DETAIL. Společnost Opona vytvořila model, jak by měl trenažér totality vypadat. Věrohodný by měl být každý detail.

DETAIL. Společnost Opona vytvořila model, jak by měl trenažér totality vypadat. Věrohodný by měl být každý detail. | foto: Opona

Kus života v totalitě půjde prožít na trenažeru

  • 39
Vyzkoušet si, jaké to bylo za komunistického režimu? Žádný problém. Takový trenažér totality by mohl být v Uherském Hradišti. Mohlo by to být třeba takto: Lidé, kteří do bývalé věznice přijdou, si vylosují obálku a jejich osud je zpečetěn.

V trenažéru, který vznikl v hlavách členů obecně prospěšné společnosti Opona, je čeká trudná cesta budoucí oběti režimu. Od vězení v 50. letech, přes krátký nádech svobody v roce 1968, až po trpké zklamání z normalizačního režimu Gustáva Husáka.

Seriál na iDNES.cz

Abeceda komunistických zločinů

Pokud si ale vylosují roli dospívajícího synka komunistického aparátčíka, absolvují v trenažéru totality úplně jinou cestu.

Fakta
o  věznici

- postavena 1891-97
- za války v ní trpěli čeští vlastenci, za komunismu političtí vězni
- v éře smutně proslulého vyšetřovatele StB Aloise Grebeníčka na přelomu 40. a 50. let minulého století v ní bylo popraveno nebo zemřelo na následky mučení 29 vězňů
- roku 1962 byla uzavřena
- v roce 1994 ji Uherské Hradiště za 16 milionů korun prodalo státu
- v objektu měla být vazební věznice s okresním soudem a státním zastupitelstvím, ministerstvo spravedlnosti nemělo na projekt dost peněz
- v roce 2006 vydal Okresní soud v Uherském Hradišti usnesení o nepotřebnosti areálu
- jednání mezi městem a ministerstvy financí a spravedlnosti o převodu objektu trvají čtyři roky, bez výsledku - náklady na opravu areálu se odhadují na půl miliardy
- 29. ledna prošel Sněmovnou v 1. čtení návrh jednorázového zákona na bezúplatný převod věznice ze státu na město - nyní jej projednají příslušné sněmovní výbory
- poslanci by o převodu mohli rozhodnout 9. března; zákon musí posvětit Senát a prezident

Pro unikátní interaktivní projekt hledá nyní Opona prostor. I proto se obrátila na Uherské Hradiště, které usiluje o převod někdejší věznice ze státu zpět na město.

"Dozvěděli jsme se o dění kolem hradišťské věznice a začali o ní uvažovat. Zajímá nás jako místo s historií," uvedla Pavla Kantnerová, mluvčí společnosti Opona, která loni připravila vzpomínkové akce k 20. výročí pádu železné opony.

Projekt zatím zůstává na stole ve formě modelu. Má své zastánce i kritiky. Chválí ho například Ústav pro studium totalitních režimů.

"Díky tomuto interaktivnímu projektu se může mladá generace plasticky seznámit s atmosférou v různých dekádách komunistického režimu. Pakliže se najde vhodné místo, prostor a finance pro realizaci tohoto projektu, budeme jej, stejně jako další aktivity obecně prospěšného sdružení Opona, podporovat," konstatoval mluvčí úřadu Jiří Reichl.

Starosta Uherského Hradiště Libor Karásek nechtěl nabídku Opony hodnotit s tím, že zatím k tomu nemá dostatek informací.

Bitva o věznici vrcholí

Zatímco obecně prospěšná společnost Opona spřádá plány, kam s trenažérem totality, vrcholí boj o převod uherskohradišťské věznice ze státu na město.

Jednorázový zákon předložený uherskohradišťskými poslanci Jaroslavem Plachým a Antonínem Seďou prošel koncem ledna ve Sněmovně prvním čtením. Nyní jej posuzují příslušné výbory. Definitivní verdikt o převodu by mohl padnout na březnové schůzi.

"S výjimkou KSČM máme podporu napříč politickým spektrem," nechal se slyšet Plachý. Uherské Hradiště o převod zchátralého objektu neúspěšně usiluje už od roku 2006. Náklady na opravu se dnes odhadují minimálně na půl miliardy korun.

NÁKRES. Trenažér by mělo tvořit několik budov.

NÁKRES. Trenažér by mělo tvořit několik budov.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video