Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Šula, MF DNES

Kupčení s hlasy voličů je v pořádku, rozhodl soud. Může za to díra v zákoně

  • 110
Uplácení voličů v komunálních volbách není v rozporu se zákonem. Vyplývá to z rozhodnutí, jímž Krajský soud v Ústí nad Labem odmítl jednu ze stížností na průběh voleb. Strany na severu Čech v mnoha městech platily několik set korun lidem, kteří na volební plachtě zaškrtli jejich kandidátku.

"Pojetí volební kampaně obchodně-tržním způsobem spočívajícím v předávání finanční odměny za příslib hlasování určitým způsobem není jednáním, které by představovalo porušení zákona o volbách do zastupitelstev obcí," stojí v rozhodnutí soudu, které má MF DNES k dispozici.

Překlad poněkud kostrbatého vyjádření je jednoduchý. Zákon, který volby do obecních zastupitelstev upravuje, kupčení s hlasy voličů umožňuje (více o uplácení voličů na severu Čech čtěte zde).

Ústečtí soudci proto tvrdí, že jinak rozhodnout nemohli. A to přesto, že uplácení voličů by za jiných okolností mohli posoudit jako "nečestné vedení kampaně v rozporu se zásadami dobrých mravů". Ovšem v komunálních volbách by to bylo k ničemu.

"Zákaz vedení nečestné a nepoctivé volební kampaně se vztahuje jen na volby do parlamentu. V zákonech pro volby do zastupitelstev není obsažen," stojí v usnesení.

Zmíněný zákon nařizuje podle krajského soudu jen to, aby všechny strany měly možnost vylepovat volební plakáty, zakazuje zveřejňování průzkumů tři dny před volbami a agitaci v budově, kde je volební místnost, nebo v jejím bezprostředním okolí. O nepoctivém jednání v něm není ani slovo.

Změní poslanci zákon? Zatím se neshodují

"Vyvstává otázka, zda je všeobecně žádoucí, aby volební kampaň do parlamentu byla regulována odlišně oproti kampaním do obecních či krajských zastupitelstev. Při tvorbě zákonů ale nebylo domyšleno, že by k takovým věcem mohlo docházet," zamýšlí se soudkyně Dagmar Štullerová.

Odpovědět na tuto otázku by podle ní měl Ústavní soud nebo zákonodárci. Ti na to mají názory různé.

"Já myslím, že legislativa je dostačující a paní soudkyně si to trošku zjednodušila, aby se nemusela zatěžovat a svádí to na parlament, aby vydával lepší zákony. Přesný manuál jak postupovat jí nikdy parlament nedá," řekl například severočeský poslanec ČSSD Jiří Paroubek.

Jeho stranický kolega ze stejného kraje, poslanec Jaroslav Foldyna, naopak připouští, že zákon je nedokonalý. Připomíná, že ČSSD si už po minulých komunálních volbách stěžovala, že sdružení Mostečané Mostu voličům rozdávalo v loterii auta.

"Soud tehdy také prohlásil, že to není v rozporu s volebním ani loterijním zákonem. Doplnit volební zákon o obcích a krajích tak, jak je to v zákoně týkajícím se parlamentu, by jistě bylo jedno z řešení," řekl Foldyna.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video