Šéf lidovců by mohl nahradit slabého Jehličku a dotáhnout církevní restituce.

Šéf lidovců by mohl nahradit slabého Jehličku a dotáhnout církevní restituce. | foto: ČTK

Kulturu by místo Jehličky mohl řídit tandem Čunek - Formánek

  • 84
Ohlášené změny ve vládě by se mohly dotknout i lidoveckého předsedy Jiřího Čunka. Na premiérově stole totiž leží varianta, podle které by se Čunek ujal řízení ministerstva kultury a dokončil majetkové vyrovnání s církvemi. Na post prvního náměstka by se mohl vrátit František Formánek.

Premiér Mirek Topolánek má pro ministerstvo kultury připraveno hned několik variant. První počítá pouze s výměnou na nižších postech, druhá s výměnou samotného ministra Václava Jehličky za jeho stranického šéfa Jiřího Čunka.

iDNES.cz to potvrdily zdroje blízké ministerstvu i zdroje z lidové strany. Na Čunkovo dosavadní křeslo ministra pro místní rozvoj by pak mohl přijít bývalý hejtman Jihomoravského kraje Stanislav Juránek. Čunek sám dnes ale nezvedá telefon a nereagoval ani na zaslanou textovou zprávu, stejně tak ministr Jehlička.

Ministři v ohrožení

Tomáš Julínek (ODS) – šéfa resortu zdravotnictví oslabilo, že změna se má týkat i těch, kteří "nezvládli prezentaci" (nahradit ho může náměstek Marek Šnajdr, mluví se i o senátorce Daniele Filipi)

Aleš Řebíček (ODS) – vedení dopravy už premiér nabídl místopředsedovi ODS Bendlovi

Džamila Stehlíková (zelení) – má ze Strany zelených ve vládě nejslabší pozici, o její udržení zelení nebojují (nahradit ji může bývalý zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab)

Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) – lidovci nikoho měnit nechtějí, ale chtějí pád Julínka, a budou-li na něm trvat, i jim se asi změna nakonec nevyhne

-kop-, MF DNES

Topolánek měl v rukávu ještě další dvě varianty - jednu s architektem  Zdeňkem Lukešem coby ministrem a jednu "velkokoaliční", podle které by mohl post ministra připadnout Vítězslavu Jandákovi z ČSSD, který resort kultury řídil za vlády Jiřího Paroubka. Po hádce koalice s opozicí koncem roku si však o takové vstřícnosti může šéf socialistů jen nechat zdát.

Zato František Formánek, který už za Jandáka na ministerstvu fungoval jako první náměstek, má šance větší. První dvě varianty totiž s jeho angažmá počítají.

Informaci iDNES.cz nepřímo potvrdil v textové zprávě. "Jsem ve Státech, i když o dění v Praze částečně informovaný. Jelikož se úvahy pana Topolánka o změnách neustále mění, zůstávám v klidu," odepsal iDNES.cz Formánek.

Čunek by mohl dotáhnout restituce

Reálnější se přesto po víkendu zdá varianta číslo dvě, kdy změnu pocítí i sám ministr Jehlička. Premiér totiž v nedělním pořadu ČT připustil, že se výměna dotkne všech koaličních stran, tedy i lidovců. "Rekonstrukce bude výrazná a musí se týkat všech tří stran. Lidé z vlády ale nebudou odcházet kvůli tomu, že by nezvládli své úkoly, ale kvůli nezvládnutí prezentace," řekl premiér. - čtěte Topolánek: Vicepremiér pro ekonomiku nebude, vládu obměním v pondělí

Až dosud se mezi lidovci v souvislosti s případnými změnami mluvilo především o Parkanové a Jehličkovi. Právě Jehlička navíc splňuje obě Topolánkovy podmínky. Nejenže nezvládl prezentaci resortu, ale ani své úkoly. Selhal s dlouho připravovaným a klíčovým zákonem o vyrovnání s církvemi, pro který nevyjednal dostatečnou podporu ve Sněmovně, neuspěl ani v případě Národní knihovny. Problémy má i s druhou největší knihovnou - Moravskou zemskou knihovnou v Brně. - čtěte Ministerstvo zahájilo kontrolu v knihovně

O jeho výměně se proto hovořilo už před několika měsíci. Před letními prázdninami dokonce premiér uvažoval, že by Jehličkovo místo převzal další lidovecký senátor Josef Kalbáč. Přesto Topolánkovu letní inspekci po ministerstvech všichni ministři nakonec přežili.

Čunek by byl přitom na ministerstvu kultury silnějším hráčem než dosavadní ministr. Podle informací z KDU-ČSL by totiž prioritou nového šéfa mělo být právě úspěšné dokončení majetkového vyrovnání státu s církvemi. Vyjednat podporu pro zákon by Čunek jako předseda strany a vicepremiér zvládl lépe než nevýrazný a "příliš hodný" Jehlička.

Od McCaina zpět na kulturu

Ať už nakonec Topolánek ministra vymění nebo ne, škatulata na nižších postech by mohla být živější. Už při letním kolečku premiér naznačil, že se změny dotknou hlavně náměstků.

Formánek byl prvním náměstkem v letech 2005 až 2007. Na ministerstvu si ho po Paroubkovi ponechal i sám Topolánek. Na jeho setrvání trval dokonce tak sveřepě, že kvůli němu v jeho druhé vládě odmítla setrvat dokumentaristka Helena Třeštíková. Nechtěla totiž, aby byl Formánek její pravou rukou, jak si Topolánek přál.

Formánek nakonec také odešel, zdůvodňoval to tím, že se ho někteří vlivní lidé na ministerstvu ale i z podnikatelských kruhů snaží zdiskreditovat. "V památkovém byznysu se točí nepředstavitelné peníze a ti, kteří z nich mají prospěch, samozřejmě nemají radost," řekl v on-line rozhovoru iDNES.cz na adresu těch, kteří za jeho působení museli z ministerstva odejít. čtěte Vím toho dost na spoustu lidí, tvrdí exnáměstek Formánek

Formánek pak těžiště svých zájmů přenesl na druhou stranu Atlantiku, když se naplno zapojil do americké prezidentské kampaně senátora McCaina. - čtěte Exnáměstek Formánek vyměnil kulturu za McCaina

Už v době vrcholící McCainovy kampaně se však na chodu ministerstva kultury opět nepřímo podílel. Když totiž zkrachoval úmysl vybudovat novostavbu Národní knihovny podle návrhu Jana Kaplického, Formánek, který až do roku 1989 pracoval jako architekt a později se věnoval památkové péči, dostal za úkol vypracovat "plán B". Ten počítá s využitím Klementina. Formánek je totiž příznivcem toho, aby se místo nové budovy upravily stávající prostory bývalého jezuitského komplexu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue