Ilustrace DNA, která zvýrazňuje tzv. metylaci DNA. To je připojení malé...

Ilustrace DNA, která zvýrazňuje tzv. metylaci DNA. To je připojení malé chemické skupiny k bázím DNA a představuje velmi běžný způsob, jak se v živých organismech mění aktivita genů. | foto: Christoph Bock (Max Planck Institute for Informatics)Creative Commons

Kuvajt jako první na světě zavádí povinný odběr DNA všech obyvatel

  • 241
Kuvajtští zákonodárci schválili jako první na světě plošný povinný sběr vzorků DNA obyvatelstva. Kdo by test odmítl, hrozí mu až rok vězení a pokuta v přepočtu ve výši až 800 tisíc korun. Pokud se někdo pokusí dodat špatný vzorek DNA, hrozí mu dokonce až sedm let vězení.

Kuvajt tak reaguje na teroristický útok Islámského státu v šíitské mešitě na konci června, při kterém zemřelo 26 lidí a dalších 227 bylo zraněných (více zde).

Vše o DNA

DNA analýza

Nový zákon se vztahuje na 1,3 milionu občanů a 2,9 milionu zahraničních rezidentů malé monarchie Perského zálivu. V zemi vznikne národní databáze DNA. Vláda doufá, že projekt, který bude stát v přepočtu necelých deset miliard korun, umožní v budoucnu rychlejší a jednodušší identifikaci pachatelů trestných činů a jejich zatýkání, píše odborný web Science alert.

„Schválili jsme zákon na uchovávání DNA včetně příslušného financování. Jsme připraveni schválit cokoliv dalšího, abychom podpořili bezpečnostní opatření v zemi,“ uvedl poslanec Džamal al-Umar.

Nový zákon vzbudil nevoli mezi ochránci lidských práv. Mnohé země, například USA, Švédsko či Austrálie, mají databáze, které uchovávají DNA lidí odsouzených z trestného činu, ale kuvajtský zákon je první svého druhu, který odebírání DNA zavádí plošně a povinně.

V Evropské unii je vytváření podobných databází zakázané. Evropský soud pro lidská práva totiž v roce 2008 rozhodl, že uchovávání vzorků DNA, které nesouvisí s trestným činem, „nemůže být nahlíženo jako nezbytné v demokratické společnosti“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video