Íránka Sakíneh Mohammadi Aštianiová.

Íránka Sakíneh Mohammadi Aštianiová. | foto: AP

Kundera se veřejně postavil za Íránku, které hrozí trest smrti za nevěru

  • 146
Íránka Sakíneh Aštianiová sice unikla ukamenování za údajné cizoložství, smrt jí však hrozí dál. Zřejmě mučením byla donucena k přiznání podílu na vraždě manžela. Nyní se jí v otevřeném dopise zastala řada světových osobností, včetně Milana Kundery.

Její "případ" se táhne už déle než pět let. Za tu dobu se třiačtyřicetiletá Sakíneh Mohammadi Aštianiová stala pro svět symbolem zvůle a zvrhlosti íránského soudnictví.

Žena se minulý týden v přímém přenosu íránské státní televize přiznala k podílu na vraždě manžela. Podle jejího bývalého právníka, který mezitím požádal o azyl v Norsku, zástupců organizací sledujících dodržování lidských práv a dalších znalců íránských poměrů k tomu však byla režimem donucena.

Podle vyjádření organizací jí údajně zmanipulovali, prý i mučením. "Hrozně ji zbili a mučili, než souhlasila s vystoupením před kamerou," řekl pro list The Guardian jeden z jejích právníků Houtan Kian.

Spisovatel Milan Kundera převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových

Spisovatel Milan Kundera převzal prestižní Světovou cenu Nadace Simone a Cina Del Ducaových

Podle BBC chce Teherán televizní manipulací odvrátit světovou pozornost od záměru Aštianiovou ukamenovat za cizoložství. Chtějí z ní proto uměle vyrobit vražedkyni, za kterou by se západní státy už tak vehementně nestavěly.

Nenadálé přiznání k podílu na vraždě vypadá každopádně velmi podezřele. Sakíneh Aštianiová totiž dlouho tvrdošíjně odmítala byť jen obvinění z cizoložství. "Všechno to jsou lži," tvrdila ještě zhruba před deseti dny v rozhovoru pro Guardian, který zprostředkoval nejmenovaný zdroj z věznice v Tabrízu na západě Íránu.

"Teď je sleduje celý svět, tak se jen zoufale snaží odvést pozornost a zmást sdělovací prostředky, aby mě mohli potajmu popravit," citoval ji britský list.

Mocní přímluvci

Že by zničehonic provedla takový veletoč a přiznávala se k vraždě? Pochybnosti jsou velmi silné. K témuž závěru nejspíš dospěli i její noví mocní "přímluvci" z řad světových osobností, kteří se v otevřeném dopise jasně postavili na stranu Aštianiové.

"Okamžitá intervence (v její prospěch) se jeví jako nezbytná, aby se předešlo popravě, která podle pozorovatelů bezprostředně hrozí," stojí mimo jiné v dopise, který včera zveřejnil francouzský list Liberation. Seznam osobností, které ho podepsaly, je impozantní.

Bob Geldof

Bob Geldof

Juliette Binocheová v Cannes

Juliette Binocheová v Cannes

Nositelé Nobelovy ceny Wole Soyinka a Jody Williamsová, popová hvězda a politický aktivista Bob Geldof, herečky Juliette Binocheová a Mia Farrowová. V neposlední řadě také spisovatel Milan Kundera a mnozí další. Požadují jediné: "Okamžité zrušení popravy, neprodlené osvobození Íránky a uznání její neviny."

Režim opět přitvrdil

Zda bude jejich přímluva co platná, to se teprve uvidí. Ostatně v kauze Sakíneh Aštianiové už podobný tlak jednou zafungoval. Právě hrozba ukamenování vzbudila nejen na Západě obrovskou vlnu nevole. A toto pobouření nejspíš režim donutilo, aby od vykonání barbarského trestu ustoupil.

"Tvář" však ztratit nechce. Proto přitvrdil s obviněním z vraždy manžela, jíž se žena měla dopustit společně se svým údajným milencem, manželovým bratrancem. Podle prokurátora spočívá vina Aštianiové v tom, že manželovi podala před vraždou uspávací injekci.

Její nejbližší této verzi nevěří. Dvaadvacetiletý syn Sadžád si stěžoval nejvyššímu íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu i prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi. Nepochodil. Režim ale může vyburcovat právě dopis světových celebrit.

Trest? Ukamenování

Trest smrti ukamenováním. Ilustrační foto

Hrůzná smrt ukamenováním se v Íránu uděluje od islámské revoluce v roce 1979 hlavně za cizoložství. Íránský trestní zákoník dokonce stanovuje velikost kamenů, aby poprava nebyla okamžitá, ale dlouhá a bolestivá. Teherán sice oficiálně tento způsob popravy pozastavil v roce 2002, nicméně od té doby britská BBC napočítala nejméně tři takové popravy. Naposledy v roce 2007. Nyní jsou tyto kruté rozsudky měněny na jiné tresty, u Aštianiové na trest smrti oběšením. Většina odsouzených k ukamenování jsou ženy, které nemají rovnoprávné postavení před soudy. A jak probíhá tato barbarská exekuce? Odsouzeného odvedou na veřejné prostranství, je donucen vlézt do jámy a pak ho až po hruď zasypou zeminou. Rozvášněný dav potom "viníka" ukamenuje k smrti. Může to trvat kolem půl hodiny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video