Kvůli únosu indického letadla byli zadrženi čtyři muži

  13:21
- V souvislosti s únosem indického letadla s více než 160 lidmi na palubě byli v Indii zadrženi čtyři muži - dva Pákistánci, Nepálec a Ind. Zatčení z militantní separatistické organizace Harkat al-ansar podle indického ministra vnitra Lála Kišínčanda Adváního pomáhali poslední dva měsíce s přípravou únosu. To, je podle ministra důkaz, že Pákistán byl do únosu zapojen.
"Výslech potvrdil, že všichni únosci jsou Pákistánci, že to byla pákistánská operace zorganizovaná s pomocí Harkat al-ansar," řekl.

Naopak jeden z klíčových aktérů únosu, Muhammad Masúd Azhar, který byl mezi třemi muži propuštěnými z indického vězení výměnou za životy rukojmích, tvrdí, že pětice únosců byla z Indie. Nepodařilo se mu prý zjistit jejich totožnost, i když se jich stále ptal na jména. "Žádali mne, abych se za ně modlil, a řekli, že jsou indické národnosti a že se vrátí do vlasti," prohlásil.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
Taliban: Únosci letadla už nejsou v Afghánistánu
Pětice mužů, která na Štědrý den unesla indické letadlo všechny rukojmí na Silvestra propustila, a zřejmě uprchla z Afganistánu i se třemi propuštěnými muslimskými radikály. Ty výměnou za rukojmí propustila z vězení Indie. "Ti lidé už nejsou v Afghánistánu a kde jsou, nevíme," řekl jeden z představitelů Talibanu v jihoafghánském městě Kandahár, kde bylo letadlo osm dní zadržováno.

Zatím nic nepotvrzuje spekulace některých diplomatů, že únosci se dostali do Pákistánu.

Jiný člen Talibanu řekl, že strážce hnutí, jehož vzali únosci při útěku z letiště s sebou, se vrátil. Další detaily neposkytl.

Únosci dostali v pátek po propuštění rukojmích desetihodinové ultimátum na to, aby opustili Afghánistán.

Pákistán zvýšil bezpečnostní opatření na hranici s Afghánistánem a podle generála Rašída Kurašího jsou tamní vojáci schopni zabránit skupině dostat se na pákistánské území.

Pátek 31. 12. 1999: Osmidenní drama na letišti v afghánském Kandaháru je u konce. Pět únosců odjelo od indického letadla přistavenými automobily i s dvěma vězni a islámským duchovním Masúdem Azharem, propuštěnými z indické věznice výměnou za 155 rukojmích. Indické úřady splnily požadavky únosců a souhlasily s vydáním vězňů. Původně únosci požadovali propuštění 36 vězňů. Rukojmí již začali opouštět letadlo, mají být dopravena do Dillí ještě dnes do 17:30 našeho času. Zatím není jasné, kam únosci i s propuštěnými vězni odjeli.

Čtrvrtek 30.12. 1999: Únosci indického letadla, které stojí na letišti v afghánském Kandaháru propustili na ošetření těžce nemocného, asi 30-ti letého muže, který podle svědků nebyl zcela při vědomí. Muž byl po zhruba devadesáti minutách vrácen na palubu letadla.

Afghánské vládní hnutí Taliban pohrozilo, že i násilím přinutí letadlo držené kašmírskými extremisty k odletu ze země, pokud se situace rychle nevyřeší.

Vyjednávání o osudu více než 150 rukojmích pokračovalo i ve středu do pozdních večerních hodin.

Skupina pěti až šesti únosců, kteří v jihoafghánském Kandaháru zadržují už sedmý den více než 150 rukojmích, se ve středu pod nátlakem Talibanu  vzdali požadavků výkupného ve výši 200 milionů dolarů a předání ostatků

Na Štědrý den unesla skupina pěti mužů indický letoun Airbus 300 při letu z Káthmándú do Dillí. Na palubě únosci zadržují jako rukojmí přes 150 lidí, většinou Indů, z nichž několik už zastřelili. Naposledy letadlo přistálo v jihoafgánském Kandaháru. Předtím stroj postupně vystřídal letiště v indickém Amritsaru, pákistánském Láhauru a Dubaji. Únosci požadují propuštění duchovního vůdce Maulánu Masáda Azhara, který je od roku 1994 vězněn v Indii, a údajně také několika kašmírských aktivistů. Totožnost únosců není známa, podle dohadů jde o příslušníky protiindské kašmírské gerily. Zastřešující organizace kašmírských separatistů to ale odmítla a od únosu se distancovala.

zabitého kašmírského separatisty Sadždžáda Afgháního. Únosci však stále požadují  propuštění 36 kašmírských radikálů vězněných v Indii, včetně muslimského duchovního Masúda Azhara. Odborníci odhadují, že to jsou pro Indii nepřijatelné podmínky.

