Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kyborgové zatím zůstávají jenom fantazií

- Kdyby nějaký mimozemšťan naladil pozemské televizní vysílání, patrně by usoudil, že lidstvo už dávno zvládlo technologii výroby kyborgů. Kříženci lidí a strojů se po obrazovce prohánějí zcela běžně a pomáhají nebo škodí tak, jak by to žádný nedokonalý člověk nedokázal. Skutečnost však je (bohužel nebo naštěstí?) úplně odlišná.
"Moudrost a bohatství chce snad každý - jenže zdraví a schopnosti nás často zradí dřív, než těchto cílů dosáhneme. Kdyby se podařilo nahradit části těla a v budoucnu i mozek, osvobodíme se od omezení daných biologickou podstatou," říká Marvin Minski, průkopník výzkumů umělé inteligence.
BIONIKA NEBO KLONOVÁNÍ?
Aplikacemi elektroniky v biologii a biologie v elektronice se zabývá bionika. Díky naději, kterou tak přiléhavě vyjádřil Marvin Minski, jde obor, do kterému je ve vyspělých zemích věnována velká pozornost.
Donedávna se zdálo, že náhrada poškozených nebo nedokonalých částí lidského organismu umělými elektronicky řízenými díly je perspektivní cesta. Známé jsou protézy rukou řízené zesílenými signály z nervů, nebo pokusy s elektronicky ovládaným umělým srdcem a dalšími orgány. Nyní však navrch získávají spíše biologické metody. Pokroky dosažené ve výzkumu klonování by mohly odstranit poslední problémy při transplantacích - patrně časem půjde "vypěstovat" zcela kompatibilní orgány, které by už nebyly odmítány imunitním systémem příjemce.
Poněkud odlišné to však je u smyslů a dalších částí nervového systému. Schopnosti obnovování nervových buněk jsou totiž podstatně nižší než u ostatních tkání.
ELEKTRONICKÉ UŠI A OČI
Praktické výsledky při náhradě ztracených smyslů elektronickými zařízeními však jsou zatím nevalné. V praxi se rozšířily především takzvané kochleární implantáty, které pomáhají neslyšícím. Miniaturní elektronické zařízení nahrazuje nefunkční smyslové buňky ve vnitřním uchu - místo nich převádí zvukové podněty na vzruchy, které stimulují vlákna sluchového nervu. Náhrada je ovšem velmi nedokonalá. Jen málokterý pacient například dokáže pomocí kochleárního implantátu rozlišovat řeč. I tak však mu toto zařízení umožňuje vnímat zvuky prostředí a lépe se orientovat.
Ještě horší je situace u náhrady zraku. Navzdory usilovnému výzkumu zde zatím žádné zařízení nepřekročilo práh laboratoří. Příkladem může být bionické oko, jehož základem je miniaturní jednočipový počítač vyvinutý Kalifornskou univerzitou v Berkeley. Předpokládá se, že takovéto zařízení by mohlo být implantováno do sítnice oka poblíž nervových vláken přenášejících signály z oka do mozku.
NERVY PRORŮSTAJÍ ČIPEM
Jedním z problémů podobných zařízení je jejich napojení na příslušné nervy. Budoucnost bioniky do značné míry závisí na tom, zda a jak se podaří přimět nervové buňky, aby regenerovaly, rozmnožovaly se a spojovaly s elektronickými čipy.
První slibné výsledky již jsou. Výzkumnému týmu Planckova institutu biochemie v Mnichově se například podařilo funkčně propojit živý neuron pijavice se silikonovým čipem. Skupina Richarda Potembera z americké Hopkinsonovy univerzity zase pěstovala neurony krys na silikonovém podkladě. Podařilo se to díky látce, která se nachází v mozku a ovlivňuje růst neuronů.
Větší potíž představuje skutečnost, že současná věda dosud ví jen málo o tom, jak vlastně mozek smyslové informace dešifruje. Pokud se to ale podaří, bude možné ke smyslům přidávat funkce, které organismus dosud neznal. Představte si například, že můžete vnímat ultrazvuk, vidět v oblasti infračerveného světla, rozlišovat na svém talíři bakterie či na nebi vzdálené mlhoviny, případně cítit radioaktivitu. I proto je bionice věnována taková pozornost: čistě biologickými prostředky takových schopností docílit nelze.
LESK A BÍDA NESMRTELNOSTI
Někteří vědci proto tvrdí, že člověk se svými stroji splyne do podoby kyborga. Současná technika je "externí" - a pokud se člověk ocitne bez ní, je téměř bezbranný. V éře kyborgů by však měly oba světy - biologický a technický - splynout v jedno. To by podle nich mělo mít řadu výhod především v nepřátelských prostředích: ve vesmíru a v mořských hlubinách.
"Kyborg už není zprotézovaným člověkem," vysvětluje známý polský spisovatel a filozof Stanislav Lem ve svém díle Suma Technologie. "Je částečně rekonstruovaným člověkem, ale základní jednotkou jeho těla dál zůstávají živé buňky."
Výhodou kyborga nemají být jen mimořádně zbystřené smysly a další přidané schopnosti, ale časem snad i skutečná nesmrtelnost. Pracně nabyté znalosti a zkušenosti už nebudou umírat společně s tělesnou schránkou, jen se budou stěhovat do jiné, vždy dokonalejší, než byla ta předchozí.
Podle teoretiků "kyborgizace" biologický vývoj skončí ve chvíli, kdy se tak stane - od té chvíle převezme jeho úlohu vývoj technický. Málokdo však pochybuje, že by to byl současně také konec lidstva v jeho dnešní podobě.
Výsledky současné bioniky ovšem naznačují, že podobné úvahy jsou dosud velmi hypotetické. Můžete si tedy užívat svých tělesných schránek v dobrém i zlém, aniž by vám hrozilo příliš těsné soužití s nějakou mašinou.

Čipy jednou možná nahradí nedokonalé lidské smysly.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Desítky miliard dolarů pro Ukrajinu a zákaz TikToku. Biden to podepsal

24. dubna 2024  17:16,  aktualizováno  17:46

Aktualizujeme Ve středu podepsal americký prezident Joe Biden po několikaměsíčním schvalování v Kongresu zákon...

Policie zadržela mladíka, který v tachovské škole vyhrožoval blízkým spolužačky

23. dubna 2024  15:03,  aktualizováno  24.4 17:22

Policisté v úterý zadrželi ve škole v Tachově mladíka, který nožem vyhrožoval zabitím. Při...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...