Kuvajtskou základnu chrání chemici

Camp Dauha - Obavy z možného teroristického útoku, ale i z případné odplaty za angažovanost v mezinárodních konfliktech, udělaly z americké vojenské základny Camp Dauhá v Kuvajtu doslova nedobytnou pevnost. Bezpečí vojáků v zemi, která sousedí s Irákem, pomáhá hlídat i 250 vojáků z liberecké protichemické roty.
V Kuvajtu jsou již od března a vystřídat by je měli jejich kolegové v září.

Základna, pojmenovaná po katarské metropoli, se hlavním a strategickým sídlem velitelství americké armády v Kuvajtu stala po konci války v Perském zálivu v únoru 1991.

Je obehnána vysokou zdí s ostnatým drátem a lemována desítkami strážních věží. Jednotlivé vstupy do komplexu dvaadvaceti obrovských skladových hal, hlídají ozbrojení příslušníci americké armády.

Přísnému režimu jsou podrobeni všichni návštěvníci základny. "Američané nám často říkají, že kdybychom měli jejich informace o tom, kolik a jakých útoků se proti nim chystá, tak bychom se nechovali jinak," řekl mluvčí jednotky Radek Hampl.

Současně upozorňuje, že na základně se v žádném případě nesmí fotografovat. "Opravdu to nedělejte. Přijdete o film a nakonec i české velení s tím bude mít problémy," tvrdí novinářům.

Česká protichemická jednotka navazuje na úspěchy svých kolegů z roku 1991. "Američtí velitelé pokládají českou jednotku ve svém oboru za nejlepší na světě," říká s pýchou velitel chemiků Josef Prokš.

Češi ve spolupráci Američany a Němci cvičí především dekontaminaci území zamořeného chemickým, radiačním či biologickým útokem nebo havárií. "Člověk nikdy neví, vždyť irácká hranice je odtud asi šedesát kilometrů," informuje Prokš.

Čeští chemici se tak neustále připravují na případný útok, jehož podoba je ale neurčitá. Trénují dekontaminaci prostoru, osob a vozidel, stavění stanů, organizace strážního zajištění a navázání spojení. Procvičují se v topografické přípravě, orientaci v poušti, v ostrých střelbách a učí se ovládat vozidla v poušti.

Přejíždějí písečné duny, trénují ostré zatáčky v písku a překonávají příkrá stoupání a klesání. "Tatry a Land Rovery se v těchto podmínkách osvědčily," pochvalují si řidiči.

Méně radosti z výcviku ale mají vojáci, kteří tráví s přestávkami i několik hodin denně v neprodyšných protichemických oblecích a plynových maskách. "Po hodině výcviku vypotíme i několik litrů," tvrdí jeden z chemiků. Užaslým novinářům pak při svlékání ukazuje, že v gumových holínkách má po kotníky potu.

S Čechy cvičí někdy také kuvajtská protichemická jednotka. Protichemické vybavení českého kontingentu je pro bohatý Kuvajt natolik lákavé, že je chce dokonce odkoupit. Kuvajťané možná získají i ojedinělé chemické průzkumné vozidlo pro odhalování chemického, biologického a jaderného zamoření.

Video