Jednotky YPG před Tall Abjadem (14. června 2015).

Jednotky YPG před Tall Abjadem (14. června 2015). | foto: Reuters

Kurdové slaví úspěchy, přerušili zásobovací cestu do srdce chalífátu

  • 36
Kurdské jednotky v Sýrii hlásí významný úspěch v boji proti Islámskému státu. Po několika dnech dobyly město Tall Abjad, čímž džihádistům zablokovaly zásobovací cestu z Turecka do jejich bašty Rakká. Kurdové nyní ovládají pás území táhnoucí se podél tureckých hranic od Kobani po Irák.

„Celé město je pod naší kontrolou, boje už skončily. Náš lid by měl vědět, že se chystáme vyčistit sever Sýrie od zbytků Islámského státu,“ řekl BBC Husajn Kúšir, velitel pešmergů (YPG) v Tall Abjadu. Syrská exilová organizace SOHR, která monitoruje dění v Sýrii z Londýna, potvrdila, že „od úterního východu slunce nebyla v Tall Abjadu vypálena žádná střela“.

Postup YPG podpořily povstalecké syrské skupiny i nálety spojenecké koalice pod vedením Spojených států. V neděli Kurdové zahájili postup a město postupně z východu a západu obklíčili. „Není kam by Dáeš (arabské jméno Islámského státu, pozn. red.) mohl utéct,“ řekl agentuře AFP Kúšir. Kolem čtyřiceti islamistů se pešmergům podařilo zabít na útěku.

Kvůli bojů z Tall Abjadu uprchlo přibližně 20 tisíc obyvatel, kteří se chtěli dostat do Turecka. To však uzavřelo hraniční přechod a uvedlo, že uprchlíky pustí pouze v případě humanitární krize.

Několika desítkám běženců se podařilo překonat hranice, ale později je pochytala turecká armáda. V neděli odpoledne Ankara povolila otevření hranic a nejnovější údaje OSN hovoří o tom, že v Turecku přibylo 23 tisíc uprchlíků včetně dvou tisíc běženců z Iráku.

„Islámský stát nás terorizoval. Odešli jsme kvůli těžkému bombardování ze všech stran. Nikdy se nevrátím, tam bys zemřel stokrát za den,“ popsal situaci Al-Džazíře jeden uprchlík z Tall Abjadu.

Strategicky důležité vítězství

Tall Abjad měl pro Islámský stát strategický význam. Město leží přibližně sto kilometrů severně od Rakká a složilo extremistům jako brána do Turecka, kterou do srdce chalífátu proudili noví bojovníci a zásoby. 

V lednu Kurdové dobyli Kobani a od té doby v provincii Rakká pozvolna posilují své pozice. Odborníci soudí, že ztráta Tall Abjadu je největší porážkou Islámského státu od dubna, kdy se stáhl z iráckého Tikrítu.

Islámský stát

„Kurdské síly v Iráku i Sýrii od podzimu 2014 pouze získávají území, nikdy o něj nepřichází,“ vyzdvihl postup Kurdů americký generál Thomas Weidley.

Islámský stát v Tall Abjadu neukázal žádné bojové kvality a jeho bojovníci během pár dnů raději prchli. Svědci citovaní listem The Washington Post tvrdí, že během víkendu spatřili kolonu Islámského státu mířící z Tall Abjadu do Rakká. Islamisté z města údajně odvezli zdravotnické potřeby a mouku. 

Bezpečnostní analytička Jennifer Cafarella nicméně varuje, že islamisté možná chystají protiofenzivu a vývoj v Tall Abjadu bude v následujících dnech a týdnech ještě zajímavý.

Ankara se obává separatistických nálad

V pondělí skupina patnácti syrských povstaleckých frakcí obvinila pešmergy ze „sektářské a etnické kampaně“ proti Arabům a Turkmenům v Tall Abjadu a provincii Hasaká. Mluvčí YPG Redur Chalíl tato obvinění rázně odmítl.

O den později podobné obvinění vyjádřilo i Turecko. „Je jedno, kdo přijde. Zda Asadův režim, Islámský stát nebo kurdské milice. Všichni pronásledují civilisty. Islámský stát útočí a zabíjí zajatce, kurdské milice obsazují určité oblasti a lidi, kteří tam žijí, nutí k migraci, “ citovala agentura Reuters tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua. Úspěch Kurdů u Ankary vzbuzuje obavy, že se posílí separatistické nálady mezi Kurdy v Turecku.

Bojuje se i v syrském Aleppu na severozápadě země. Při povstaleckém ostřelování armádou kontrolované části města zemřelo nejméně 34 lidí. SOHR tvrdí, že mezi nimi bylo 12 dětí. Povstalci během několika hodin vypálili 300 raket.

Aleppo je rozděleno mezi opozici a vládu již od poloviny roku 2012. Vládní síly pravidelně bombardují východní část města, výjimkou nejsou ani barelové bomby. Podle SOHR od začátku syrského konfliktu v březnu 2011 přišlo o život více 230 tisíc lidí.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video