Atomový hřib po výbuchu jaderné bomby

Atomový hřib po výbuchu jaderné bomby | foto: Profimedia.cz

Kvůli jaderným testům zemřelo v Číně 190 tisíc lidí, říká japonský vědec

  • 87
Čína se v šedesátých letech minulého století co nejrychleji chtěla dostat do klubu zemí, které vlastní jadernou zbraň. Povedlo se jí to v roce 1964, ale za obrovskou cenu. Podle japonského fyzika Juna Takady při nukleárních testech zemřelo 190 tisíc lidí.

Počet obětí jaderných pokusů, které Čína prováděla mezi roky 1964-1996, přitom stále roste. Podle japonského vědce jich může být až milion a půl. Příběhy z testovacího střediska Lop Nur v poušti Gobi se poprvé objevují až nyní, píší britské Times.

Čínští výzkumníci si při honbě za členstvím v elitním jaderném klubu nebrali servítky. Vojáci na koních se běžně pouze v plynových maskách vydávali proti atomovému hřibu nebo sbírali jaderný odpad holýma rukama.

Služba výzkumu za 390 korun

Muži a ženy, kteří sloužili čínskému atomovému zázraku, byli shromážděni v jednotce s označením 8023. "Členem skupiny jsem byl 23 let. Mým úkolem bylo jít do místa výbuchu a kontrolovat vybavení po testu," říká jeden z členů jednotky smrti.

"Po narození mojí dceři lékaři odhalili obrovský nádor na míše. Řekli mi, že je to kvůli testům. Prodělala dvě velké operace a teď denně prožívá nepopsatelné útrapy. A vše, co dostáváme od vlády, je 130 juanů (390 korun) měsíčně," dodává bývalý voják.

Vesnice pokryté radioaktivním prachem

O následky testů se zajímal japonský fyzik Jun Takada. Podle jeho výzkumu byly mnohé vesnice v oblasti podél hedvábné stezky v provincii Sin-ťiang pokryté radioaktivním prachem.

Tibeťané, převážně muslimští Ujguři a Číňané, kteří tyto oblasti obývají, velmi často umírali na leukémii a rakovinu a dodnes se tu rodí děti s velmi vážnými tělesnými vadami.

Mao Ce-tung rozhodl o vybudování jaderné bomby v roce 1955 a k prvnímu jadernému testu došlo 16. října 1964. Od té doby až do roku 1996 uskutečnil Peking v testovacím středisku Lop Nur 46 jaderných výbuchů. Jen jeden pokus se nezdařil, dalších 23 explozí proběhlo ve vzduchu a 22 pod zemí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video