Koně se ve Francii vrací mezi zemědělci do módy. Ilustrační foto.

Koně se ve Francii vrací mezi zemědělci do módy. Ilustrační foto. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Francouzští zemědělci přesedají z traktorů zpátky na koně

  • 63
Zemědělci ve Francii se vrací k původním postupům obdělávání půdy. Alespoň co se týče pohonu. Místo výkonných traktorů totiž opět přichází do módy koňský potah, který je plně v souladu s ekologickou výrobou.

Koňský potah podle nich není nijak archaický, naopak je to moderní prostředek odpovídající dnešní době, napsala agentura AFP.

Sdružení Promata v Ariége na jihovýchodě Francie upravuje nové zemědělské nástroje tak, aby je mohla táhnout zvířata, a propaguje tuto ekologickou metodu výhodnou pro malé pozemky, které jsou těžko přístupné.

Kam traktor nemůže...

"Naším cílem je umožnit rolníkům, aby znovu obdělávali zóny, které průmyslové zemědělství ponechalo ladem, terasovité pozemky a úseky zcela nevhodné pro moderní stroje," uvádí jeden ze zakládajících členů sdružení Jo Ballade.

Této snaze o návrat k půdě odpovídá i poptávka po místní produkci ve městech. "Dříve se nám posmívali, dnes naše produkce vyhovuje poptávce. Bioprodukty jsou moderní," prohlašuje tento bývalý zelinář.

Sdružení Promata vzniklo v roce 1991 na schůzce drobných rolníků z Ariége s inženýrem Jeanem Nollem, který zasvětil život zdokonalování strojů určených pro zvířecí potahy a jejich rozšiřování v rozvojových zemích.

Staronový postup

Promata nyní otevírá dílnu v obci Rimont a brzy uvede na trh jakýsi podvozek nazvaný kassine, k němuž bude možno připojit nejrůznější nástavce pro obdělávání půdy. Rolník tak nebude muset kupovat spousty různých strojů. Stroj může táhnout kterékoli zvíře, nejčastěji kůň, ale také osel nebo mula. Od roku 1995 prodala Promata více než 500 takových strojů uzpůsobených pro zelinářské zahradnictví ve Francii, ale také v Británii, v Německu, v Belgii, v Itálii a ve Španělsku. Sdružení, které právě zdokonaluje stroj pro vinaře, odchovalo stovky odborníků, a to i v Alžírsku, v Burkině Faso, v Nigeru nebo na Madagaskaru.

Agronom Marcel Mazoyer odhaduje, že z 1,4 miliardy zemědělských celků ve světě nemá jedna miliarda ani tažné zvíře, ani traktor. "V příštích padesáti letech pro ně bude snazší získat zvíře než traktor," soudí.

Budoucnost malých pozemků

V Ariége patří k průkopníkům tažných zvířat čtyřiapadesátiletý Brit Mike Ower a jeho pětapadesátiletá společnice Marion Le Pageová, bývalí cirkusoví artisté. Na jejich farmě Bonzom na stráních Sainte-Suzanne v údolí řeky Leze na jihu Francie jejich dvanáctiletá klisna Lulli obdělává 1,5 hektaru zelinářské biozahrady.

"Je to velmi efektivní," prohlašuje Mike. Tento systém umožňuje lehké zpracování půdy, kdy na povrchu zůstává vrchní vrstva půdy plná organických látek, na rozdíl od traktoru, který by vyoral sterilní vrstvy. Rolníci prodávají svou zeleninu na trzích a rovněž dodávají zájemcům košíky se svými produkty.

"Takový způsob obdělávání půdy umožňuje lidem usazovat se na malých pozemcích bez nutnosti brát si od banky velké půjčky," zdůrazňuje Marion. "Za 5 000 eur (asi 125 000 Kč) pořídíte všechno, včetně zvířete. To není ani cena ojetého traktoru, do něhož navíc potřebujete naftu," dodává Jo Ballade.

Avšak sdružení, které bylo až dosud ziskové a mělo osm zaměstnanců s rozpočtem 360 000 eur (asi devět milionů Kč), naráží na problémy. Klesá státní podpora, je méně úvěrů na vzdělávání. Promata se obává, že nepřežije rok 2013. Jo Ballade vyzývá stát, aby sdružení pomohl a podpořil jeho pronikání do Evropy, kde je podle něho po podobném způsobu zemědělství velká poptávka.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video