Kvalita studánek se zatím nezlepší

Praha - Smutný je osud pražských studánek. Voda ve většině z nich je tak špatná, že může poškodit lidské zdraví. Šance na zlepšení její kvality je přitom velmi malá. "Dokud budou lidé svůj odpad vypouštět místo do čističky do propustných žump nebo rovnou do půdy a potoků, studánky budou poškozené," tvrdí Kateřina Vaculová, ředitelka magistrátního odboru městské zeleně.

Podle ní zhoršují kvalitu vody ve studánkách i solení silnic v zimním období a následné jejich splachy.

V Praze jsou sto tři studánky. Odborná studie, kterou si nechal magistrát zpracovat, prokázala, že jsou ve velmi špatném stavu. "Pouze šest studánek je čistých a v měřených parametrech splňují podmínky pro pitnou vodu. Ani ty by však neměli Pražané používat, protože jsme nezkoumali všechny látky v nich obsažené," uvedl Petr Slavík z odboru městské zeleně.

Většina odebraných vzorků vody obsahovala větší množství mikrobů, než stanoví norma. "Překvapila nás přítomnost některých druhů mikroorganismů, které pocházejí z fekálií. Do podzemních vod se dostaly zřejmě z prosakujících septiků, žump a kanalizací," řekl Slavík.

Studánky tak nejsou zamořené jedním zdrojem, který by se dal objevit a odstranit. O to je jejich obnova složitější. "Velká většina městských částí nevěnuje studánkám potřebnou pozornost. Obvykle jsou benevolentní k tomu, když jejich obyvatelé vypouštějí splašky, kam se jim zachce," tvrdí Kateřina Vaculová.

Systematické obnově studánek se nevěnuje například radnice v Modřanech. Místostarostka Marcela Staňková to vysvětluje tím, že lidé z nich vodu stejně nepoužívají. "Navíc dosud nemáme dobudovanou kanalizaci, která by měla odstranit jeden z hlavních zdrojů znečištění studánek," tvrdí Staňková.

Pražské studánky jsou nebezpečné
Žádná ze sto tří pražských studánek není zázračná ani léčivá. Naopak většina může poškodit lidem zdraví, a proto by z nich vodu neměli vůbec používat. Vyplývá to ze studie, kterou nyní zpracoval magistrátní odbor městské zeleně. "Pouze šest studánek je čistých a v měřených parametrech splňují podmínky pro pitnou vodu. Ani ty by však neměli Pražané používat, protože jsme nezkoumali všechny látky v nich obsažené," uvedl Petr Slavík z odboru městské zeleně.

Většina odebraných vzorků vody obsahovala větší množství mikrobů než stanoví norma.

"Překvapila nás přítomnost některých druhů mikroorganismů, které pocházejí z fekálií. Do podzemních vod se dostaly zřejmě z prosakujících septiků, žump a kanalizací," uvedl Petr Slavík.

Čisté studánky
Kaštanka - Petřín
Libeňka - Libeň
Petřínka - Petřín
Urešova studánka - Kunratice
Ve skále - Modřany
Závistská - Komořany

Nejvíce znečištěné studánky
K Dýmači - Cholupice
Lysinka - Hodkovičky
Pod Babou - Modřany
Pod Děvínem - Radlice
Pod placatou skálou - Řeporyje
Pod Točnou - Točná
Šestákova studánka - Divoká Šárka
U hřiště - Dubeč

Stav některých studánek je dokonce tak špatný, že je může zachránit pouze důkladná sanace.

To se týká studánek v Dubči a Pod Točnou v Točné. Obě obsahují jedovaté dusitany.

Obnova kvality vody ve studánkách závisí na majitelích pozemků. Jsou to zpravidla městské části, soukromí vlastníci nebo správci lesů.

Většina z nich však vodním zdrojům nevěnuje pozornost.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video