Kvůli skandálu opouští Hamžík slovenskou vládu

Kvůli podezření, že zneužil peníze od Evropské unie, musí opustit slovenskou vládu její místopředseda pro evropskou integraci Pavol Hamžík. Premiér Mikuláš Dzurinda se po čtvrtečním jednání vlády rozhodl požádat prezidenta Rudolfa Schustera o Hamžíkovo odvolání. Prezident premiérův návrh akceptoval. Slovenská ústava ostatně nedává hlavě státu jinou možnost. Hamžík odmítl rezignovat sám.

"Dospěl jsem k závěru, že místopředseda vlády pro evropskou integraci Pavol Hamžík nemůže setrvat ve funkci," řekl ve čtvrtek Dzurinda. Po odvolání Hamžíka bude jeho funkcí dočasně pověřen druhý vicepremiér Ľubomír Fogaš.

Premiér ve čtvrtek ráno v rozhovoru mezi čtyřma očima Hamžíkovi navrhl demisi, ten ji však odmítl. "Důvody k odvolání nejsou, neselhal jsem," odmítal Hamžík do poslední chvíle premiérovu argumentaci a hájil se i ujištěním Evropské komise, že aféra nepostihla jednání o vstupu Slovenska do EU.

Proč musí Hamžík odejít
Skandál vypukl 26. dubna, kdy vyšlo najevo, že Evropská komise už 6. dubna pozastavila schvalování tendrů a podepisování nových kontraktů pro Slovensko. Evropská komise k tomu přistoupila kvůli podezření ze zneužití svých fondů ředitelem odboru zahraniční pomoci na úřadu vlády Rolanda Tótha. Hamžík dal v polovině března Tótha odvolat. Hamžík byl o rozhodnutí komise informován dopisem 11. dubna. Premiéra však neinformoval.

Vicepremiérovi nepomohli ani vládní partneři ze Strany maďarské koalice, kteří na údajné nekalosti upozorňovali Hamžíka už před rokem. Vicepremiér ale nesplnil údajný slib, že Tótha odvolá. Manželka Rolanda Tótha, která udáním chotě spustila lavinu událostí, tvrdí, že Hamžík byl na podezření upozorněn už před dvěma lety. "Cítila jsem povinnost upozornit na zneužívání funkce státním úředníkem ve svůj prospěch," řekla v rozhovoru pro Slovenský rozhlas. Popřela však, že by šlo o pomstu, protože o rozvodovém řízení oficiálně nic neví.

Hamžíkův odchod by mohl ohrozit vládní koalici
Hamžík je předsedou jednoho z pěti seskupení křehké vládní koalice, Strany občanského porozumění (SOP), takže jeho odchod vyvolal obavy z ohrožení stability vlády. Podle premiéra návrh na vicepremiérovo odvolání podpořili partneři v koalici, s výjimkou SOP. Dzurinda popřel, že by Hamžík hrozil odchodem své strany z koalice. Špičky SOP v prohlášení odmítly Hamžíkovo odvolání bez vyvození politické odpovědnosti vůči dalším členům vlády, údajně také zapleteným do aféry. Podle kuloárových informací ani klub, ani vedení SOP nebyly v Hamžíkově podpoře jednotné.

SOP se již delší čas pohybuje v průzkumech veřejného mínění hluboko pod hranicí zvolitelnosti do parlamentu a některé regionální organizace se už začaly proti Hamžíkovi bouřit.

"Myslím si, že ve SOP může nastat vývoj, který do jisté míry  může ovlivnit celkovou situaci ve vládní koalici. Víme, že v současných dnech se etabluje nový politický subjekt - strana spolumajitele televize Markíza. Jeden z poslanců SOP už do něho vstoupil," řekl politilog Grigorij Mesežnikov.

Hamžík už jednu vládu opustil
Hamžík bude pátým členem Dzurindova kabinetu, který jej opustí. Ministři Palacka, Černák, Šagát a Kanis však pod tlakem veřejného mínění za obdobných okolností sami podali demisi. Sám Hamžík na jaře 1997 po zmanipulovaném referendu o NATO odstoupil z funkce ministra zahraničí Mečiarovy vlády.

Kvůli podezření ze zneužití peněz od Evropské unie musí opustit slovenskou vládu její místopředseda pro evropskou integraci Pavol Hamžík, 4. května 2001

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video