Zatímco cestující byli očitými svědky viděni v relativně dobré náladě, hráli karty a šachy, někteří se i smáli, situace se pak v průběhu dne zdramatizovala, když talibanský ministr zahraničí Vakíl Abdul Muttavakkil prohlásil, že jeho vládní hnutí požaduje, aby Indie a únosci nalezli rychle řešení. "Pokud se obě strany nedohodnou, vyzve Taliban teroristy, aby s letounem odletěli, nebo je k tomu přinutí násilím," prohlásil Muttavakkil. Neupřesnil nicméně, jakých prostředků by k tomu Taliban použil.

Ve středu měli talibanští vojáci, kteří se dostali na palubu letadla, aby odnesli odpadky a uklidili toalety, možnost spatřit a slyšet cestující. Jeden z vojáků řekl, že byli relativně klidní, někteří prý hráli šachy, karty a další stolní hry, jiní četli noviny. Zaslechl také, jak se mezi sebou lidé vesele baví. "Vypadali docela uvolněně," řekl voják. Únosci tedy dovolili rukojmím, aby si odkryli oči, které museli mít několik dní zavázané.

Vojákům Talibanu nebylo dovoleno procházet letadlem, a když uklízeli palubu, únosci je pozorně sledovali. Indický inženýr, který v úterý opravoval motory, mohl vstoupit jen do pilotní kabiny a únosci na něj mířili pistolemi.


Otec Azhara odsuzuje únos a chce záchranu cestujících
Otec muslimského duchovního pákistánského původu Masúda Azhara, o jehož propuštění z indického vězení únosci letadla indických aerolinií usilují, teroristy odsoudil a řekl, že se modlí za zadržované rukojmí, aby se vrátili v pořádku do svých domovů. Alláh Bux zároveň prohlásil, že jeho syn ani on nikdy terorismus nepodporovali. Prý by si přál jeho propuštění na svobodu, ale ne díky teroristické akci. Podle něho je Azhar nevinen a do indického Kašmíru jel jako novinář napsat reportáž pro svůj islámský magazín. "Nešel tam bojovat. Není to žádný terorista, ale učenec," řekl o něm.

Podle Dillí je Azhar hlavním ideologem militantní protiindické kašmírské skupiny Harkat al-mudžáhiddín. Ta však jakoukoli souvislost s únosem letadla důrazně popřela. Bux rovněž dementoval některá tvrzení, že mezi únosci je Azharův bratr Ibrahím. Podle Buxe není Ibrahím v letadle, ale je na poutní cestě v Saúdské Arábii u příležitosti islámského postního měsíce ramadánu.

PÁTÝ DEN ÚNOSU
Únosci indického letounu žádají 200 milionů dolarů
Únosci indického letounu, kteří drží už pátý den více než 150 rukojmích, požadují propuštění 35 uvězněných radikálů a 200 milionů dolarů. Indický ministr zahraničí Džasvant Singh upozornil, že jde o další požadavky. Teroristé dosud žádali propuštění muslimského duchovního Masúda Azhara. Únosci navíc chtějí, aby jim Indie odevzdala rakev s ostatky "teroristy" Sadždžáda Afgháního.

"Pošleme příslušnou odpověď prostřednictvím našeho vyjednávacího týmu. Mezitím, ať se naše země a mezinárodní společenství nad těmito požadavky zamyslí," prohlásil ministr.

V letadlo podle agenturních zpráv vypadlo ventilační zařízení, takže u vnitř kabiny přestalo fungovat topení. Teroristé proto umožnili technikovi indických aerolinií závadu opravit. Narůstaly totiž obavy o stav cestujících poté, co selhalo zařízení udržující stálou teplotu uvnitř letounu, který stojí na jihoafgánském letišti v Kandaháru..

