Usilovně pracujeme nejen na civilní žalobě kvůli Mostecké uhelné, řekl po schůzce členů vlády ministr financí Miroslav Kalousek.

Usilovně pracujeme nejen na civilní žalobě kvůli Mostecké uhelné, řekl po schůzce členů vlády ministr financí Miroslav Kalousek. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kvůli miliardám ve Švýcarsku chystá Kalouskův úřad civilní žalobu

  • 71
Ministerstvo financí chystá civilní žalobu, kterou by mohla Česká republika použít, aby ze Švýcarska získala část z 12 miliard, které zablokovali švýcarští vyšetřovatelé kvůli machinacím při privatizaci Mostecké uhelné společnosti. "Usilovně pracujeme nejen na civilní žalobě," řekl po schůzce členů vlády ministr financí Miroslav Kalousek.

S případným podáním civilní žaloby ale musí stát počkat na to, až se ve Švýcarsku rozhodne o odvolání českého ministerstva financí proti tomu, že se stát pozdě přihlásil k trestnímu řízení. "Nemůžeme mít dvě podání naráz," řekl v úterý Kalousek.

Loni na podzim švýcarská prokuratura obžalovala v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné společnosti šest Čechů a jednoho Belgičana. Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groote byli obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Kauza MUS

Akcie Mostecké uhelné společnosti v letech 1997 a 1998 skupovala společnost Investenergy, která v Česku zastupovala skupinu Appian Group. Nakonec získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července 1999 jí vláda Miloše Zemana prodala i zbylý podíl - 46,29 procenta za 650 milionů korun. Podstata podvodu měla spočívat v tom, že peníze, které stát poslal do firmy na rekultivace, byly vyvedeny do Švýcarska a "protočeny" přes více kont, aby jimi byla následně financována samotná privatizace.

Podklady pro postup ve Švýcarsku ministerstvu financí chystá advokátní kancelář PRK Partners, řekl Kalousek. Marek Procházka je prezidentem Švýcarsko-české obchodní komory a advokátem ve Švýcarsku, kde působí i pro klienty v České republice.

Podle vicepremiérky Karolíny Peake z Věcí veřejných by bylo ideální, kdyby ve Švýcarsku uznali odvolání České republiky a mohla se připojit k trestnímu řízení. Jasno o tom by podle ní mělo být do konce února.

"Ministerstvo financí pracuje na civilní žalobě," řekla po schůzce klíčových členů vlády s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Podle ní ale ještě existuje i možnost nepodávat přímo civilní žalobu, ale vyčíslit škodu a připojit se k trestnímu řízení jako civilní účastník. S touto možností podle ní Kalousek seznámil ostatní účastníky schůzky a ona si ji chce nyní zanalyzovat.

Ministr financí Kalousek i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil zároveň vicepremiérce pro boj s korupcí Peake slíbili, že jí předloží přehled korespondence se švýcarskou stranou, aby dokázali, že nic nezanedbali.

Postup českých žalobců i ministerstva financí v úterý kritizovalo občanské sdružení Veřejnost proti korupci, které jak na Kalouskův úřad, tak na žalobce pražského Vrchního státního zastupitelství podalo trestní oznámení. Tím se nyní zabývá protikorupční policie.

Jak upozornila Hana Marvanová ze sdružení Veřejnost proti korupci, už nyní vznikla Česku škoda, pokud bude muset podat civilní žalobu. Vyčíslila ji na nejméně 27 milionů korun, které bude muset stát vydat za vedení civilní žaloby a právní zastupování ve Švýcarsku. (více zde)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video