Kyberútok na USA vyvolá vojenskou odplatu

  • 43
Spojené státy napadl hacker. Kybernetický útok následuje vojenská odveta. To není začátek vědeckofantastického filmu, ale realita. Technologický poradce Bílého domu Richard Clarke totiž tvrdí, že Amerika je na případný teroristický útok proti internetu připravena odpovědět vojensky. Neupřesnil ale, co přesně by se muselo s komunikační sítí stát, aby Washington k odvetě přistoupil.

Proti cizím státům nebo teroristickým organizacím tvrdě zasáhneme, řekl Clarke senátnímu podvýborem během slyšení o kybernetickém terorismu.

"Vyhrazujeme si právo odpovědět nejvhodnějším způsobem - tajnou operací, vojenskou akcí, jakýmkoli prostředkem, který má prezident k dispozici," dodal.

Poradce upřesnil, že i když Spojené státy žádnou cizí vládu při internetovém útoku nepřistihly, neznamená to, že se o to některé cizí vlády nepokusily. Írán, Irák, Severní Korea, Čína, Rusko a další země už specialisty na internetovou válku vycvičily, míní.

Zdroj z Bílého domu řekl, že vláda plánuje vydat tento rok na zabezpečení počítačových sítí a počítačů 2,7 miliardy dolarů. V roce 2003 by cifra měla dosáhnout 4,2 miliardy dolarů.

Žádnou vládu jsme za ruku nechytili
"Jsou desítky případů, kdy došlo k neoprávněnému vniknutí do sítí, ale nikdy jsme nebyli schopni k naší plné spokojenosti dokázat, že je do něho zapletena cizí vláda," řekl Clarke s tím, že by se téměř vsadil, že k průnikům do mnoha amerických klíčových systémů už došlo.

Kybernetický útok je podle experta v budoucnu téměř nevyhnutelný, protože je pro teroristickou skupinu nebo cizí vládu levnější a snadnější než fyzický útok proti Spojeným státům.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video