Předseda české pobočky PEN klubu Jiří Dědeček

Předseda české pobočky PEN klubu Jiří Dědeček | foto: ČTK

Máme podezření na klientelismus v ČT, zastali se redaktorů spisovatelé

  • 90
Spory kolem údajného porušování objektivity zpravodajství v České televizi pokračují. Na předsedu Rady ČT Milana Uhdeho se obrátili režiséři, spisovatelé i část neziskovek. Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček tvrdí, že existuje podezření na klientelismus. Vedení televize podle signatářů textu také zneužilo petici na podporu šéfa zpravodajství ČT Zdeňka Šámala.

"Podezření, že se v ČT manipuluje s informacemi v rozporu s kodexem, potvrzuje i skutečnost, že vedení ČT mediálně zneužilo petici na podporu šéfa zpravodajství Zdeňka Šámala jako text vyvracející tvrzení 23 redaktorů," stojí ve zveřejněném dopise pro předsedu Rady ČT Milana Uhdeho.

Dopis pro radu od neziskovek

Celé znění dopisu

Médiím jej v úterý rozeslal FITES - Český filmový a televizní svaz. Za něj se podepsala dokumentaristka Olga Sommerová a dalších 15 osobností veřejného života. Mimo jiné také právnička Hana Marvanová za iniciativu Veřejnost proti korupci nebo předseda českého centra mezinárodního PEN klubu, spisovatel a písničkář Jiří Dědeček.

Dědeček: Máme podezření na klientelismus v ČT

"Domníváme se, že podle všech indícií dochází k porušování svobody slova a svobody vyjadřování. Máme velké podezření na klientelismus, neřku-li korupci ve smyslu dávání přednosti názoru jedněch politických proudů na úkor druhých. To by se ve veřejnoprávní televizi rozhodně dít nemělo," řekl iDNES.cz Dědeček.

"Jsem tam podepsán za výbor PEN klubu, který čítá 12 osobností české literatury. Mimo jiné Ivana Klímu, Jiřího Stránského, Janu Štroblovou, Jiřího Hájíčka a další," upřesnil s tím, že výbor zasedal v úterý a potvrdil stanovisko, které PEN klub zasílá Uhdemu.

Paradoxní je, že členem PEN klubu je Uhde i současný radní ČT, prozaik Antonín Bajaja. Toho do Rady ČT delegoval právě PEN klub a Bajaja podepsal aktuální prohlášení PEN klubu. "Bez jeho pomoci se ale v tuto chvíli musíme obejít, protože odjíždí na autorské turné do Spojených států," doplnil předseda českého centra.

Signatáři výzvy Radě vzkázali, aby podnět nespokojených redaktorů prošetřila a požadovala "personální odpovědnost". Podle autorů dopisu toho sama ČT není schopná. "Nevěříme, že skutečnosti popsané redaktory odhalí auditorská firma objednaná osobami, které za tento stav přímo odpovídají," stojí v dokumentu.

Dopis také vyjadřuje podporu 23 redaktorům, kteří se na začátku října obrátili na Radu ČT s podnětem, aby se zabývala možnou cenzurou a porušováním objektivity ze strany vedení (více o námitkách redaktorů čtěte zde).

FITES: Vedení televize podává zavádějící komentáře

Předseda Rady ČT Milan Uhde už dříve řekl, že Rada ČT na svém středečním zasedání formálně vyzve ředitele, aby se celou situaci prověřil a následně o závěru radní informoval. Ředitel ČT Petr Dvořák už oznámil, že situaci chce řešit.

"Jejich výhrady, byť na první pohled zcela vytržené z kontextu, nicméně beru vážně. Požádal jsem proto o vyjádření ředitele zpravodajství Zdeňka Šámala a rozhodl jsem se, že k posouzení těchto dílčích výhrad přizvu nezávislého a důvěryhodného auditora," uvedl Dvořák v tiskovém prohlášení 31. října.

Jenže filmařskou obec a neziskové organizace vysvětlování ČT neuklidnilo. "Podnětem (textu Radě ČT) je jednak obsah dopisu 23 redaktorů zpravodajství (...), který popisuje manipulaci s informacemi a cenzorské zásahy, tak reakce vedení České televize na tento dopis. Zatímco dopis redaktorů obsahuje doložitelná fakta, reakce vedení televize je zavádějící," uvádí tisková zpráva FITES.

ČT v reakci zveřejnila petici, kde naopak 61 redaktorů podepsalo to, že nebyli před volbami vystaveni tlaku, ani že nikdo neovlivňoval jejich práci. V petici se píše, že podepsaní vyjadřují důvěru šéfovi zpravodajství ČT Zdeňku Šámalovi. Jeho jméno je dopsáno rukou. Šámal dlouhodobě čelí spekulacím, že bude odvolán z funkce.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video