Květiny mají jaro rok od roku dřív

Britští vědci, studující dlouhodobě kvetoucí rostliny, objevili další důkaz oteplování klimatu. Zjistili, že v zemi je od šedesátých let po první tři měsíce roku o 1,8 stupně Celsia tepleji, než dřív. Tvrdí, že to je důvod, proč 385 rostlin na ostrovech v poslední době kvetlo časněji, než v minulosti.

Podle studie, kterou publikoval americký vědecký časopis Science, začal jeden Angličan před 47 lety na jihu země sledovat, kdy jednotlivé druhy rostlin začínají kvést. V pozorování teď pokračuje jeho syn Alastair Fitter.

Badatelé tvrdí, že největší změny zaznamenali u hluchavek. Ty v letech 1954-1990 zpravidla poprvé kvetly kolem 18. března. Od roku 1991 se však jejich první květy objevují už kolem 23. ledna, což je o 55 dní dříve.

Podle Fittera jsou brzké květy jistou známkou oteplování. "Rostliny reagují dřívějšími květy. Jako další krok se budou přesouvat a myslím, že to budeme moci brzy pozorovat," říká.

Britská studie potvrzuje dřívější německá pozorování, podle nichž se alpské rostliny v důsledku oteplování klimatu přesunuly do vyšších poloh. Jiné výzkumy zase ukázaly, že na změny podnebí reaguje také hmyz - rostliny opylované hmyzem totiž kvetly značně dříve než ty, jejichž pyl přenáší vítr.

Podle amerického odborníka na otázky klimatu Stephena Schneidera zapadá nová studie do ostatních výzkumů. Ukazuje podle něj, že změny podnebí nejsou teoretickou konstrukcí, ale skutečně se odehrávajícím procesem.

Vědci se zatím liší v názorech na to, zda oteplování způsobují lidé takzvanými skleníkovými plyny nebo zda jde o přirozený, globální klimatický cyklus.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue