Kulturní, myšlenková i sociální nadvláda

  • 8
Kulturní, myšlenková i sociální nadvláda staré Evropy opět zesiluje. Poprvé v historii je nejhustěji osídlený kontinent ve stavu EUforického spojení, kdy na sebe může být pyšný. Pyšný jako celek. Snad jako by ani nevadilo, že země jako Irák, Írán nebo Izrael, máme doslova za humny (za Tureckem).

Pacifismus vítězí navzdory jazykové rozmanitosti. Severoamerické trošku překotné období fungování zlatého snu, ekonomické prosperity, se opíralo především o výhody multikulturního prostředí.

Anžto USA si z tohoto celospolečenského boomu odneslo hlavně ekonomickou prosperitu a vliv (v současnosti přetavenou do vojenské dominance), právně okleštěnou lehce paranoidní svobodou s porcí obrovského sebevědomí (gradující až k pocitu vlastní bohorovnosti).

Současná garnitura "západní" Evropy je generací, která vyrůstala v relativním, se samozřejmostí svobody a dostatkem informací ze všech koutů světa. Možnost osobního rozvoje jednotlivce, tak přináší další positivní impulsy pro onu nezpochybnitelnou důležitost kolébky civilizace. A právě zásadní výhoda Ameriky, tedy multikulturalita se tak stala hlavním myšlenkovým proudem pro znovuzrozenou Evropu 21. století.

Právě proto je prvomájové rozšíření, v době kdy zbytku světa vládnou více či méně militantní nacionální tendence, historickým krokem nedozíravého významu a zároveň potvrzením výjimečného postavení naší kultury.

Bohužel tento zásadní vliv je stavěn jaksi na vedlejší kolej. Místo toho, aby se Evropa stala jakýmsi psychologem světa, snaží se využít svých předností k ekonomickým zájmům, což jí rozhodně nikdy slušet nebude.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video