Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Češi přestali dávat drobné úplatky lékařům, poplatky jim stačí

  • 238
Podle studie Evropské komise vymizel díky regulačním poplatkům z českých ordinací zvyk dávat lékařům drobné peněžní úplatky jako pojistku lepší péče. Nejvíce se nyní uplácí při nákupech předražených přístrojů do nemocnic a zadávání zakázek.

Paradoxně studie o korupci přichází ve chvíli, kdy u nás poplatky v nemocnici skončily a koaliční smlouva počítá i se zrušením poplatků v ambulancích. "Poplatky určitě změnily vnímání pacientů - lidé mají pocit, že když už si platí, jsou zákazníkem a nemají potřebu dávat lékaři něco navíc," říká Jana Petrenko z Koalice pro zdraví, která sdružuje pacientské organizace.

Kdo je „kardinál Richelieu“ českého zdravotnictví?Čtěte v sobotu, 4. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Korupce v Česku se podle studie odehrává rafinovaněji - nejčastěji při nákupech předražených přístrojů do nemocnic nebo při zadávání zakázek a také díky propojení politiků s firmami ve zdravotnictví.

Studie Evropské komise rozdělila korupci ve zdravotnictví na sedm typů a Česko je zastoupeno prakticky v každé kapitole. 

Z celkem 86 zmapovaných případů korupce ve 28 zemích jde nejčastěji o uplácení lékařů farmaceutickými firmami, na druhém místě jde o korupci při nákupu zdravotnické techniky a třetí příčku má uplácení při poskytování zdravotní péče.

Na korupci nemají vliv platy

Například v Německu se podařilo odhalit případ lékařů, kteří posunuli výš 38 čekatelů na transplantaci. V Chorvatsku zase policie zatkla 26 zaměstnanců a management farmaceutické firmy Farmal a obvinili 350 lékařů, že se nechali uplatit, aby předepisovali výrobky této firmy. I v Česku se vyskytly podobné případy, ale zpráva je nezmiňuje.

"Myslím, že tady se situace zlepšila, výrobci léků se chovají etičtěji. Zrovna minulý týden firma GSK, která určuje trendy, vydala zprávu, že už nebude hodnotit své pracovníky, kteří seznamují lékaře s novými léky, podle toho, kolik léků se podaří prodat. Což je zajímavý průlom," říká Jana Petrenko.

Když však měli Češi odpovědět na otázku, zda je chtěl někdo v posledním roce v souvislosti se zdravím uplácet nebo od nich naopak úplatek čekal, tři procenta lidí řekla, že ano. Což nás řadí do horší poloviny mezi evropskými zeměmi.

Zajímavé zjištění, které ze zprávy vyplynulo, je, že na korupci lékařů nemá vliv fakt, že se jim zvýší platy. Korupci to v zemích, kde se platy lékařů navýšily, prý nijak neovlivnilo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video