Kvůli útěku Kajínka se cítí ohrožen i státní zástupce Antl

Královéhradecký státní zástupce Miroslav Antl se cítí ohrožen v souvislosti s nedělním útěkem dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka z věznice Mírov na Šumpersku. Loni v dubnu totiž Antl úspěšně soudu navrhl doživotní vězení pro Martina Vlasáka, který se v neděli s Kajínkem sešel v jedné cele a pravděpodobně mu pomáhal s útěkem.

"Domluvil jsem se s velitelem východočeské kriminální služby na opatřeních, jakých přesně, nemohu prozradit," řekl Antl. Zároveň připomněl, že u sebe neustále nosí střelnou zbraň.

Zpravodajství, fotografie, chat, anketu a další informace o útěku Kajínka najdete v mimořádné příloze - ZDE.

"Zajímalo by mě, proč byli spolu v kontaktu, proč si vzájemně pomáhali a zda Kajínek třeba nepřevzal nějakou objednávku jakoby na oplátku. Nelíbí se mi to a je to pro mě velmi zneklidňující," poznamenal Antl.

Vlasák patří podle psychiatrických a psychologických posudků k takzvaným chladným typům lidí, kteří dokáží jednat plánovitě. "Proto by se měl mít na pozoru každý, kdo s ním přišel do styku," podotkl Antl.

Šestadvacetiletý Martin Vlasák byl odsouzen loni v dubnu za dvojnásobnou vraždu a přípravu další, v červenci verdikt potvrdil Vrchní soud v Praze. (více o případu Martina Vlasáka najdete ZDE).

Antl měl obavu o svůj život už v roce 1997, kdy se zabýval případem organizované skupiny obžalované z dvojnásobné vraždy. Několik dní se kvůli tomu také skrýval. Policie tehdy potvrdila, že existovalo podezření na útok proti státnímu zástupci, ale nepodařilo se nikoho obvinit.

Antl začal pochybovat o smyslu trestu na doživotí
"V souladu s listinou práv a svobod jsem kdysi změnil mínění natolik, že doživotí ano s tím, že bude vyloučen svévolný nebo předčasný návrat na svobodu," řekl Antl novinářům.

"Je třeba si uvědomit, že u nás nebude trest smrti nikdy zaveden. Jako státní zástupce a právník musím říci trestu smrti ne, ale přeji si, aby trest odnětí svobody na doživotí byl skutečným doživotním trestem, a ne trestem na pár let, jak se ukázalo v tomto případě," upřesnil Antl.

Podle něj je jednou z nevýhod trestu na doživotí skutečnost, že spáchá-li uprchlý vězeň další vraždu, nemůže být již více potrestán. "Nemá co ztratit," dodal Antl.

Znovuzavedení trestu smrti v současné době neumožňuje Ústava. Od trestu smrti ustoupil československý, respektive český právní řád v červenci 1990. Podle trestního zákona se nyní za výjimečný trest považuje trest odnětí svobody od 15 do 25 let a trest doživotí.


Video