Kultura jde stranou, ale ne úplně

Divadla, kina, knihkupectví, filmové štáby, ostatně i umělci sami - zdánlivě nic není v Praze ani ostatních postižených městech na svém místě. Přesto se život ani v téhle sféře docela nezastavil. Přestávku si musel udělat Sean Connery, který v Praze točí americký velkofilm Klub neobyčejných gentlemanů. "Zatím nemůžeme pokračovat, nelze dostat lidi do ateliérů v Letňanech, část štábu evakuovali z hotelů," vysvětlila včera hercova asistentka Míla Řádová.

F I L M

Naopak Jan Hřebejk točí svou novinku Pupendo dál - zatím. "Teď jsme v Dejvicích, po neděli na Barrandově, kupodivu se na plac dostali všichni, a dokonce včas," oddechla si produkční Pavla Tomsová. Ale problémy budou: štáb měl točit některé scény v Mánesu, který je zatopen, v září se měl přesunout na Libeňský ostrov, do někdejší skautské klubovny, hospůdky zvané Na břehu - její název však už neplatí. "Řešíme to, budeme muset hledat nové lokace," říká Tomsová. Nikdo neví, co na Libeňském ostrově vydrží.

D I V A D L O

Stejně je na tom nedaleké Divadlo Pod palmovkou - scéna, kde si právě Hřebejk vyzkoušel i divadelní režii. Mezi herci se jí už s lítostí přezdívá Divadlo Pod vodou. "Je to strašné, strašné," říká Jiří Bartoška, který Pod Palmovkou hraje v Amadeovi a osud pražských scén sleduje na dálku od známých na okraji Prahy, neboť svůj byt na Starém Městě musel opustit. "Když slyším o vodě v Národním divadle, a když si představím, jak by mohlo skončit Divadlo Na zábradlí!" strachuje se o scénu, kde strávil řadu let. Coby prezident karlovarského filmového festivalu dal svému týmu včera volno - poté, co děcka, jak jim říká, oblékla pláštěnky s logem festivalu a pomáhala plnit pytle s pískem.

T E L E V I Z E

K evakuovaným patří i herec Petr Čtvrtníček či režisér Filip Renč, který musel odejít z Karlína. Polovina štábu včetně tradičních moderátorů chybí rovněž Petru Vachlerovi pro přípravu filmového magazínu Kinobox, nemohou se dostat do Prahy, navíc ve zvukovém studiu je vypnutá elektřina. Přesto Vachler tvrdí, že se Kinobox v pátek v České televizi vysílat bude. "Našli jsme jiné studio i jiné hlasy, zvládneme to." Sídlo své produkční firmy na Palmovce však musel také opustit. Jiný známý producent, Fero Fenič, se včera naopak pokoušel dostat ze Slovenska zpět do Prahy, jeho firma Febio dosud pracovala.

K I N A

Zdálo by se, že nikdo nemá náladu zajít do kina. Přesto distributor Jan Bradáč potvrdil, že v úterý, nejkritičtějším dni pro České Budějovice, přišlo do tamního multiplexu téměř tři sta diváků. "Nechali jsme na úvaze místních, zda chtějí promítat, pokud jim půjde elektřina - a oni hráli," vypráví. Multikino se nachází mimo zasažené části jihočeské metropole a diváci, kteří je navštívili, se podle Bradáče potřebovali odreagovat. "Hledají únik z té bezmoci, chtějí přijít na jiné myšlenky. Proto budeme hrát dál, kde to jen půjde, ani plán premiér nehodláme měnit. Lidé potřebují jistotu, pocit, že život pokračuje, i když je poraněn, a k tomu patří i zábava," míní šéf společnosti Falcon.

Ani distributoři z Warner Bros. nechystají odklady premiér - beztak už kopie nových snímků rozeslali po republice. "Na výsledcích návštěvnosti to ovšem bude znát," předpokládá Zdeněk Sedláček. Podle jeho informací nemohla většina pražských multikin v provozu pokračovat: proud nešel ve Slovanském domě či v okolí Anděla, kde jsou hned dva multiplexy.

