Plzeňanka nabízela každému z policistů pět tisíc, když ji nechají jít. Ilustrační snímek

Plzeňanka nabízela každému z policistů pět tisíc, když ji nechají jít. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kur.., vemte si to, uplácela policisty žena, aby nemusela na záchytku

  • 23
"Chlapi, kur.., vemte si to." Tak nabízela úplatek policistům opilá Eva Keslová ze Starého Plzence. Za žádnou cenu totiž nechtěla, aby ji předali na záchytku, a tak každému slíbila pět tisíc korun. Její počínání natočil jeden z policistů na mobil a záznam teď použil soud jako důkaz. Ženě v pondělí potvrdil 16 měsíců vězení.

Nyní čtyřiadvacetiletá žena už soudcům musela několikrát vysvětlovat své průšvihy, které spáchala v opilosti. Jeden ze svých posledních kousků předvedla před rokem a čtvrt, kdy se v Plzni pokusila uplatit dva policisty. Za žádnou cenu totiž nechtěla, aby ji po konfliktu v baru předali na záchytku k vystřízlivění.

Nejdřív jim při převozu na záchytku vyhrožovala, při čekání na další policejní hlídku před záchytkou to zkusila přes peníze.

Podle obžaloby policistům nabízela 20 tisíc, když ji pustí a na všechno zapomenou. Pak si podle nahrávky z policistova telefonu přepočítala peníze v peněžence, a protože měla u sebe asi 11 tisíc korun, každému nabídla po pěti tisících. "Chlapi, kur.., vemte si to," byla nejslušnější věta, kterou policistův mobil zaznamenal. Nabídky pokračovaly i po upozornění policistů, že podplácení je trestné.

Když policie začala případ uplácení vyšetřovat, Keslová tvrdila, že si vůbec nic nepamatuje, protože byla totálně opilá. Jenže na nahrávce z policejního zákroku je slyšet, že ví, kolik je hodin, říká i své jméno a datum narození.

To je podle soudců důkaz, že věděla, co dělá, a na výpadek paměti se jen vymlouvá. Navíc při dechové zkoušce jí přístroj ukázal řádově jedno promile alkoholu v těle.

Je ale možné záznam z policistova mobilního telefonu použít jako důkaz? Zatímco soudci okresního soudu na jaře dospěli k závěru, že nikoli, odvolací senát Krajského soudu v Plzni má na věc zcela opačný názor.

"Pokud si někdo policisty nahrává, není problém použít nahrávku jako důkaz u soudu. Účelem nahrávky, kterou policisté pořídili na telefon, nebylo sledování nebo narušení soukromí, ale jen zaznamenání celého policejního zákroku," shodl se v pondělí senát plzeňského krajského soudu, proč je možné i tuto nahrávku použít jako zákonný důkaz.

Předseda odvolacího senátu Pravoslav Polák tak ženě potvrdil šestnáctiměsíční trest. Také podotkl, že kdyby se proti původnímu rozsudku odvolal i státní zástupce, soud by ženě trest ještě zvýšil, a to o osm měsíců na dva roky. V tu chvíli se ale Keslová neudržela. "Je to nespravedlivé," štěkla na soudce.

Keslová už byla v minulosti pětkrát odsouzená žena za činy spáchané pod vlivem alkoholu. Trest 16 měsíců, který dostala za uplácení policistů, pro ni nemusí být poslední. V současné době je ještě obžalovaná za nehodu způsobenou v opilosti, při které poničila tři zaparkovaná auta a najížděla do lidí.


Video