Kužvart: Ekologické zákony stihneme

P r a h a - Ekologie by neměla být oblastí, kvůli níž se zkomplikuje vstup Česka do Evropské unie. Ministr životního prostředí Miloš Kužvart i "ekologický" vyjednavač s Bruselem Bedřich Moldan věří, že se všechny potřebné zákony podaří schválit do konce roku 2002. "Při dostatku politické vůle by neměl být problém," domnívá se Kužvart. Životní prostředí je považováno za jednu z klíčových, nejnáročnějších a nejdražších kapitol, o nichž se vyjednává. Je potřeba schválit minimálně ještě pět zákonů a na jejich uplatnění vynaložit v následujících zhruba deseti letech více než dvě stě miliard korun.

Vláda přitom deklarovala, že chce být připravena na vstup do unie do konce roku 2002. Moc času už nezbývá, a to ještě několik měsíců "sebere" kampaň před parlamentními volbami a následné politické vyjednávání o složení nového kabinetu.

"Co se nepředloží do parlamentu ještě letos, se už příští rok neschválí," varuje lidovecký poslanec Libor Ambrozek, stínový ministr životního prostředí za Čtyřkoalici.

Zákonodárci musí ještě schválit například zákon o ochraně ovzduší a ozonové vrstvě Země nebo zákon o obalech.

"Je reálné to stihnout, ale bude to hodně náročné," říká vyjednavač Moldan. Za klíčový pokládá Moldan zákon o integrované prevenci a omezování znečištění, podle něhož budou muset podniky využívat dostupné technologie, která je k životnímu prostředí nejšetrnější.

Předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Miroslav Beneš (ODS) upozorňuje, že kvůli tomuto zákonu bude potřeba novelizovat také jiné normy, takže se do voleb nepodaří vše schválit.

"Myslím, že do poloviny příštího roku všechny ekologické zákony přijaty nebudou, ale budou schváleny před naším vstupem do Evropské unie," domnívá se Beneš. Vychází z předpokladu, že unie se nerozšíří už v roce 2003, ale později.

To potvrdil při své návštěvě Česka minulý týden i předseda Evropské komise Romano Prodi, podle něhož by Brusel měl přijmout první skupinu nových členů Evropské unie už v roce 2004.

"Zákon o integrované prevenci si někteří poslanci vzali jako klacek. Ale jeho přímý dopad na jiné normy není tak velký. Jsou to jen drobnosti, kterých bych se nebál," oponuje lidovecký poslanec Ambrozek.

Také ministr Kužvart nevidí v několika novelách zákonů zásadní problém, který by měl schválení všech ekologických norem oddálit. "Půjde jen o několik paragrafů," dodává Kužvart.

V loňské hodnotící zprávě Bruselu o pokroku České republiky v přípravách na vstup do unie měla Evropská komise připomínky k rychlosti, s jakou jsou přijímány právě nové ekologické zákony.

Ale jinak zpráva vyzněla v oblasti životního prostředí pro Prahu velmi pozitivně.

A Romano Prodi při své návštěvě Česka koncem týdne mluvil obecně o přípravách Prahy na vstup do unie také pozitivně. "Jednotlivé kapitoly zatím postupují velmi dobře a já nevidím důvod, proč by vaše země neměla být v první skupině," řekl Prodi v pátek, na závěr své dvoudenní návštěvy země. "Česko bude brzy členem unie." Ministr Kužvart trvá na tom, že v ekologii bude země připravena už na konci příštího roku, i když připouští, že problémy mohou být s uplatňováním nových zákonů.

"Máme toho ještě hodně před sebou," konstatoval Kužvart.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video