Podle předsedy vlády Petra Nečase vidí Evropská unie nejslabší místo čerpání peněz z fondů na ministerstvu financí vedeném Miroslavem Kalouskem. Resort ale premiérovu interpretaci odmítá.

Podle předsedy vlády Petra Nečase vidí Evropská unie nejslabší místo čerpání peněz z fondů na ministerstvu financí vedeném Miroslavem Kalouskem. Resort ale premiérovu interpretaci odmítá. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kvůli dotacím do Česka míří eurokomisař a Nečas zpražil Zaorálka

  • 188
Do Prahy příští týden přijede evropský komisař pro regionální záležitosti Johannes Hahn. Bude jednat s řadou členů vlády včetně premiéra Petra Nečase o problémech s čerpáním peněz z evropských fondů. Napětí na politické scéně eskalovalo v hádku místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka s premiérem Petrem Nečasem.

O příjezdu eurokomisaře pro regiony informoval premiér Petr Nečas. "Bude jednat s řadou členů vlády včetně mě," uvedl předseda vlády.

Vláda se problematikou fondů EU zabývá pravidelně na úvod svých schůzí. "Máme jasný postup, jak situaci řešit, předpokládám, že všichni ministři, kterých se úkoly týkají, budou velmi vehementně pracovat na tom, aby byl problém do poloviny roku vyřešen a nebyly s proplácením z fondů EU problémy," řekl premiér.

"Potížistou" je například školský program Vzdělání pro konkurenceschopnost, jemuž hrozí celkové odříznutí. Česko by z něj mohlo získat celkem 53 miliard, EU už pozastavila čerpání 1,2 miliardy korun.

Česko také vůbec nebude do června žádat komisi o zpětné proplacení peněz, které stát vyplácí příjemcům dotací z evropských fondů. Příjemci dotací ale budou dostávat peníze bez změny dál. Důvodem opatření jsou výtky Evropské komise vůči tuzemskému auditnímu a kontrolnímu systému.

EU vidí problém u Kalouska, říká premiér

Česko a dotace

V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 26,7 miliardy eur (asi 650 miliard korun podle dnešního kurzu k euru). Příjemci dotací už z této částky dostali 313,2 miliardy, tedy kolem 40 procent. Dotace úřady vyplácejí nejdříve ze státního rozpočtu, Brusel poskytuje tyto peníze až zpětně.

Dotace se nicméně staly předmětem výhodného byznysu a peníze často jdou na věci, které by nikdo "za své" nerealizoval. Pokud se je podaří prosadit s nadsazeným rozpočtem, může z dotací být dobrý "kšeft".

Komisař Hahn hovořil o dotacích minulé úterý s Nečasem telefonicky. Premiér pak uvedl, že nejslabší místo českého čerpání peněz z fondů spatřuje Evropská komise a Evropský účetní dvůr v systému auditů řízených ministerstvem financí. To ale premiérovu interpretaci odmítlo.

Praha by chtěla od komise souhlas s plánem na přesun 32 miliard korun z ohrožených operačních programů do jiných programů, které by více podpořily výkon české ekonomiky. Podle plánu vlády by z těchto peněz mohlo jít 15 miliard korun do operačního programu Doprava, 12 miliard do programu Podnikání a inovace a pět miliard do programu Životní prostředí.

Podvod století, zlobí se Zaorálek. Kvůli vám, opáčil dopálený Nečas

Pozastavení vyplácení dotací kritizovala opoziční ČSSD. Předseda strany Bohuslav Sobotka a místopředseda Lubomír Zaorálek na čtvrteční tiskové konferenci varovali, že kvůli potížím s dotacemi možná vláda přistoupí k ještě razantnějším škrtům.

"Může to způsobit vážné problémy letošnímu státnímu rozpočtu. Vláda si naplánovala, že letos vyčerpá z fondů EU více než 100 miliard korun. Vzhledem k tomu, že už loni byl problém s čerpáním, tak jakékoliv pozastavení zpětného proplácení znamená vážný problém pro ministerstvo financí," řekl Sobotka.

"Já jsem přesvědčen, že podvodem 21. století je způsob, jak se v této zemi čerpají evropské fondy. Tady se čerpají obrovské prostředky bez kontroly, zároveň je o tom minimum informací a nikdo o tom nechce mluvit," řekl Zaorálek.

Premiéra Petra Nečase kritika ze Zaorálkových úst hodně rozzlobila. V odpoledních interpelacích potvrdil, že jsou platby pozastavené, vrátil se ale do roku 2006, v němž ještě vládl socialisty vedený kabinet.

"K šestému září 2006 jste neměli připraven jeden jediný operační program. Vše jsme museli dělat za vás. Správný postup v rozumné zemi je, že k začátku programového období jsou spuštěny všechny programy. Tak už si konečně sáhněte do svědomí!" zvýšil hlas očividně rozčilený předseda vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video