Kus vlnění, kus pravdy

Vzpomínka z mládí: v satirickém Dikobrazu stojí na židličce malý tlustý pán s americkým kloboukem (hvězdy a pruhy) a mluví do mikrofonu. Titulek: Lež má krátké nohy. Aby si čtenáři vtip nevysvětlili jinak, bylo tam ještě napsáno: Radio Svobodná Evropa. A pak ta dlouhá večerní ladění. Bez ohledu na Pravdu z Dikobrazu seděla velká část národa u čtyřlampovky a ladila. Hlas Svobodné Evropy se mísil s vlněním a brumláním rušiček. Každý se dozvěděl kus pravdy, kus vlnění, kus pravdy. Poslouchat Svobodku náš odboj. Dějiny šly škytavě vpřed clonou rušení. Pro zemi, která tolik žije slovem, měla Svobodná Evropa význam dvojnásobný.

Kdo ji poslouchal, věřil, že už slovo osvobozuje. Kdo ji rušil, věřil, že slovo je nebezpečné jako jed. Pravdu měli oba.

Čtyřicet let byla Svobodná Evropa pro komunisty trýznivé téma.

Čelili jí, bojovali proti ní, usvědčovali ji a demaskovali. Na stupnici pekelností vyhradili Svobodné Evropě čelné místo. Čety rudých básníků a satiriků proti ní bojovaly! A přesto její vážnost nesnížily. Naopak, největší význam a moc dává slovům právě ten, kdo je zakazuje.

Odstranění rušiček přežil komunismus o jeden jediný rok. Musel to být mučivý rok. Tolik satanských řečí v éteru - a bez rušení! Největší potupy se však komunisté už nedožili. Elektronický věk by jejich problém posunul dál: Svobodná Evropa přichází faxem, je na internetu, putuje do domů mailem! Jak toto rušit, páni komunisté? Antiinternetem, protifaxem? Na mailu se dočteš: nepovoleno? Mobil se vzepře, nepředá protistátní SMS? Na myšlence čistit svět od "nepřípustného" byl komunismus postaven. Svobodná Evropa na opaku.

Proto před padesáti lety začala vysílat. Citujme volně podle klasika: běda zemi, která ji potřebovala, a také běda zemi, která ji neměla.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video