Kvůli setkání státníků se zastavila těžba kamene

Kvůli blížícímu se zasedání NATO v Praze se přestal v celé zemi těžit kámen. Přestože nemají kamenné bloky ve skalách vzdálených od Prahy stovky kilometrů se summitem na první pohled nic společného, opak je pravdou. U každého kamenolomu je totiž skladiště trhavin. A to může být jen pár dní před mezinárodní událostí lákadlem pro ty, kteří chtějí summit jakkoliv narušit.

Od pondělka tedy kamenolomy v celém Česku najely na zvláštní režim: Český báňský úřad výrazně omezil jakékoliv odstřely kamene. V některých lomech proto museli natěžit materiál na několik dní dopředu, aby se výroba přerušila jen minimálně. Ve všech však stráží skladiště s trhavinami ve dne v noci.

"Nestačí už jen elektronická čidla. Namátkově musí skladiště kontrolovat i pracovníci lomů. U velkých závodů pak musí střežit skladiště hlídač čtyřiadvacet hodin denně. Až do neděle," popisuje zpřísnění režimu náměstek Českého báňského úřadu Andrej Blažko.

Třeba v lomu v Bojkovicích na Zlínsku nemohou kvůli summitu rozpojovat velké kamenné kvádry. Leda ručně. Inspektoři obvodního báňského úřadu zde pravidelně kontrolují sklad. "Předem jsme nic udělat nemohli. Utrhnout kamenné bloky na týden prostě nejde a kamenné kvádry bez trhaviny nerozdělíme. U skladu zase musí hlídat člověk. Je to přehnané. Připadá mi to jako buzerace," rozčiluje se ředitel lomu Natrix v Bojkovicích Jaromír Svoboda.

V jiném kamenolomu se nařízení báňského úřadu jen usmívají. Omezená těžba, zákaz převozu výbušnin a hlídané skladiště? To si totiž pamatují ještě z komunismu. "Podobná opatření byla běžná před Prvním májem či každý jedenadvacátý srpen. Dnes to komplikuje život úplně stejně. Akorát kvůli summitu NATO," říká majitel kamenolomu Jakubčovice na Novojičínsku Josef Hájek.

Zatímco pracovníci místního lomu kontrolovali skladiště trhavin dvakrát za den, kvůli summitu otevírají skladiště čtyřikrát denně. V noci střeží trhaviny elektronika, pes a hlídač.

Zasedání státníků z celého světa poznamenalo kamenolomy i jinak. V Praze se totiž zastavily práce na některých stavbách a kámen nemá kdo odebírat.

"Dodávka kamene na stavby v Praze teď vázne. Bezpečnostní opatření však nejsou zbytečná ztráta, i když znamenají výdaje navíc: litry benzinu, papírování, hlídači. Ale je to potřeba. O bezpečnost bych se staral i bez summitu NATO," tvrdí generální ředitel společnosti Slezský kámen Miroslav Pěkný.

O každém skladu trhavin v kamenolomech mají teď přehled i policisté. Do konce týdne budou kamenolomy v celé zemi pravidelně kontrolovat. 


Video