Kursk zůstává zahalen tajemstvím

Zřejmě až vyzdvižení vraku ruské ponorky Kursk poodhalí celou záhadu loňského potopení jedné z nejmodernějších zbraní východní velmoci. Podle vicepremiéra Ilji Klebanova by mělo být vyzdvižení havarované jaderné ponorky ze dna Barentsova moře dokončeno v září. Minulý týden norská televize TV 2 znovu zveřejnila informaci, že se na Kursku nacházely jaderné zbraně. Televize získala podle zpravodajského serveru Gazeta.ru tuto informaci od místopředsedy ruské Dumy a člena vyšetřovací komise Grigorije Tomčina.

Tomčin informoval norskou televizi, že v době nehody byly na Kursku dvě rakety s jadernými hlavicemi. Týž den zprávu potvrdil i norský inženýr Herald Ramford, který pracoval v norském týmu při záchraně Kursku.

Rusko přitom vždy tvrdilo, že šlo pouze o rutinní průzkumnou plavbu v Barentsově moři. A také teď ruská admiralita přítomnost jaderných zbraní na Kursku popírá.

Ponorka Kursk, vybavená dvěma jadernými reaktory, havarovala během vojenských manévrů v Barentsově moři 12. srpna 2000 a ve svých útrobách pohřbila celou 118člennou posádku. Vrak nyní leží v hloubce 108 metrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk. Z potopeného plavidla již bylo vyzvednuto 12 mrtvých těl, další vyprošťovací práce však byly zastaveny poté, co odborníci označili podmínky uvnitř vážně poškozeného trupu za příliš nebezpečné.

Vyzdvižení vraku potrvá tři měsíce
Podle Klebanova, který vede vládní komisi pro vyšetřování příčin katastrofy Kursku, potrvá vyzdvihování vraku tři měsíce.

Operace bude dokončena někdy kolem 20. září, upřesnil vicepremiér a dodal, že komise o tom rozhodla na sobotní poradě.

Místopředseda vlády rovněž uvedl, že již v neděli 20. května by měl být v Petrohradě podepsán kontrakt s mezinárodním konsorciem o provedení celé akce, na níž se budou podílet také ruská ministerstva a firmy.

Kursk bude vyzdvižen na etapy
Účastníci zasedání vládní komise současně rozhodli, že vyzdvižení trosek podmořského plavidla bude provedeno ve dvou etapách.

Podle agentury ITAR-TASS, která se odvolává na dobře informované zdroje, se předpokládá, že nejprve bude od ponorky oddělena nejvíce poškozená přední část trupu.

Poté mají členové mezinárodního konsorcia v plánu vyzvednout z mořského dna všechny ostatní úseky plavidla. Nakonec výhradně ruští specialisté vyzvednou první úsek ponorky.

Archivní snímek ponorky Kursk.

Archivní snímek ponorky Kursk. Po havárii byly oba hnací reaktory zastaveny. Posádka pravděpodobně trpí nedostatkem kyslíku.

Archivní snímek ponorky stejné třídy jako je Kursk.

Snímek části posádky ponorky Kursk pořízený v květnu 2000 při slavnostním nástupu.

Takto má vypadat spojení Kursku s britskou záchrannou ponorkou LR5 (převzato z ruské státní televite RTR), 20. srpna 2000.

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo tiskne pravici jednomu z pozůstalých po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 členů posádky Kursku. (23.srpna 2000)

Pozůstalí po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk, čekají na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 námořníků Kursku. (23.srpna 2000)

Někteří ze 150 rodinných příslušníků posádky havarované ponorky Kursk, kteří se na lodi zúčastnili 24.srpna pamětní ceremonie na hladině Barentsova moře.

Věnce a květiny položili 24.srpna pozůstalí námořníků do vln Barentsova moře, kde se 12.srpna potopila jaderná ponorka Kursk. (24.srpna 2000)

Schéma ponorky Kursk, 26. října 2000.

Archivní fotografie Kursku z přístavu Vidajevo z května minulého roku (15. května 2001).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video