Teroristé odmítli výzvu týmu indických vyjednávačů, aby propustili matky a děti. Vyjednávači požádali únosce, aby vysvětlili své požadavky. Ti jim odpověděli, že chtějí propuštění 35 radikálů a 200 milionů dolarů.

Vládnoucí afghánské hnutí Taliban neustále varuje únosce, že zaútočí na letoun, když rukojmím ublíží. Únosci totiž v pondělí oznámili, že pokud nebude propuštěn z vězení islámský duchovní Masúd Azhar zabijí postupně všechny.


Kdo je islámský vůdce Masúd Azhar? Čtěte ZDE.

"Taliban stále varoval únosce, že jakékoli zranění kteréhokoli rukojmího bude mít za následek okamžité obsazení letadla jednotkami Talibanu. Jsem rád, že mám zprávy, že Taliban plně spolupracuje s pomocnými a vyjednávacími týmy," poznamenal ministr Singh.

Muslimský duchovní Masúda Azhara, jehož svobodu požadují teroristé, je od roku 1994 v indickém vězení a je hlavním ideologem militantní kašmírské skupiny Harkat al-mudžáhiddín, usilující o odtržení Kašmíru od Indie.

Propuštěný cestující líčil horor, který prožil
"Nevěděl jsem, na jakém jsme letišti, ale pochopil jsem, že únosci cosi požadují," řekl Satnam Singha, kterého únosci propustili. Skončil v dillíské nemocnici, kde se zotavoval z vážného poranění, jež mu násilníci způsobili. Singhovi i dalším vybraným cestujícím únosci zavázali oči, svázali ruce a nohy a přinutili je lehnout si na zem. "Pravděpodobně nás vybrali, protože jsme patřili k těm silnějším, kteří se jim mohli postavit na odpor," dohadoval se Singh. "Když jim úřady odmítly splnit jejich požadavky, hrozili, že nás zabijí. Začali počítat, pak přestali, načež jeden z nich nařídil zabíjení. Napadli mne. Chytli za vlasy a podřízli mi krk nožem," líčil otřesné zážitky Singh. Stále jsem nic neviděl," uvedl a dodal, že ho nezabili pravděpodobně jen proto, že brzy ztratil vědomí.

Singh se stal jedním ze sedmadvaceti cestujících, hlavně žen a dětí, které únosci propustili v sobotu ve Spojených arabských emirátech. Další muž byl pak propuštěn v neděli kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Pětadvacetiletý obchodník Rupen Katyal, který se vracel domů ze svatební cesty společně se svou ženou, však takové štěstí neměl. Únosci ho ubodali k smrti.

Mapa únosu indického letadla

Indický letoun Airbus 300

Indický letoun Airbus 300, ve kterém pětice únosců zadržuje přes 155 rukojmích.

Rodinní příslušníci jednoho z cesutujících, který byl při únosu letadla zabit, opakávají smrt svého příbuzného.

Rodinní příslušníci jednoho z cesutujících, který byl při únosu letadla zabit, opakávají smrt svého příbuzného.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Ivan Korčok těsně zvítězil v prvním kole prezidentských voleb na Slovensku

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Izrael udeřil na severu Sýrie nedaleko skladů zbraní. Nejméně 36 lidí zemřelo

29. března 2024  3:39,  aktualizováno  4:05

Při izraelských náletech nedaleko oblasti Halabu (Aleppa) na severu Sýrie zahynulo podle agentury...

Tajemný pan Pacička z Tábora. Příběh muže, který spojil velké korupční kauzy

29. března 2024

Premium Dlouhá léta byli hlavními tvářemi velkých kauz v Česku kontroverzní podnikatelé z Prahy. Například...

Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí

29. března 2024

Premium Jedna z nejznámějších feministických autorek, americká filozofka židovského původu z Kalifornské...

Předali si to v Praze. Německý poslanec Bystroň podle BIS přijal peníze od Rusů

28. března 2024  22:03

Německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň byl podle české Bezpečnostní...

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Přípravář staveb/rozpočtář

PAMÁTKY TÁBOR, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...