Pár kroků od Národního divadla hlídal Jan Jíra coby "poslední kapitán na můstku" výběrové kino Evald. "Nehrajeme, jsme bez proudu, je otázkou času, kdy voda prosakující do zlaté kapličky vyteče z odpadních kanálů i k nám do sálu," vysvětloval včera, proč navzdory ranní evakuaci zůstal na místě. Z krajů prý má jen kusé zprávy, jejichž tón se rychle proměňuje. "Nejdřív nám z mimopražských kin volali, jestli už jsme jim poslali krabice s filmy - což je otázka doztracena, kdo ví, jak teď fungují dráhy. Ale postupně začaly přibývat jiné telefonáty - nabídky pomoci. Volali třeba z Přerova, že nám přijedou vypomáhat s úklidem, že prý si sami ještě dobře pamatují, co taková povodeň umí s kinem udělat. Musím říci, že mě to až dojalo," přiznal distributor Jíra.

Královéhradecká kina zatím odliv návštěvníků kvůli špatným zprávám nepociťují. "Vytrvalý déšť se podepisuje hlavně na návštěvnosti letního kina. Myslím, že pokud se povodně lidí netýkají přímo, tak sice zpravodajství sledují, ale na rozhodnutí, zda jít, nebo nejít do kina, to vliv nemá. Kdyby byla pohroma u nás, bylo by to určitě něco jiného. V těchto dnech úbytek diváků v kině Centrál nepociťujeme," říká Libuše Hronovská, ředitelka královéhradeckého Filmcentra, které ve městě spravuje tři biografy. Stejný názor má i Petr Provazník, generální manažer multikina CineStar v Hradci Králové. "Povodně ani zpravodajství návštěvnost v našich osmi sálech zatím vůbec neovlivňují. Lidé chodí stále," říká.

Pavel Mužák z libereckého kina Varšava mluví obdobně: "Nezpozoroval jsem, že by záplavy nějak ovlivnily návštěvnost v našem kině. Je pravda, že chodí méně lidí než jindy, ani o kasovní trhák Men In Black není příliš velký zájem. To je normální jev, prázdniny jsou vždycky nejslabším obdobím. Druhé liberecké kino je přes léto zavřené. Ale do souvislostí se záplavami bych nízké počty diváků opravdu nedával."

"V úterý přišlo sedmnáct lidí, o den dříve patnáct. Čtvrteční film Pekelná ženská už pravděpodobně promítat nebudeme, protože kino leží v zátopové oblasti," uvedla naopak pokladní děčínského kina Sněžník. I v oblastech, kterým nehrozí záplavy, se však uvidí, co bude dál. Tedy jestli skutečně dorazí kopie premiér, které se posílaly na začátku týdne.

K N I H Y

Knihkupectví nefungují takřka vůbec - alespoň v Praze. Zavřeno mají většinou i tam, kde není metropole v bezprostředním ohrožení. "Mám nervy nadranc," naříkal včera po poledni pražský knihkupec Bohumil Fišer, který svou známou prodejnu v Kaprově ulici musel uzavřít už v úterý dopoledne. "V jedenáct nás vyhodili, část zásob jsme vynesli. Mám zavřeno a čekám, co voda udělá. Zavolejte zítra, budu chytřejší. Zatím škodu nemám." A dodává lakonicky: "Je to průser."

Nešťastný je i spolumajitel knihkupecké sítě VD Konsorcium, Jiří Jirásek. Všech pět jejich pražských prodejen zeje prázdnotou: v Celetné, na Smíchově, v Dejvicích, Na Poříčí a u obchodního domu Kotva. "Patnáct našich zaměstnanců má zatopené byty. Další se sem nemůžou dopravit. U některých našich knihkupectví jsou evakuační shromaždiště, u jiných selhala doprava. A knížky jsou to poslední, o co se teď Pražané zajímají. Cítím strašnou nervozitu. Jak v téhle situaci můžu mít otevřeno?" popisuje Jirásek. Spodní patra jejich hlavního skladu na Florenci už zaplavila voda. "Taktak jsme stihli v úterý přesunout desítky palet do horních poschodí. Tam se voda snad nedostane. V přímém ohrožení máme zboží za mnoho desítek milionů." A miliony prý ztratí na tržbách. "Právě vrcholí turistická sezona. Ale sem už nikdo nepřijede." Naději prý upírá k podzimnímu trhu, kdy budou školáci shánět učebnice. "Přes všechno zůstávám optimistou," říká knihkupec s lehkým zaváháním v hlase.

Navíc Jiří Jirásek na čtvrtek plánoval otevření největšího knižního megastoru ve střední Evropě - Palác knih Luxor na Václavském náměstí. Dlouho ohlašovaná událost se přesouvá na příští pondělí, oslava bude až v září. "Nebudu tajtrdlíkovat se spisovateli, když lidi spí po ubytovnách," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video