Poradce šéfa britských konzervativců Andrew MacKay kvůli aféře s kontroverzními náhradami rezignoval. (14. května 2009)

Poradce šéfa britských konzervativců Andrew MacKay kvůli aféře s kontroverzními náhradami rezignoval. (14. května 2009) | foto: Reuters

Kvůli skandálu s náhradami výdajů skončili už dva britští politici

  • 16
Skandál kolem kontroverzních poslaneckých výdajů ve Velké Británii má první "oběti". Nejprve rezignoval poradce šéfa konzervativců Andrew MacKay kvůli náhradám za druhé bydlení, později labouristé vyloučili bývalého ministra zemědělství Elliota Morleyho. K vrácení nákladů se zatím odhodlalo dvacet politiků, do státní kasy pošlou přes sto tisíc liber.

Britská politická scéna se v posledních dnech otřásá v základech. Před několika dny se zjistilo, že politici žádali proplácení výdajů za kolikrát až absurdní věci. Nyní se musí zodpovídat. Ministerský předseda Gordon Brown i šéf opozice David Cameron požadují řádné vyšetření všech výdajů a to s sebou přineslo už první rezignaci a vyloučení ze strany.

sporné výdaje

se týkají hlavně toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na svá bydliště v metropoli.

Politický poradce lídra konzervativců Andrew MacKay přišel o svou práci poté, co jeho výdaje překontrolovali zástupci toryů.

"Předložil své doklady (...) k přezkoumání a kontrola poukázala na situaci, která podle mě není rozumná a přijatelná. Takže (MacKay) okamžitě rezignoval a já jsem to přijal," vysvětlil David Cameron.

MacKay se dopustil prohřešku tím, že žádal náhrady za svůj londýnský dům, zatímco jeho žena, také konzervativní poslankyně, si zároveň nechala proplatit náhrady za jejich druhé bydlení. Podle televize BBC si tak manželé přilepšovali osm nebo devět let. MacKay se omluvil a na svou obhajobu dodal, že jeho výdaje posvětili parlamentní úředníci.

Ostudě čelí také premiér Gordon Brown, který dnes musel například řešit, co udělá s bývalým ministrem zemědělství Elliotem Morleym, jenž si nechal proplatit 16 tisíc liber z hypotéky, kterou už dávno splatil. Labouristé ho ze svých řad nakonec vyloučili.

Kontroverzní výdaje vrátíme, prohlásil šéf britských konzervativců David Cameron. Na snímku hovoří s novináři (12. května 2009)Britští politici musí státu splatit účty za svou hamižnost

Cameron hrozí vyhazovem ze strany

Ministerský předseda se už v pondělí omluvil jménem všech politiků, ale krátce potom ho zastínil vůdce konzervativců Cameron. Oznámil například, že přední poslanci toryů vrátí sporné náklady. Většina komentátorů se shodla, že Cameron působil rozhodně a "premiérským dojmem".

Kontroverzní výdaje začali včera splácet první politici z řad labouristů i konzervativců. Podle deníku The Daily Telegraph zatím slíbila nejméně dvacítka ministrů a poslanců, že vrátí do státní kasy dohromady zhruba sto tisíc liber (přes 3 miliony korun). Za poslední rok si přitom 646 členů Dolní sněmovny nechalo proplatit v náhradách 93 milionů liber.

Gordon Brown řeší kromě krize také skandál s kontroverzními výdaji britských poltiků (12. května 2009)

Britští poslanci vydělávají v průměru 65 tisíc liber ročně. V náhradách si navíc loni přišel v průměru každý z nich na dalších 144 tisíc liber. Skandál zasáhl kromě vládnoucích labouristů i opoziční konzervativce a liberální demokraty.

I když jsou informace o účtech liberálních demokratů také do značné míry kompromitující, labouristy a konzervativce aféra poškodila mnohem více. Velkou Británii silně zasáhla ekonomická krize, kdy mnoho lidí přišlo o práci, a aféra s proplácením obrovských a absurdních výdajů přispěla k poklesu preferencí obou stran.

Analytici míní, že znechucení obyčejných Britů s chováním politiků by mohlo vést k tomu, že v lokálních a evropských volbách v červnu podpoří okrajové strany, například krajně pravicovou Britskou národní stranu.

CO SI POLITICI NECHÁVALI PROPLÁCET

Za poslední rok si nechalo 646 členů Dolní sněmovny proplatit 93 milionů liber v náhradách. Skandál zasáhl kromě labouristů a toryů také třetí nejsilnější stranu v zemi Liberální demokraty.
Například Gordon Brown si nechal proplatit peníze, které dal bratrovi za úklid svého bytu v Londýně. Ministryně pro obce a místní zastupitelstva Hazel Blearsová si zase nechala zaplatit nábytek za 5 tisíc liber a měnila kvůli tomu třikrát londýnskou adresu. Ministr zdravotnictví Phil Hope si vyúčtoval 37 tisíc liber za rekonstrukci a zařízení podle něj "skromného" bytu v jižním Londýně. Hope připustil, že udělal chybu, když si nechal proplatit i žiletky.
Stínový vůdce v Dolní sněmovně Alan Duncan z řad konzervativců si během tří let nechal proplatit 4 tisíce liber za údržbu zahrady. Poslanec Letwin, který připravuje předvolební program toryů, si naúčtoval dva tisíce liber za výměnu prasklé trubky pod tenisovým kurtem. Poslanci si nechávali proplatit i drobnosti. Například stínová ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová žádala 4,47 libry za psí konzervy a stínový ministr pro vysoké školy David Willetts chtěl 100 liber pro řemeslníky, kteří vyměňovali žárovky. (Zdroj: ČTK a The Daily Telegraph)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video