„My jsme na Majdan nezapomněli, ale dnes máme jiné starosti. Voda teče jen...

„My jsme na Majdan nezapomněli, ale dnes máme jiné starosti. Voda teče jen studená, v zimě už nebude žádný plyn a tam na východě pořád umírají lidé,“ říkají obyvatele Kyjeva. (13. září 2014) | foto: Luboš Palata, MAFRA

Kyjevský Majdan nyní vypadá, jako by tam revoluce ani nebyla

  • 74
Od našeho zvláštního zpravodaje - Stopy po revoluci na proslulém náměstí Majdan v Kyjevě téměř zmizely. Boj proti korupci a za novou, lépe spravovanou Ukrajinu však podle mnoha Ukrajinců ani sto dnů od nástupu nového prezidenta Porošenka ještě pořádně nezačal.

Kdyby někdo chtěl dokonale zahladit stopy, tak by to nedokázal lépe. Od svržení prezidenta Viktora Janukovyče uplynulo jen o něco víc než půl roku, ale v centru Kyjeva dnes není po stanovém městečku na Majdanu a po barikádách ani vidu. Zmizely i veškeré stopy po bojích.

Záhony květin, nové chodníky, vyasfaltovaný šestiproudý bulvár Kresčatyk se kvůli hustým proudům aut nedá přejít. Revoluce na Majdanu, jak se tady všeobecně říká náměstí Nezávislosti, jako by byla po sto dnech vlády nového prezidenta Petra Porošenka zapomenuta.

O likvidaci stop po Majdanu se paradoxně zasloužil jeden z jeho vůdců, světoznámý boxer a na jaře zvolený primátor Kyjeva Vitalij Kličko. Kyjevané rozebrání stanového městečka a barikád, k němuž za potyček se zbytky aktivistů došlo v polovině srpna, kvitují. „Bylo to už pro ostudu. A velká část lidí ve stanech si už na revolucionáře z Majdanu jen hrála. Nebylo to ani hezké, ani jsem se tu necítila bezpečně,“ říká čtyřicetiletá Valerie, která si užívá slunečné odpoledne na lavičce v místech, kde ještě před měsícem stály vojenské stany revolucionářů z Majdanu. „Ti skuteční ‚majdanovci‘ šli bojovat proti Putinovi na východ Ukrajiny. Tam, kde je vlast potřebovala,“ přidává se černovlasá Darja, která s Valerií přišla podebatovat. „My jsme na Majdan nezapomněli, ale dnes máme jiné starosti. Voda teče jen studená, v zimě už nebude žádný plyn a tam na východě pořád umírají lidé,“ dodává.

Památku stovky lidí, kteří zahynuli při revoluci na Majdanu (v Kyjevě jim říkají Nebeská rota), připomíná malý provizorní pomníček, kolem něhož nebyla záměrně obnovena dlažba. „Nevím, jestli neumřeli zbytečně, když to u nás teď vidím. Pořád nám vládnou oligarchové,“ říká student Andrij. Podobné provizorní pomníčky padlých demonstrantů z Majdanu jsou na mnoha dalších místech centra města, kde probíhaly pouliční bitky, na Institutské nebo Hruševského ulici. Fotografie, jména, květiny.

Sto dní Porošenka

Jeden z nejbohatších oligarchů, „čokoládový král“ Petro Porošenko, se stal prezidentem 7. června. Podařilo se mu prosadit předčasné parlamentní volby (26. října), jeho strana je v nich favoritem. Dne 5. září byl donucen uzavřít příměří s proruskými separatisty. Na jeho podmínkách se telefonicky dohodl s ruským prezidentem Putinem. Uzavřel ekonomickou část asociační dohody s EU. Prosadil protikorupční zákon, který má být schválen tento týden.

Velká část Ukrajinců si myslí, že to květinami a vzpomínkami na hrdiny Majdanu nesmí skončit.

Reformy přijdou

A revoluce že neskončila, ale naopak, že ještě nezačala. „Revoluce na Majdanu nebyla jen proevropská, ale také proti obrovské korupci, která rozežírala tuto zemi. A zatím slyšíme jenom sliby. Proti korupci se nic neudělalo,“ říká občanský aktivista Dmytro Šulga. Protikorupční aktivistka Darja Kalenjuková hovoří podobně. „Jsme unaveni ze spolupráce s vládou Arsenije Jaceňuka. Parlament téměř nic nepřijal a teď už se navíc rozhořel předvolební boj.“

Není to tak úplně pravda. Porošenko oznámil na tradiční Jaltské evropské konferenci, která o víkendu skončila v Kyjevě, že tento týden parlament přijme klíčový protikorupční zákon. „Korupce byla jako rakovina a zcela paralyzovala zemi i všechny reformy,“ uvedl Porošenko za potlesku publika. „Hned po parlamentních volbách uvidíte okamžité změny,“ dodal.

Naději na to, že Ukrajina, která je už měsíce ve faktické, byť nevyhlášené válce s Ruskem, přijme v dohledné době skutečné reformy, neztrácí ani unijní komisař Štefan Füle. „Už nám v Kyjevě přestali říkat, že teď je válka a reformy musí počkat,“ uvádí Füle. Podle řady Ukrajinců to nestačí. „Nepomohou ani nové zákony. Bez reformy justice a prokuratury, bez výměny mnoha lidí se nic nepohne,“ říká aktivistka Alexandra Pamensková.

Přes ztrátu Krymu, přes válku na východě Ukrajiny, přes pokles životní úrovně, hrozbu, že v zimě budou mrznout, vám ale drtivá většina Kyjevanů řekne, že revoluce na Majdanu stála za to. Myslí si to i šedesátiletý inženýr Oleksandr. „Mně nevadí, že nemáme už měsíce teplou vodu. Já se rád koupu ve studené. Ale jsme svobodní, ukázali jsme, že nejsme jen otroci. Vyhrajeme i válku s Ruskem. Svoboda vždy něco stojí.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue