Kuřáci se dali na neznačkový tabák

P r a h a - Stále více kuřáků překvapivě odpovídá na otázku, jakou značku cigaret kupují: žádnou. Nepřestali kouřit. Kuřivo si vyrábějí doma pomocí obyčejného mixéru z dýmkového tabáku. Ten je výrazně levnější, protože se za něj platí téměř dvacetinásobně nižší spotřební daň než u cigaret. "Na dračku jdou půlkilová balení levného vietnamského dýmkového tabáku. Na některých baleních je dokonce nakreslen návod, jak z něj vyrobit cigaretu," říká trafikantka z obchodu tabákem v pražské Vinohradské ulici Marie Hynčíková.

Podomácku ubalené cigarety však zřejmě škodí zdraví ještě více než tradiční výrobky. "Je to neupravovaná surovina, ze které se neodstraňují škodliviny. Proto je tabák tak levný," říká dovozce značkového dýmkového tabáku Josef Stanislav.

Zatímco krabička cigaret musí obsahovat údaje o dehtu a nikotinu, u dýmkového tabáku nic takového zákon nepožaduje. "Ale rozdíl ve škodlivosti bude asi takový, jako když skáčete z třicátého nebo pětadvacátého patra. Zabijete se stejně," uvedla Hana Sovinová ze Státního zdravotního ústavu.

Poptávka po levném tabáku však stále roste. V loňském roce se ho z Vietnamu dovezlo skoro 1,5 tisíce tun, což je devětkrát více než v roce předchozím. Takové množství stačí k výrobě 1,5 miliardy cigaret. Podle odhadů tabákových koncernů přitom čeští kuřáci ročně vykouří 20 miliard cigaret. Půlkilogramové balení, z kterého lze po mírném rozemletí ubalit do dutinek pět set cigaret, vyjde v obchodech na stokorunu. Kuřák, který si dopřává nejlevnější značky dostupné na trhu, zaplatí za stejné množství sedmkrát tolik.

Stát, který ročně na spotřební dani z tabákových výrobků vybere asi dvanáct miliard korun, tak s ohledem na rostoucí prodej vietnamského tabáku přichází o stamilionové daňové příjmy.

"Cena cigaret se stále zvyšuje a laciný dýmkový tabák je v posledních měsících nečekanou konkurencí, kvůli které oficiální výrobci přišli o výraznou část trhu. Podle prvních nezávislých průzkumů loni velké tabákové koncerny zaznamenaly v České republice pokles prodeje cigaret téměř o pětinu. I naše výsledky jsou obdobné," přiznává Richard Vavřík z firmy Reemstma, která je po kutnohorské společnosti Phillip Morris druhým největším prodejcem cigaret v tuzemsku.

Kutnohorská firma zatím čísla o loňských prodejích cigaret nezveřejnila, ale oznámila, že její loňské tržby poklesly v meziročním srovnání o třináct procent. "Důvodů je několik, ale zatím o nich nebudeme hovořit, protože nemáme přesnou analýzu," sdělil pouze mluvčí Tabáku Marek Hlavica.

Ostatní výrobci však tvrdí, že kromě laciné konkurence je tu pro loňský propad prodejů ještě jeden důvod. Letos na začátku roku se totiž na rozdíl od loňska nezvyšovala sazba spotřební daně a velkoobchodníci tak neplnili své sklady jako dříve na přelomu roku. "Ale cigarety se v polovině ledna stejně zdražovaly, bez ohledu na daňové zatížení, a obchodníci to věděli.

Efekt předzásobení skladů tak fungoval, i když méně než dříve. Podle našich odhadů jde po odečtení tohoto vlivu na vrub laciných dovozů více než polovina loňského poklesu prodejů cigaret," říká Richard Vavřík z Reem- tsmy.

Rozdílné zdaňování cigaretového a dýmkového tabáku stát odstartoval na začátku devadesátých let. Spotřební daň za kilogram cigaretového tabáku za posledních deset let vzrostla z 35 korun na dnešních 855 korun. V případě lulkového tabáku je stále jen 44 korun. Ministerstvo sazbu nezvyšovalo proto, že z hlediska příjmů rozpočtu šlo o okrajovou záležitost.

Až do expanze vietnamského tabáku totiž byly dovozy klasického lulkového tabáku ve srovnání s cigaretami mnohanásobně nižší.

Zlaté časy dovozců laciných směsí z Vietnamu však zřejmě brzy skončí nebo se jejich příjmy alespoň výrazně omezí. Poslanecká sněmovna totiž nyní začne projednávat Senátem dopracovanou novelu zákona o spotřebních daních a v případě dýmkového tabáku jsou dvě varianty vývoje. Podle původní sněmovní verze má spotřební daň vzrůst na čtyřnásobek. Senát však po doporučení ministerstva financí zvýšil spotřební daň na desetinásobek, tedy na 440 korun. "Nevím, zda senátní verze má šanci projít, protože do novely zákona se v jejích jiných pasážích dostala ustanovení, která budou zřejmě proti vůli poslanců. Zejména jde o ukončení činnosti bezcelních obchodů," říká Drahomír Fránek z odboru nepřímých daní ministerstva financí.

Pokud projde poslanecká verze, dovozy laciného vietnamského tabáku zřejmě poklesnou, ale zcela nevymizí. Ministerstvo financí nezávisle na změně sazeb spotřební daně zřejmě ještě prošetří, zda dovozci laciného vietnamského tabáku stát nepodvádějí. "Zatím to vypadá, že jde o balancování na hraně zákona, kdy dovozci pouze využívají rozdílných daňových sazeb. Je však možné, že zboží není tabákem dýmkovým, ale v domovské zemi je označen jako cigaretový a na naší celnici jsou předkládány změněné doklady. Pak by šlo o podobné podvody jako u afér s lehkým topným olejem," říká mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Obavy z růstu spotřebních daní mají kuřáci tradičních dýmek, protože značkový lulkový tabák je velmi drahý a jeho další zdražování z něj učiní velký luxus. "Pokud daň vzroste na desetinásobek, bude to rána pro kuřáky dýmek," říká Josef Stanislav, který je členem Mezinárodní akademie dýmek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video