Kuřákům hrozí, že si v hospodě nezapálí

  • 541
„Chcete si zapálit? Buď běžte ven, nebo se posaďte do vedlejší místnosti.“ Takto by v budoucnu mohli oslovovat vrchní v restauracích hosty, kteří vytáhnou z kapsy krabičku cigaret a zapalovač. V pátek poslanci pustili do dalšího kola zákon, který silně omezuje nejen kouření ve veřejných prostorách, ale také prodej alkoholu. Přesto se stačili skoro pohádat.

„Já jsem viděl ve Skandinávii, jak vypadají důsledky podobného zákona. Už v pátek večer vyjíždějí občané tohoto státu na víkend přes moře, a než dojedou na pevninu, jsou všichni mrtví, protože se opíjejí i ti nejmenší,“ rozhořčil se Karel Vymětal (KSČM).

Podle něho je zákon formulován tak, jako by ho napsal chorobný mozek.

„Jen ze statistik bych chtěla uvést, že ročně umírá 945 tisíc lidí na této planetě na rakovinu plic, 16 tisíc máme v naší republice kardiovaskulárně postižených,“ hájila návrh svého ministerstva Marie Součková.

Dodala, že kvůli dosavadní benevolenci ke kuřákům stát doplácí obrovské částky peněz na léčbu nemocí způsobených kouřením.

„Protikuřácký“ zákon by povoloval kouření snad jen v soukromí vlastního bytu nebo na ulici. Pokud by člověk nestál zrovna na zastávce tramvaje či autobusu.

Pivo a víno k dostání už jen za pultem? 
Nákup piva a vína by už nemusel být tak jednoduchou záležitostí jako dnes. Probíhal by totiž podobně, jako například nákup uzenin u lahůdkového pultu. Podle stejného zákona, který radikálně omezuje kouření na veřejném prostranství a prodej tabákových výrobků, by se omezil také prodej alkoholu.

"Veškeré alkoholické nápoje by zmizely z volně přístupných pultů v samoobsluhách. Je to kvůli tomu, aby si ho nemohly kupovat děti a nezletilá mládež," říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Mário Böhme. Potvrzuje, že by z volného prodeje zmizelo i pivo. To by se spolu s vínem a tvrdým alkoholem přesunulo za pulty s obsluhou.

"Prodavač tak bude mít pod kontrolou, kdo si alkohol - a to je zkrátka i pivo - kupuje. Pokud ho prodá člověku mladšímu než 18 let, hrozí mu pokuta od dvaceti do sto tisíc korun," upřesňuje Böhme.

Z prodeje by musely zmizet i lahve s oblíbeným dětským nápojem Rychlé špunty - sladkou limonádou napodobující sekt. Nebo by výrobce musel alespoň změnit vzhled lahví. Zákon totiž zakazuje prodej zboží, které alkohol i cigarety svým vzhledem byť jen připomíná.

Ačkoli zákaz prodeje alkoholu mladistvým platí už dlouhou dobu, prodejci ho nezřídka porušují, aby nepřišli o zisk. Tvrdá pokuta je má přesvědčit, aby si něco podobného raději rozmysleli. Zjevně opilým lidem či lidem pod vlivem drog návrh zákona zase zakazuje vstoupit například do všech prostředků veřejné dopravy i na nástupiště.

Zastánci zákona upozorňují na statistiky: každý Čech, a to včetně kojenců, vypije ročně téměř deset litrů lihu. Pravidelně se opíjí třetina mužů a sedmina žen. Zkušenosti s alkoholem má 86 procent jedenáctiletých chlapců a osmdesát procent stejně starých dívek.

Ve sněmovně byli proti zákonu hlavně členové ODS. "My chceme, aby se každý občan mohl svobodně rozhodovat a aby nemusel být kýmkoli zbytečně - a to podtrhuji - omezován," uvedl Oldřich Vojíř (ODS).

"Společnost by měla investovat do osvěty, ne do zákazů," přidal se Vojířův spolustraník Miroslav Ouzký.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video