Centrem Londýna prošlo 50 tisíc Tamilů, chtějí zastavit genocidu na Srí Lance. (31. ledna 2009) | foto: Profimedia.cz

Kvůli genocidě na Srí Lance ochromilo Londýn 50 tisíc Tamilů

  • 28
(Od zvláštního zpravodaje iDNES.cz) Centrum Londýna zažilo demonstraci 50 tisíc Tamilů. "Zastavte genocidu na Srí Lance," vyzýval dav imigrantů z celé Evropy. Protest proti eskalujícímu etnickému konfliktu ochromil dopravu v turisticky přitažlivé čtvrti Westminster.

Nejstarší asijský etnický konflikt začal vrcholit na počátku roku, ve stejnou dobu jako situace v Gaze, na níž se soustředila světová média. Padesát tisíc Tamilů se sešlo v Londýně, aby upozornilo, že to, co se popisuje jako úspěšný boj srílanské armády proti gerile tamilských tygrů, se mění v etnický masakr připomínající Rwandu v roce 1994.

Dav demonstrantů se v sobotu odpoledne táhl po dlouhé části severního pobřeží Temže. Úřady podcenily jak londýnskou tamilskou komunitu čítající celkem 150 tisíc lidí, tak příjezd stovek imigrantů z ostatních evropských zemí.

Centrem Londýna prošlo 50 tisíc Tamilů, chtějí zastavit genocidu na Srí Lance. (31. ledna 2009)

"Celé to začalo, když Britové ve 40. letech opustili Srí Lanku. Před nimi měli Tamilové a Sinhálci dva krále, pak si ale začala většina všechno nárokovat," říká mi uprostřed řvoucího davu pětačtyřicetiletý Ravi. Ze Srí Lanky utekl před pěti lety. Jen od roku 1983 se podobně jako on zachovalo neuvěřitelných 800 tisíc Tamilů. Asi 300 tisíc jich nyní žije v Británii a o něco víc v Kanadě.

"Pro Tamily je to často jediná šance, jak začít normální život," říká Ravi a popisuje mi zabíjení novinářů a humanitárních pracovníků, bombardování vesnic a znásilňování mrtvých dívčích těl srílanskou armádou. Při slově "rape" tiší hlas, jako by se i v tom ohlušujícím davu styděl.

Většina příběhů je pravdivá a dají se dohledat ve zprávách mezinárodních nevládních organizací. O zvláštní morálce srílanské armády svědčí i fakt, že OSN obvinila 114 srílanských členů mírových sil na Haiti ze znásilnění nezletilých.

Ptám se Raviho a o generaci mladšího Nawu, jenž přijel na demonstraci ze Švédska, zda podporují gerilu Tamilských tygrů, která má údajně na svědomí více teroristických útoků než Al-Kajda a Islámský džihád dohromady.

Oba kývají hlavou, chápou je jako armádu chránící tamilské obyvatelstvo. O druhé straně mince - zabíjení sinhálských civilistů, sebevražedných atentátech a vraždách srílanských politiků - nemluví.

Centrem Londýna prošlo 50 tisíc Tamilů, chtějí zastavit genocidu na Srí Lance. (31. ledna 2009)

Padesátitisícový dav se mezitím valí podél Temže a vyzývá k "zastavení genocidy Tamilů" a vpuštění zahraničních médií do Srí Lanky, aby o údajných zvěrstvech věděl svět. Zájem novinářů je podle Tamilů ve srovnání s Gazou nepřiměřeně malý. "BBC, otevři oči!" zní jedno ze skandovaných hesel.

Je tu i šestadvacetiletá Shakari, která studuje medicínu v Olomouci a obstojně zvládá základní české fráze. "Přijala jsem na deset dní pomoci s organizací. Cítím to jako svou povinnost," říká.

Demonstrace pokračuje i po setmění. Okolo šesté hodiny večerní asi tisíc nejvytrvalejších Tamilů v mrazu usedá na Westminsterský most, čímž blokují tepnu mezi severním a jižním centrem Londýna. Policie posiluje jednotky, nad Temží hlídkuje vrtulník a scenérie ozářená světlem Big Benu vypadá jako z apokalyptického filmu.

Dav se rozchází až pozdě večer. Odvrátit porážku Tamilských tygrů a zpřísnění represí, které bude pravděpodobně následovat, se demonstrantům zřejmě nepodaří. Upoutat pozornost médií k jednomu z nejdelších a nejbrutálnějších etnických konfliktů možná ano.

situace na srí lance

Kořeny etnického konfliktu na Srí Lance sahají do 40. let, kdy zemi opustila koloniální britská správa. Od té doby si tamilská menšina (20 %) žijící zejména na pobřeží severní části Srí Lanky stěžuje na nerovnoprávnost a útlak ze strany sinhálské většiny. V roce 1972 vzniklo militantní hnutí Tamilských tygrů, které se časem stalo neoficiální správou tamilského území.
Roku 1983 konflikt nabyl podobu občanské války. Oficiálně stál od té doby život 70 tisíc lidí. Okolo 800 tisíc jich ze Srí Lanky emigrovalo. Přerušovaně vládne příměří. To poslední sinhálská vláda kvůli údajnému porušování ze strany tygrů ukončila v lednu 2008. V lednu 2009 postupně obsazuje tamilské území. Boje podle OSN bezprostředně ohrožují čtvrt milionu civilistů. Amnesty international viní srílanskou armádu, že se nesnaží zabránit civilním obětem a likviduje novináře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video