Popularizátor LSD Timothy Leary.

Popularizátor LSD Timothy Leary. | foto: Bonifacenow.com

Květinovým dětem dal LSD. Drogu, která ho proslavila a dostala do vězení

  • 18
"Zapnout, naladit, vypadnout," i takovým sloganem propagoval Timothy Leary užívání LSD. Populární drogu nevynalezl, ale stal se jejím nejznámějším obhájcem. LSD považoval za lék a nadneseně o něm prohlašoval, že je oknem do jiné dimenze osobnosti. S drogou experimentovala i CIA nebo československá armáda.

Leary se narodil právě před 90 lety. "Byl jsem počat na vojenské základně ve West Pointu v noci 17. ledna 1920. Den před tím byl alkohol prohlášen za nelegální drogu," napsal Leary ve svých vzpomínkách. Zatímco alkohol se během jeho života stal všeobecně tolerovaným, s LSD to bylo naopak.

LSD

LSD objevil zcela náhodou chemik Albert Hofmann v roce 1943. Kapka látky mu mimoděk potřísnila ruku. Během experimentů pak začal cítit neklid a později intenzivní pocity úzkosti i štěstí. Po třech dnech si Hofmann 250 mikrogramů látky experimentálně nanesl na prst.

Intenzivní halucinace a deformace času pak cítil i při cestě domů na bicyklu, "Měl jsem pocit, jako bych se rozkládal za živa," popsal Hofmann své pocity po příjezdu domů

Uznávaný americký psycholog z Harvardovy univerzity prošel radikální proměnou v šedesátých letech, když se seznámil s psychedelickými drogami a začal zkoušet jejich účinky na nervový systém.

Po experimentech na sobě a svých přátelích přinesl psychedelika na katedru psychologie na univerzitě. Jeho cílem bylo léčit pomocí LSD alkoholiky nebo měnit chování zločinců ve věznicích.

To už se popularita LSD šířila a droga se stala "chlebem" květinových dětí. Užívaly ji i nejslavnější osobnosti 60. let. Úřady ale zakročily a LSD se stalo nelegální látkou.

Leary mohl pokračovat ve svých pokusech už jen tajně za soukromé peníze v Millbrooku ve státě New York.

Leary účinky drogy znal a bral je vážně. Vyzýval k respektu před LSD a bojoval proti "špatným tripům", které se staly předmětem velkého obchodu.

V roce 1966 byl za držení drog uvězněn. O čtyři roky později ale za pomoci organizace Weatherman z vězení utekl do Švýcarska. V roce 1973 ho zatkli agenti americké protidrogové policie DEA a vrátil se do amerického vězení. Propuštěn byl v roce 1976. Leary zemřel v 75 letech na rakovinu.

Popularizátor LSD Timothy Leary.

Droga pro agenty a vojáky

Právě ty vlastnosti LSD, pro které drogu milovali hippies, vzbudily také zájem vojáků a tajných služeb.

Už v roce 1953 americká CIA odstartovala projekt MK-ULTRA. Cílem bylo najít drogu schopnou ovládnout psychiku člověka, díky níž by šlo například odhalovat cizí špiony.

Testům se nevědomky podrobily stovky lidí, od pacientů v psychiatrických léčebnách a drogově závislých až po samotné agenty CIA. Součástí projektu byla i operace Midnight Climax, při níž CIA otevřela několik nevěstinců, kde byla klientům podávána LSD a další látky. Agenti potom sledovali účinky ze skryté místnosti za zrcadlem.

Ještě v sedmdesátých letech prováděla pokusy s LSD na svých vlastních důstojnících československá armáda. V uzavřené místnosti podala LSD čtyřem důstojníkům štábu raketového vojska a nechala je zpracovat dokumenty. Jejich zmatek, smích i blábolení si pak nahrávala na kameru.

Diethylamid kyseliny lysergové

C20H25N3O - LSD se běžně užívá orálně, ve formě papírků napuštěných LSD (většinou rozměry 5x5 mm) či formě želatiny, tablety nebo krystalků. Běžná dávka je 50μg-100 μg. Obvykle se po dobu 8-14 hodin dostavují halucinace (zpravidla jen deformování existujících smyslových vjemů, ne vytváření nových), odlišné prociťování emocí a času, častá je také smyslová synestezie, tedy prolínání smyslů (např. pocit "vidění rukama" apod.).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video