Kvůli jednomu poslanci vláda nepadne

  • 3
Jeden z vlivných politiků ODS se nedávno svým spolustraníkům svěřil: "Na podzim zřejmě nebude tato koalice už existovat, ale bude existovat Špidlova vláda." Vypadá to, že měl mimořádně dobré informace. Scénář se začíná naplňovat právě teď.

Tomáš Vrbík se už koaličním poslancem necítí a stejný krok už brzy udělá minimálně jeden další zákonodárce US-DEU: Marian Bielesz.

Jejich budoucí taktika se dá přitom odhadnout už teď. Budou balancovat na laně: vláda jejich hlasy nebude mít vždy jisté, zároveň oba poslanci (a možná i někteří další unionisté, kteří se k nim připojí) nebudou mít důvod poslat vládu definitivně k ledu.

Vrbík i Bielesz totiž hrají o svou politickou budoucnost a sní o nové, liberální formaci, která by sjednotila roztříštěné středopravé malé strany a třeba pod vedením Hany Marvanové v roce 2006 zaútočila na osm, možná deset procent "volných" liberálních voličů.

Takový vývoj si žádá čas. Pád vlády by však znamenal pro českou politiku začátek nejistého období, v němž by hlavní roli hrál podle ústavy prezident Václav Klaus. A vyloučeny nejsou ani předčasné volby.

Ty si jen těžko mohou přát sociální demokraté, vyděšení propadem volebních preferencí. Pravděpodobné proto je, že její vůdci budou Vrbíkovu a Bieleszovu "rebelii" do jisté míry tolerovat.

Ministr Zdeněk Škromach sice razantně hovoří o tom, že by se unionisté mohli z vlády rychle odporoučet, jenže Škromach jako "zlý muž" má podobné výroky uvnitř ČSSD téměř v popisu práce. Grossova slova už jsou o poznání opatrnější ("počkáme na konkrétní kroky") a premiér Špidla "věří, že to unionisté ustojí".

Strany vládní koalice si totiž nemohou vzájemnou neloajalitu příliš předhazovat. Ano, Vrbík už nehlasoval pro letošní rozpočet. Ale řada sociálních demokratů i někteří lidovci třeba nezvedli ruku pro zásadní vládní návrh na vyslání českých vojáků do Afghánistánu.

A lidovec Ladislav Šustr už dopředu oznámil, že nepodpoří další významný koaliční plán na zvýšení poplatků pro Českou televizi. A tak dál...

Naznačený scénář samozřejmě nemusí platit dlouho a rozhodně ne až do roku 2006. Českou politiku čeká totiž v následujících dvanácti měsících mnoho významných událostí, které znovu rozdají karty uvnitř stran.

Konají se hned troje volby, a hlavně zásadní stranické sjezdy ČSSD, ODS a KSČM (a možná i US-DEU) a ve všech případech budou mít dnešní lídři co dělat, aby svá křesla udrželi. A až bude definitivně známé nové politické "kdo je kdo", mohou se věci začít hýbat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video