Radar NATO poblíž Slavkova u Brna

Radar NATO poblíž Slavkova u Brna | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Kvůli úsporám plánují česká a slovenská armáda společné nákupy techniky

  • 6
Kvůli rozpočtovým škrtům ve výdajích na obranu plánují česká a slovenská armáda, že některou vojenskou techniku v budoucnu nakoupí společně. V úvahu připadá například nákup radiolokátorů nebo kulometů.

Na společném nákupu některé vojenské techniky a zbraní se dohodli náčelník generálního štábu Vlastimil Picek se svým slovenským protějškem Peterem Vojtkem během zvláštní třídenní schůzky na Slovensku.

Konkrétně by mohlo jít například o nákup mobilních radiolokátorů protivzdušné obrany MADR nebo kulometů Minimi.

Kromě dvou nových moderních třídimenzionálních radarů, které by se ještě letos měly stát součástí páteřní sítě protivzdušné obrany NATO, má česká armáda řadu mobilních a letištních radiolokátorů. Ty však nezadržitelně technicky zastarávají a postupně končí jejich životnost.

"Počítáme v následujících letech s nákupem 10 kusů radiolokátorů typu MADR a tří kusů letištních radiolokátorů," uvedl náčelník generálního štábu české armády Vlastimil Picek s tím, že s ohledem na finanční prostředky by pořízení radarů muselo být rozloženo do více let.

V podobné situaci je i slovenská armáda. Od společného nákupu přes specializovanou alianční agenturu NAMSA si obě země slibují úspory. Do projektu by se navíc mohlo zapojit i Maďarsko. "Máme společný zájem. U nás jde o 9 stacionárních a dva mobilní radiolokátory. Společná akvizice by nám uspořila nemalé finanční prostředky," konstatoval Vojtek.

Úspory přes agenturu NAMSA

Podrobnosti o společném nákupu techniky má ministrům obrany Česka a Slovenska připravit pracovní skupina. Definitivní rozhodnutí o slovenské účasti na projektu bude ale záviset na nové vládě, která vzejde z předčasných voleb.

Česká armáda loni ušetřila díky nákupům přes specializovanou agenturu NAMSA asi 80 milionů korun. Kvůli úsporám chce ministerstvo letos opět těchto služeb využít. Agentura NAMSA od roku 1958 nabízí členským státům Aliance služby včetně oprav techniky a výzbroje, modernizace zbraňových systémů nebo zásobování náhradními díly či střelivem. Zajišťuje též výběrová řízení a za své služby nepožaduje žádnou provizi, zákazník hradí pouze administrativní poplatky.

Díky tomu, že agentura realizuje nákupy prostřednictvím otevřené mezinárodní soutěže a má přehled o požadavcích přicházejících z členských států, může několik poptávek po stejném zboží spojit, a tím výslednou cenu snížit. České ministerstvo obrany loni poprvé takto nakupovalo munici.

Letos armáda tímto způsobem plánuje nakoupit náhradní díly nebo belgické kulomety Minimi ráže 7,62 milimetru. Ty jsou nejrozšířenější zbraní své kategorie v NATO. Čeští vojáci mají ve výzbroji dvě stovky těchto zbraní. Česká armáda již o případném společném nákupu jedná s Polskem a případné rozšíření o Slovensko by bylo výhodnější.

Kromě nákupů i společné mise

Nejvyšší armádní představitelé spolu hovořili také o konkrétních příspěvcích obou armád do společné expediční jednotky Evropské unie, takzvané Battle Group. Dohodli se, že budou uvažovat o navýšení počtu vojáků pro tuto jednotku, která bude v pohotovosti v roce 2016.

Česká armáda je podle Picka připravena pro jednotku vyčlenit místo 450 až 700 vojáků, místo původního počtu 350. Šlo by o mechanizovanou rotu s obrněnci Pandur, polní nemocnici, stavebně ženijní jednotku, pyrotechnický tým, vrtulníkovou jednotku se třemi dopravními vrtulníky nebo mobilní průzkumnou jednotku elektronického boje.

, natoaktual.cz

Video