Kynologům se nelíbí návrh vyhlášky

  • 6
Praha - Jednotná pravidla pro všechny psy - to je podle mnoha kynologických odborníků jediná správná cesta, jak řešit pohyb těchto zvířat v ulicích metropole. Nelíbí se jim totiž návrh vyhlášky, která psům vážícím nad třicet kilogramů nebo vyšším padesáti centimetrů v kohoutku určuje přísnější podmínky než psům menším.

"Je naprostá hloupost dělit ochranná opatření podle velikosti psů. Nejvíce pokousání pochází právě od těch malých, jako jsou třeba jezevčíci. Ti jen tolik neuškodí," řekl výcvikář Petr Vítek, který má se psy bohaté zkušenosti a bývá i rozhodčím na mnoha kynologických soutěžích. Obává se však, že ani lidé, kteří se psy denně pracují, návrh vyhlášky nebudou moci nijak ovlivnit.

Podle informací tiskového oddělení magistrátu se na veřejně přístupných místech množí případy, kdy pes napadne člověka. V Praze totiž údajně roste obliba agresivnějších plemen, a protože je velká část těchto psů chována v činžovních bytech, jsou jejich majitelé při venčení odkázáni pouze na veřejně přístupná místa.

Velikost zvířete však ani podle tiskové mluvčí Českomoravské kynologické unie Vladimíry Tiché nijak nesouvisí s agresivitou psa.

"Obecně se v souvislosti s nebezpečností psů mluví hodně o pitbulech. Ti však nemusí dorůst uvedených parametrů, podle nichž by museli nosit nasazený i náhubek," řekla Tichá a dodala, že vyhláška by se tak míjela se svým původním cílem.

Hlídky městské policie by navíc podle její tiskové mluvčí Radky Waitové nechodily na kontroly s kohoutkovým měřičem a přenosnou váhou. "Strážníci by prošli školením, kdy by podle rasy věděli přibližné váhy a míry," řekl Waitová.

Mluvčí Vladimíra Tichá si však nedovede představit, objektivitu takového posouzení. "Chystá se tak předpis, který nebude vymahatelný. Jak by se tvářili řidiči, kdyby je zastavila silniční kontrola kvůli příliš rychlé jízdě, ale odhadovala by to pouze ze zkušeností, bez jakéhokoliv měření spolehlivým radarem," ptá se.

Strážníci by však podle Waitové měli možnost kontaktovat kynologického experta, který by případně dorazil na místo a spor měřením vyřešil. Vzájemně se všichni shodují, že by větší plemena psů neměly venčit děti, což by vyhláška řešila věkovou hranicí patnácti let. "Psa by měl venčit jen člověk, který je schopen ho zvládnout," souhlasí i veterinář Zdeněk Pospíchal z nonstop kliniky na Chodově.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video