Kužvart viní vládu, že neplní sliby

- Ministr životního prostředí Miloš Kužvart obvinil vládu, že neplní své předvolební sliby. Za dva roky, co je Kužvart ve funkci, je to zatím jeho nejostřejší kritika ministrů, s nimiž se už několikrát dostal do sporu například kvůli dostavbě Temelína nebo energetické koncepci státu. Tentokrát ho rozzlobilo rozhodnutí kabinetu, podle něhož by významné pravomoci při nakládání s povrchovými a podzemními vodami mělo vykonávat ministerstvo zemědělství.

"Mám za to, že se tato jednobarevná menšinová vláda jasně odchýlila od svého programu, je to jednoznačné popření předvolebního slibu," prohlásil Kužvart, podle něhož by to pro sociální demokracii mohlo být sebevražedné.

Spory ministra Kužvarta:

- o Temelín: Kužvart požadoval, aby byl areál přestavěn na průmyslovou zónu, ale vláda rozhodla, že bude Temelín dokončen.
- o energetickou koncepci: Kužvart ji kritizoval mimo jiné i proto, že vytváří malý tlak na úspory energií. Vláda však Kužvartovy připomínky odmítla.
- o uran: Ministr Grégr chtěl jeho těžbu prodloužit, ale Kužvart prosadil, aby těžba skončila v plánovaném termínu.
- o dálnice: Spory o dálnici přes České středohoří a o obchvat Plzně zatím nejsou ukončeny. Nově se rýsuje spor o dálnici do Českých Budějovic, proti jejíž trase má Kužvart výhrady.

Ve volebním programu ČSSD z jara 1998 se píše: "V péči o přírodní zdroje - lesy, vodu, horninové prostředí - dáváme přednost jejich funkcím mimoprodukčním - ekologickým. Proto budeme usilovat o návrat nehospodářských kompetencí v oblastech lesního a vodního hospodářství zpět na ministerstvo životního prostředí."

Mluvčí vlády Libor Rouček ale tvrdí, že kabinet žádný slib neporušil, protože Kužvart požadoval hospodářské pravomoce a nikoli jen ryze ekologické. Také ministr zemědělství Jan Fencl nevidí v rozhodnutí vlády nic divného a pokládá za samozřejmé, aby hospodářské kompetence zůstaly pod jeho správou. "Pod kompetenci ministerstva životního prostředí bude spadat ochrana vod s odpovídajícími dozorčími a inspekčními mechanismy," dodal Jiří Felčárek z tiskového oddělení ministerstva zemědělství.

Jenže Kužvartův pokládá inspekční činnost za absolutně nedostatečnou pravomoc a chce mít vliv i v případech, které s ochranou přírody zdánlivě nesouvisejí. Třeba když někdo postaví hráz nebo malou vodní elektrárnu a odvádí si část vody z říčky na turbínu. "Tím se přece také ovlivňuje příroda," tvrdí ministr. Jeden relativně malý jez může podle něho zásadně ovlivnit ekologický systém celého toku i břehů.

Přestože je Kužvart zklamán hlasováním kabinetu (dopadlo 10:5 v jeho neprospěch) o kompetencích ve vodním hospodářství, nemíní kvůli tomu rezignovat. "Nedovedu si ale představit, že bych měl na podzim před volbami podpořit kandidáty sociální demokracie do Senátu a krajských zastupitelstev. Kdokoli nám teď může vyčítat, že neplníme předvolební sliby," řekl ministr, podle něhož sociální demokracie ztrácí na důvěryhodnosti.

Vláda Kužvartovi a Fenclovi ve středu uložila, aby do měsíce předložili společný návrh zákona o vodách, kde už má být obsažena dominantní role ministerstva zemědělství. Kužvart se s tím ale nemíní smířit a doufá, že v konečné verzi zákona se mu podaří "urvat" co nejvíce pravomocí pro svůj úřad.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video