Kvůli zvýšení platů soudců jsme připraveni jednat i o Vánocích, řekl šéf Senátu Milan Štěch. Zároveň mohou povyskočit platy politiků, když bude zrušeno zdanění náhrad, které dostávají.

Kvůli zvýšení platů soudců jsme připraveni jednat i o Vánocích, řekl šéf Senátu Milan Štěch. Zároveň mohou povyskočit platy politiků, když bude zrušeno zdanění náhrad, které dostávají. | foto: Michal Sváček, MAFRA

O vyšších platech pro soudce i politiky se bude jednat i o Vánocích

  • 224
Jsme připraveni jednat i o Vánocích, oznámil šéf Senátu Milan Štěch. Důvod? Jde o platy. Parlament projednává zákon, který má přidat peníze soudcům a státním zástupcům. Zároveň může "povyskočit" i příjem politiků. Když projde návrh, aby znovu nebyly daněny náhrady, které dostávají, čistý příjem poslanců i senátorů vzroste o tisíce korun měsíčně.

"Zase budeme postaveni do role, že budeme nuceni vše akceptovat," postěžoval si šéf senátorského klubu ČSSD Petr Vícha na to, že senátoři dostanou zákon na poslední chvíli a nebudou do něj moci zasáhnout. Ke schválení zákona nutí parlament verdikt Ústavního soudu, který dal za pravdu stížnosti soudců.

Zákon o platu představitelů státní moci bude Sněmovna projednávat v pátek ve druhém čtení, schválit by ho mohla příští týden. Senát má sice podle zákona lhůtu na jeho projednání 30 dnů, ale nevyužije ji, aby zákon mohl podepsat včas i Klaus. A aby platil od 1. ledna 2013.

Rozpočtový výbor v úterý Sněmovně navrhl pro soudce nový koeficient pro výpočet platu - 2,75násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře. Od platů soudců se odvíjejí i platy státních zástupců, jsou na úrovni 90 procent. Pokud by byl návrh schválen, náklady by byly asi 435 milionů korun.

Kabinet Petra Nečase návrh na zvýšení platů soudců předložil kvůli verdiktu Ústavního soudu, který na podnět soudců zrušil ustanovení zákona týkající se právě jejich platů. Vadil jim koeficient pro výpočet jejich platu - 2,5násobek průměrné hrubé mzdy v nepodnikatelské sféře.

Politici by si taky polepšili

Spolu se soudci a senátory se mohou "svézt" i politici. Rozpočtový výbor totiž zároveň navrhl, aby bylo zrušeno zdanění náhrad pro poslance a senátory, které dostávají na dopravu, stravu a reprezentaci. Zdanění náhrad prošlo před dvěma lety a poslanci i senátoři pak zjistili, že když se náhrady započetly do platu a vše se zdanilo, klesl jim čistý měsíční příjem v některých případech i o 20 tisíc měsíčně.

Tato okolnost pak sehrála důležitou roli i při pozdějším soudu s exministrem dopravy Vítem Bártou a dalším poslancem Jaroslavem Škárkou. V průběhu jednání soudu poslanci Věcí veřejných vypovídali, jak si jejich kolega Otto Chaloupka na zasedání klubu stěžoval na nečekaně velké snížení příjmu a Bárta na to reagoval, že kdo má problém, ať za ním přijde, že mu pomůže.

Právě tuhle věc soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott později označil za Bártův úplatek. Jeho verdikt však není pravomocný. Bárta i Škárka, který tvrdil, že ho chtěl Bárta uplatit, a soud mu dal trest za podvod, se odvolali.

Nečase zrušení zdanění náhrad překvapilo, Kalousek je proti

Premiér a předseda ODS Petr Nečas na tiskové konferenci po středečním jednání vlády prohlásil, že o hlasování poslaneckého výboru nebyl dosud informován a že se o něm dozvídá teprve od novinářů.

Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 podotkl, že se zrušením zdanění náhrad nesouhlasí. "Označil jsem náměstkovi Gregorovi pozměňovací návrhy, s nimiž souhlasím, tento pozměňovací návrh mezi nimi nebyl," řekl.

Proti nápadu, aby by se politici "svezli" se zvýšením platů soudců a státních zástupců, se postavil i senátor za ČSSD a prezidentský kandidát Jiří Dienstbier. "Pokud by se něco takového skutečně odhlasovalo, nedokážu si ani představit, že by tento krok mohla veřejnost vnímat jinak než jako plivnutí do tváře občanům. Po schválení církevních restitucí se jedná o další krok, kterým tato koalice dokazuje, že již zcela ztratila kontakt s realitou. Já sám z pozice senátora pro tento bez nadsázky cynický návrh rozhodně ruku nezvednu," sdělil iDNES.cz Dienstbier.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video