostrova v nich totiž zvítězil Akıncıa, jehož hlavním bodem programu bylo sjednání dohody o federalizaci a také spolupráce na těžbě z nově objevených nalezišť zemního plynu.

Po jednání kyperských státníků má před novináři vystoupit také turecký premiér Ahmet Davutoğlu. Očekává se, že podpoří sjednocení ostrova, které by odstranilo jednu z překážek pro vstup Turecka do EU. Někteří ankarští diplomaté očekávají, že dohoda kyperských státníků bude dojednána už před kyperskými květnovými parlamentními volbami, referendum o sjednocení by pak mělo proběhnout po volbách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video