Žádost o mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli uprchlíkům představila Miroslava Němcová z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09 (na snímku) a spolu s nimi šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch

Žádost o mimořádnou schůzi Sněmovny kvůli uprchlíkům představila Miroslava Němcová z ODS, Miroslav Kalousek z TOP 09 (na snímku) a spolu s nimi šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch | foto: Petr Topič, MAFRA

Kvůli situaci kolem uprchlíků chce opozice mimořádnou schůzi Sněmovny

  • 139
Nechuť vlády bavit se s poslanci o tom, jak bude hájit zájmy českých občanů při jednání v Evropské unii o nelegálních migrantech z Afriky a Asie, přiměla ODS, TOP 09 a Úsvit, aby požádaly o mimořádnou schůzi Sněmovny, kde se pozice české vlády k uprchlíkům bude řešit. Podle informací iDNES.cz bude ve čtvrtek večer.

Opoziční strany se na tomto postupu dohodly poté, co poslanci vládní koalice odmítli několik pokusů ODS, Úsvitu, ale i komunistů, aby se o uprchlících diskutovalo v rámci řádné schůze. Sociální demokraté, ANO a lidovci tomu ale zabránili. „Není vážnější problém, kterému Česká republika nyní čelí,“ řekla bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS.

Budeme přijímat uprchlíky, řekl Bělobrádek. Ročně přes tisíc lidí

Zdůraznila, že její strana je proti kvótám a podivila se tomu, že vláda se s opozicí odmítá o uprchlících bavit, když vicepremiér a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na tiskové konferenci odpovídal novinářům, že i když vláda kvóty pro rozdělení uprchlíků mezi jednotlivé země EU odmítá, Česko je připraveno dobrovolně ročně „řádově stovky lidí“, maximálně něco přes tisícovku přijmout. Ale hodlá si vybírat, jací lidé to budou. (více zde)

Evropě hrozí zhroucení sociální systémů, varuje premiér

K sílící vlně uprchlíků se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka, ale nikoli u řečniště ve Sněmovně, jen pro novináře.

„Evropa není schopná se vyrovnat s takovýmto proudem uprchlíků. Pokud bude pokračovat i v příštích měsících, může to vést ke zhroucení evropských sociálních systémů,“ varoval premiér Bohuslav Sobotka. „Hlavním řešením musí být stabilizace těch zemí, odkud lidé utíkají,“ soudí premiér. Nejprve je podle něj potřeba je stabilizovat bezpečnostně a poté hospodářsky.

O datu mimořádné schůze, kterou požaduje pravicová opozice, rozhodne předseda Sněmovny, Jan Hamáček z ČSSD. Oficiálně datum ješte nezveřejnil, ale podle informací iDNES.cz, budou poslanci o uprchlících mimořádně jednat ve čtvrtek od 18 hodin. A i kdyby vládní strany program schůze neschválily, už v rámci diskuse o programu si opozice bude moci říci své k tomu, jak by měla vláda při jednání v rámci Evropské unie postupovat. I když tomu v úterý chtěli vládní poslanci zabránit.

Vláda odstřelila návrhy opozice. Ta na debatě o uprchlících trvá

Aby vláda informovala, jak se k jednání o uprchlících postaví, navrhovali v úterý při schvalování programu komunista Vojtěch Filip, bývalá šéfka Sněmovny Němcová z ODS i několik poslanců Úsvitu. Vládní koalice ale všechny pokusy opozice o doplnění programu „odstřelila“.

„Dáváte najevo, že je vám situace zcela ukradená,“ zlobil se šéf poslanců Úsvitu Marek Černoch. Nechápal, jak je možné, že vládní strany neumožnily jakékoli změny programu a postavily se proti všem opozičním návrhům, se kterým přišli opoziční poslanci.

I Stanjura se divil, že vládní poslanci odmítli jednat třeba o tom, jak je možné, že policista „kravatou“ složil v Pardubicích chodce, který přecházel na červenou. A komunisté neuspěli s tím, aby se jednalo o jejich návrhu, že by se vrátilo vyplácení nemocenské v prvních třech dnech.

To, že vláda opozici nic nedovolí ani při úpravách programu, není úplně obvyklé. Zpravidla se najde čas v programu schůze na „opoziční okénko“, kdy se jedná o návrzích stran, které nejsou ve vládě. Tentokrát se to nestalo, a tak ani opoziční strany nehlasovaly pro program schůze, na kterém jsou z pohledu vlády zásadní body - třeba zákon o elektronické evidenci tržeb či majetková přiznání. Obojí se bude projednávat v pátek, kdy do Sněmovny přijde a vystoupí s projevem prezident Miloš Zeman.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue